Čínu láká kapitalismus s tváří Ce-tunga

  • 9
Čína - Ještě minulou generaci byla komunistická Čína jednotvárná jako maoistická uniforma. Plánované hospodářství diktovalo obyvatelům, kde žít, kde pracovat i co vyrábět. Nyní její města překypují kapitalistickou energií. Legalizace přijetí podnikatelů do strany má být jedním z převratných závěrů 16. sjezdu čínských komunistů, který začíná v pátek.

Kousek od pekingského náměstí Tchien-an-men láká mládež na kuřecí sendviče KFC, zatímco rozlehlý komplex firmy IKEA obléhají mladé čínské páry, které si zde kupují jednoduchý montovaný nábytek, píše agentura AP.

Ráz čínské krajiny určují zahraniční investice. Přednost má rozvoj - než usedne prach po demolicích starých budov - už se na jejich místech rýsují nové výškové stavby.

Vůdce čínské komunistické strany a prezident země Ťiang Ce-min říká, že zemi k budoucí větší prosperitě musí vést podnikatelé. Minulý rok Ťiang řadu konzervativních straníků rozhořčil svým projevem, v němž podnikatele vybídl k vstupu do strany dělnické třídy.

"Naše strana vstoupila do nového stádia rozvoje společnosti, v níž lidé mohou žít poměrně pohodlným životem," prohlásil nedávno čínský vicepremiér Wen Ťia-pao, který aspiruje na místo budoucího čínského premiéra. "Musíme se spojit se všemi silami, se kterými se spojit lze," dodal.

Podle Ťiangovy teorie "tří reprezentantů" strana musí jít s dobou a otevírat se novým myšlenkám při budování socialismu čínského typu. Za jeho nástupce je považován současný viceprezident Chu Ťin-tchao, často popisovaný jako povolaný, nicméně nenápadný technokrat.

Byť postrádá Mao Ce-tungovu auru, možná právě pro svou nenápadnost se straně tolik hodí, soudí agentura AP. V současné Číně, třináct let po krvavém potlačení prodemokratických demonstrací na náměstí Tchien-an-men, je klíčovým heslem stabilita - ať už vládní, tržní či sociální.

S posílením vládních institucí je dnes Čína podstatně tolerantnější k rozvíjení osobních ambicí než před generací. "Lidé mají větší zájem vydělávat peníze, než dělat revoluci," potvrzuje čínský historik Wang Si.

Čínská mládež překotně bohatne. Podniky po celé zemi vyrábějí miliony výrobků pro západní společnosti. Úzké uličky kdysi plné cyklistů se nyní dusí množstvím automobilů, které si náhle může dovolit nová střední třída. Obyvatelé měst se stěhují do upravených bytů na moderních předměstích.

"Když jsem vyrůstal, mívali jsme maso jednou týdně, Teď ho jím každý den. Nikomu se po staré Číně nestýská," potvrzuje devětadvacetiletý barman z pekingské diplomatické čtvrti, který čepuje půllitr piva za pět dolarů.

Mnohde jsou však patrné obavy ze změn, které Číňany přiměly nahradit pytlové kalhoty obleky od Calvina Kleina a čaj kávou s mlékem. Státní média se v posledních týdnech znovu soustředila na oslavu dělnické třídy a komunistický deník China Daily ostře kritizoval všechny, kteří se příliš odchylují od komunistických ideí.

Stranický aparát, i přes inovace na každém kroku, stále používá starý jazyk prodchnutý nacionalismem a slogany z přehlídek, který v době, kdy se ženy krášlí řasenkami firmy L'Oreal a muži nosí značkové či nepravé trenýrky od Playboye, zní podivně. Na náměstí Tchien-an-men se dál tyčí socha Mao Ce-tunga, jehož tělo nerušeně spočívá v tamním mauzoleu.

Kam povede cesta čínské komunistické strany toužící po zachování neochvějné pozice v budoucnu, zůstává otázkou. Bude lpět na přísných revolučních tradicích, či bude stranou deníku People's Daily, která hovoří o reformách 21. století otřepanými frázemi kulturní revoluce 60. let, ptá se agentura AP.

Anebo se změní ve stranu socialistické tržní ekonomiky, jejíž trend charakterizuje slogan na jedné z budov v jihočínském Ning-tchienu: "Učiňte z členů strany talentované bohaté lidi a z talentovaných bohatých lidí členy strany."?

Čínský policista řídí dopravu v Šanghaji před 16. sjezdem vládnoucí komunistické strany. (6. listopadu 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video