Který ze studentů pochází z nejchudších poměrů? Ten nejubožejší "vyhraje" stipendium. (ilustrační fotografie)

Který ze studentů pochází z nejchudších poměrů? Ten nejubožejší "vyhraje" stipendium. (ilustrační fotografie) | foto: Aly Song, Reuters

Čínští studenti se trumfovali v chudobě, vítěz dostal stipendium

  • 7
Jedna z čínských vysokých škol donutila studenty usilující o stipendium kvůli tíživé finanční situaci k ponižující soutěži. Před zraky svých spolužáků mezi sebou bojovali o finanční podporu tím, že líčili, kdo z nich vzešel z nejchudších poměrů. Ostatní studenti poté hlasovali, kdo finanční příspěvek dostane.

Ponižující soutěž o stipendium vyvolala v zemi pobouření, píše list The Times.

Na podnikohospodářské fakultě Univerzity Shenyang mezi sebou o stipendium v soutěži bojovalo osm studentů.

Každý z nich musel před svými spolužáky co nejlépe vylíčit chudobu, která sužuje jeho rodinu. Cílem bylo vyvolat co největší sympatie a lítost publika. Diváci totiž poté hlasováním rozhodovali, který ze studentů stipendium získá. Studenti, kteří v soutěži prohráli, tak byli nepřímo odsouzeni k mnohaletému zadlužení.

Kontroverzní soutěž v Číně vyvolala bouřlivou debatu a rozdělila obyvatele na dva tábory. Jedni se domnívají, že soutěž je naprosto barbarská, zatímco podle druhých jde o geniální nápad. Diskutující se nemohou shodnout, zda je chudoba v Číně 21. století normální jev, za který se studenti nemusí stydět, či zda je zahanbuje. Neshodnou se ani, zda to, že student dokáže nejlépe argumentovat a nejdojemněji popsat svou chudobu, také znamená, že si nejvíce zaslouží finanční pomoc.

Studentka Liu novinářům popsala úzkost, kterou pociťovala při líčení nedůstojných podmínek, v nichž žije její rodina, a hrůzu z toho, že ji budou spolužáci litovat. "Nechci, aby lidé věděli o problémech mé rodiny a nechci být terčem posměchu," uvedla. Soutěž podle ní byla krutá a nesmyslná. "Odhalení citlivých míst před celou třídou a vybírání nejubožejší rodiny není hezká soutěž. Proč ze sebe máme nechat dělat blázny?" dodala.

Průzkum státních médií ukázal, že pouze 26 procent Číňanů považuje soupeření o stipendium tímto způsobem za spravedlivé. Univerzita Shenyang proto podle listu The Times musí zvolit jiný způsob výběru studentů, které finančně podpoří.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video