Čínští školáci nastupují po vyučování do autobusu, který je odveze z Hongkongu

Čínští školáci nastupují po vyučování do autobusu, který je odveze z Hongkongu zpět do pevninské Číny, kde žijí. | foto: Reuters

Číňané berou útokem školy v Hongkongu, chtějí pro děti lepší vzdělání

  • 2
Zápis do první třídy jedné z hongkongských škol přilákal stovky čínských rodičů. Láká je kvalitnější výuka a vyhlídka lepších pracovních příležitostí, až jejich děti vystudují. Obyvatelé autonomní oblasti mají strach, že se jejich vlastní potomci do tříd nevejdou.

"Vůbec jsme to nečekali. Museli jsme vytvořit ještě jednu frontu," řekl agentuře Reuters Siu Maj-čchek, ředitel jedné z hongkongských základních škol. "Rodiče se bojí, že celou školu naplní děti z pevninské Číny," líčí ředitel. Jeho škola totiž sídlí nedaleko hranic samosprávné oblasti.

Hongkong

zvláštní správní oblast

V Hongkongu bydlí řada miliardářů i statisíce lidí, kteří žijí v bídě. (10....

Sedmimilionová oblast na pobřeží Jihočínského moře byla původně britskou kolonií, součástí Číny je od roku 1997.

Jakožto zvláštní správní oblast se však těší poměrně značné autonomii, čínským úřadům podléhá pouze jeho bezpečnostní a zahraniční politika.

Naprostou většinu obyvatelstva tvoří Číňané. Hongkong je jednou z nejhustěji obydlených oblastí na světě. Úředními jazyky jsou angličtina a mandarínština, obyvatelé však hovoří kantonsky.

V den, kdy se konal zápis budoucích prvňáčků, začali se u školy scházet obyvatelé příhraničního města Šen-čen a blízkého okolí. Už za svítání jich před školou stála stovka, nakonec jich dorazilo sedmkrát více. V učebnách je ovšem pouze 550 míst a své děti by sem rádi dostali i obyvatelé Hongkongu.

Háček je v tom, že značná část z šen-čenských dětí má na vzdělání v hongkongských školách právo. Řada matek z pevninské Číny jezdí rodit do tamních porodnic a jejich dítě pak automaticky získá právo na trvalé bydliště a bezplatné vzdělání v jednom z nejvýznamnějších ekonomických center světa.

Za poslední dekádu se v Hongkongu narodilo přes 200 tisíc dětí, jejichž rodiče do porodnic přijeli z pevninské Číny. To je zhruba čtvrtina všech novorozenců, kteří tou dobou ve "Voňavém přístavu" přišli na svět. Do hongkongských škol míří z pevninské Číny každý den zhruba 20 tisíc žáků a studentů.

Porody matek z pevniny už Hongkong zarazil

Některým matkám však nešlo v první řadě o lepší úroveň školství, nýbrž i o to, aby vůbec mohli mít další děti a vyhnuli se vysokým pokutám. Porod v Hongkongu byl totiž donedávna jedním z mála způsobů, jak obejít čínskou politiku jednoho dítěte. S tou se koncem loňského roku Peking rozhodl skončit (více se dočtete zde).

Pravidla naopak zpřísnily hongkongské úřady. Od předloňska už tamní porodnice nepřijímají čínské matky, pokud neprokážou, že z Hongkongu pochází alespoň otec dítěte. Zatímco v roce 2011 se v hongkongských porodnicích narodil přes 11 tisíc Číňanů, o rok později méně než tři stovky. Pokud se matka pokusí nařízení obejít, může skončit na osm měsíců za mřížemi.

Ani to ovšem v následujících letech nezastaví příliv dětí, které postupně dorůstají věku šesti let a hlásí se o místo ve školách. Generace letošních prvňáčků budou však postupně stárnout a s problémy se tak v horizontu několika let pravděpodobně setkají i střední a vysoké školy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video