Kdo se chce přijít do katedrály pomodlit, má vstup zdarma.

Kdo se chce přijít do katedrály pomodlit, má vstup zdarma. | foto: Martin Hanus

Církev zavedla vstupné do sv. Víta, modlitba je zdarma

  • 434
Před dvěma týdny začala katolická církev spravovat katedrálu sv. Víta v Praze. V pondělí její představitelé zveřejnili změny, které pro jednu z nejdůležitějších památek v Česku plánují. Jednou z nich je i zavedení stokorunového vstupného. Věřící ale platit nemusí.

INFOGRAFIKA: Kde se na Hradě platí vstupné

"Chceme katedrálu víc oživit, aby fungovala stejně jako významné památky v jiných státech. Hodláme zde proto pořádat koncerty, letos by už měl proběhnout první během vánočních svátků," řekl generální vikář pražské arcidiecéze Michael Slavík.

Není to jediná změna. V katedrále podle představ církve v budoucnu vznikne i expozice nejvýznamnějších uměleckých předmětů, které katolická církev vlastní. Slavík se také zmínil o novém náhrobku pro svatého Vojtěcha, prvního pražského biskupa.

Vstup za stokorunu
Další novinka pro návštěvníky katedrály tak příjemná není. Církev totiž nově začala do jejích prostor vybírat stokorunové vstupné, což vyvolalo zmatek. Stejné vstupné totiž už platí návštěvníci Pražského hradu a na vstupenkách je stále uvedeno, že s lístkem mohou i do Svatovítského chrámu.

Představitelé církve včera svůj krok hájili. "Musíme zaplatit provoz katedrály, její ochranu i úklid. A ze vstupenek na Hrad katedrála zmizí," vysvětloval Slavík, který doufá, že výnos ze vstupného náklady pokryje.

Vedení arcibiskupství navíc zavedlo pravidlo pro věřící: kdo se chce přijít do katedrály pomodlit, má vstup zdarma. Tato výjimka však neplatí v čase největší turistické špičky od deseti do čtrnácti hodin. "Při bohoslužbách se samozřejmě také nebude vstupné platit," podotkl pražský biskup Václav Malý.

Dlouholeté soudní tahanice
Církev katedrálu získala po třináct let dlouhých soudních tahanicích. Pražský městský soud letos definitivně uznal, že církev nikdy nepřestala být jejím majitelem, byť jí stát katedrálu v roce 1957 zabavil. Vyvlastnění však neproběhlo legálně ani podle tehdejších komunistických zákonů.

"Odebrání katedrály prosazoval už v roce 1949 tehdejší komunistický ministr (informací a kultury, pozn. red.) Václav Kopecký. Mluvil tehdy o nutnosti zavést zvláštní režim v katedrále," řekl v pondělí Jan Matějka, děkan Metropolitní kapituly u svatého Víta.

"My jsme se teď díky soudnímu rozhodnutí vrátili do stavu, který panoval před rokem 1957," dodal.

Návrat památky do rukou církve však neznamená, že se stát definitivně přestane o katedrálu starat. Na její opravy církev nemá a potřebné peníze hodlá žádat právě od státu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video