Svatovítská katedrála na Pražském hradě

Svatovítská katedrála na Pražském hradě | foto: Michal Šula

Církev nevzdává boj o svatovítskou katedrálu, odvolala se

  • 165
Pře mezi státem a církví o katedrálu svatého Víta nekončí. Katolická církev podala odvolání proti zářijovému rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1. Ten přiřkl chrám s přilehlými nemovitostmi státu. Sporem se proto bude už potřetí zabývat pražský městský soud.

Pře o nejnavštěvovanější český chrám se táhne již 15 let, soudkyně Libuše Fritzová určila ve dvou předchozích rozsudcích za vlastníka památky církev.

Při posledním verdiktu se však řídila názorem Nejvyššího soudu. Rozhodnutí se opíralo o vládní nařízení z roku 1954 o chráněné oblasti Pražského hradu, ve kterém je uvedeno, že památka náleží všemu československému lidu.

Nejvyšší soud na počátku roku rozhodl, že vlastnictví všeho lidu je vlastnictvím státu.

S názorem Nejvyššího soudu právní zástupce církve Petr Zderčík nesouhlasí, podle něj v nařízení není vyjádřen přechod vlastnického práva.

"Vláda svůj pokoutný úmysl chrám vyvlastnit do normy nevtělila," řekl v září u soudu právník.

Církev podala proti státu určovací žalobu o vlastnictví katedrály a dalších přilehlých nemovitostí v roce 1992.

První rozhodnutí obvodního soudu o tom, že katedrála patří církvi, padlo před 13 lety. Odvolací městský soud v Praze však případ vrátil k novému projednání.

Napodruhé odvolací soud verdikt potvrdil, Nejvyšší soud však pravomocné rozhodnutí počátkem roku zrušil. - více zde

Stát v dubnu katedrálu na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu po dohodě s církví převzal. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video