Stovky zvířat tísnících se v malých klecích mířily do čínských restaurací. Zejména v jihočínských provinciích je totiž kočičí maso vyhlášenou pochoutkou.

Stovky zvířat tísnících se v malých klecích mířily do čínských restaurací. Zejména v jihočínských provinciích je totiž kočičí maso vyhlášenou pochoutkou. | foto: Daily Telegraph

Kočičí maso jde v Číně na odbyt, pět set zvířat mířilo do restaurací

  • 28
Pět set koček tísnících se v titěrných klecích uniklo na východě Číny jisté smrti. Živý náklad určený restauracím našli policisté při běžné silniční kontrole. Čínské zákony ovšem prodej koček ke konzumaci nijak netrestají, a tak v kuchyních končí stále více zvířat.

Stovky koček namačkaných ve zrezivělých klecích našli čínští policisté při preventivní prohlídce na silnici poblíž města Sü-čou ve východočínské provincii Ťiang-su.

Dodávku, která zvířata převážela, muži zákona vyhmátli kvůli mimoměstské poznávací značce. Před nadcházejícím kongresem tamní komunistické strany, kde bude zvolena nová generace politických špiček, totiž v Číně panují zvýšená bezpečnostní opatření (více zde).

Na živý náklad upozornilo policisty až mňoukání ozývající se zpod plachty vozidla. Na dotaz, jaký náklad převáží, řidič odpověděl, že veze králíky.

Místo králíků se však uvnitř dodávky skrývalo na pět set koček určených na porážku a následnou konzumaci v restauracích. Podle čínských zákonů řidič žádný zákon neporušil. Čínská legislativa totiž prodej kočičího masa nezakazuje.

V poslední době navíc poptávka po tomto typu masa roste. V jihočínské oblasti Kuang-tung prý situace dokonce zašla tak daleko, že je kočičího masa nedostatek, a to se tak stalo drahou surovinou. Tamní restaurace si proto musejí hledat zásobování i v jiných provinciích. Za poslední roky tak stoupající zájem o tuto ingredienci umožnil vytvoření celostátní dodavatelské sítě.

Překupníci těží z nebývalého zájmu o tato zvířata, nedbaje toho, jaký osud čtyřnohá stvoření čeká. V průměru dostanou za jednu kočku okolo deseti jüanů, tedy něco málo přes třicet korun.

Pět set zvířat ovšem protentokrát do kuchyní nedorazilo. Přestože řidič dodávky s kočičím nákladem formálně žádný zákon neporušil, rozhodli se policisté kontaktovat místní ochránce zvířat. Ti po téměř tříhodinovém vyjednávání přesvědčili řidiče, aby jim náklad prodal za tří a půl tisíce jüanů, tedy asi 11 tisíc korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: kočičí maso

Video