Stovky kostelů a far získávají nové majitele (ilustrační foto).

Stovky kostelů a far získávají nové majitele (ilustrační foto). | foto: MF DNES

Církev se zbavila stovek far a kostelů, světské radovánky do nich ale nepustí

  • 461
Nedostatek věřících a peněz přiměl katolickou církev vzdát se několika stovek far a kostelů. Zchátralé stavby získávají hlavně obce a sdružení, které snáze dosáhnou na peníze na jejich opravu. Jednotlivcům prodává církev kostely jen zřídka. Bojí se, aby v nich nezřídili třeba diskotéku.

Poškozené fary i kostely představují pro církev velkou finanční zátěž. "Proto podporujeme, když se mohou využívat ke smysluplným účelům," říká Tomáš Holub, generální vikář královéhradecké diecéze, kde prodali už přes 150 far.

V Čechách navíc na mnoha místech téměř neexistuje náboženský život a objekty jsou tedy nevyužité. A tak například plzeňská diecéze předala zájemcům během posledních pěti let přes 70 kostelů a kaplí.

Zatímco fary katolíci většinou prodávají za tržní ceny, kostely obvykle převádějí zadarmo. Převážně obcím a občanským sdružením. V porovnání s církví mají větší možnost získat dotace.

"Dosud jsme do opravy investovali šest milionů. Největší část jsme dostali od ministerstva kultury," říká Miroslav Plíšek, starosta Úherců na Plzeňsku, které před šesti lety získaly zdevastovaný kostel sv. Josefa. Celkové náklady na rekonstrukci odhaduje na 36 milionů korun.

Diecéze zajímá záměr majitele

Většina nabízených far našla kupce. Lidé si je pořizují kvůli bydlení, rekreaci nebo podnikání. To kostely mívají menší využití. Obvykle slouží k pořádání kulturních akcí. Někde alespoň z části pokračuje náboženská činnost.

"Je naprosto v pořádku, že církve předávají nevyužité kostely obcím a občanským sdružením. Nevím o případu, že by převodu zneužily," myslí si Michal Valenčík, který provozuje web o poničených kostelech.

Diecéze si hlídají, aby se z kostela nestala například diskotéka a z fary sexshop. Pokud mají obavu, že by majitel objekt užíval v rozporu s dobrými mravy či morálními zásadami církve, můžou od prodeje okamžitě odstoupit.

I proto je církev opatrnější v předávání kostelů soukromým zájemcům. "V naší diecézi k tomu zatím nedošlo, protože u toho vždycky bylo víc otazníků," říká generální vikář Holub. Také v ostatních diecézích získávají jednotlivci kostely výjimečně.

Kostely nejsou odsvěcené

Jen sporadicky se církev vzdává svého majetku na Moravě, kde má silnější postavení. "Rozhodně neděláme žádný plánovaný odprodej," říká mluvčí brněnské diecéze Martina Jandlová.

Klid ale panuje také v Praze a středních Čechách. "Bývalé fary se spíše pronajímají. Kostelů jsme za poslední dva roky převedli nejvýše sedm," podotýká mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora.

Kostely ani s novým majitelem neztrácejí svůj posvátný charakter. "Kostel je jen vyčleněný z užívání pro liturgické účely, ale není odsvěcený," upozorňuje Jandlová.

Katolická církev podle svých údajů vlastní 7 133 kostelů a kaplí. Na jejich opravy by potřebovala miliardy korun.

Jak prodej probíhá

Kostel a fara jsou majetkem farnosti, což je v církevní hierarchii nejmenší územní celek. Prodej většinou zařizuje biskupství, tedy úřad, který spravuje území diecéze, a na rozdíl od farností disponuje ekonomy a právníky. V Česku je šest diecézí a dvě arcidiecéze. Utržené peníze buď zůstávají v konkrétní farnosti, nebo se využijí na jiné účely v rámci diecéze.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video