Čínští muslimové nesmí slavit svátek ramadán.

Čínští muslimové nesmí slavit svátek ramadán. | foto: AP

Čínští muslimové nesmí slavit ramadán, dál musí prodávat i alkohol

  • 196
Muslimští studenti, úředníci a učitelé v oblasti Sin-ťiang na západě Číny nesmí slavit svátek ramadán, který začíná ve čtvrtek. Restaurace a obchody musí zůstat otevřené i přes den, jinak jejich majitelům hrozí častější kontroly. Nařízení zasáhne převážně etnickou skupinu Ujgurů, kterou Peking obviňuje z náboženského extremismu.

Zákaz oslav ramadánu a postění Čína zavedla poprvé už loni, i letos platí pro muslimské státní úředníky, studenty a učitele.

Mluvčí Ujgurů Dilxat Raxit to podle agentury Reuters považuje za čínskou snahu kontrolovat muslimskou víru etnické menšiny, která žije v autonomní oblasti Sin-ťiang. Raxit také varoval, že zákaz by mohl Ujgury přimět k tomu, aby nařízením čínské vlády odporovali ještě víc. „Víra Ujgurů se stala politickým tématem a snahy o její omezování by mohly narazit na prudký odpor,“ řekl.

Podle informací na internetových stránkách čínské vlády jsou halal restaurace v blízkosti kazašských hranic „vedeny a podporovány“ k tomu, aby při ramadánu zůstaly otevřené i během dne. Pokud restaurace skutečně zůstanou otevřené, mohou očekávat méně kontrol od inspektorů.

Obchody a restaurace, jež vlastní muslimové, musí i během měsíc trvajícího svátku nadále prodávat cigarety a alkohol, nebo je jejich majitelé musí zavřít úplně.

Straničtí funkcionáři žijící v oblasti také museli slovně i písemně zaručit, „že neuznávají žádnou víru, nebudou se účastnit náboženských aktivit a v průběhu ramadánu se nebudou postit“.

Náboženství a vzdělání musí zůstat odděleno, požaduje Peking

V posledních letech čínské úřady obviňovaly ujgurské separatisty z množství teroristických útoků na civilisty a vládní instituce, Ujgurové to ale odmítají.

Peking se nadále snaží ostře vystupovat proti „náboženskému extremismu“ menšiny, což ovšem organizace na podporu lidských práv považují spíše za náboženský útlak.

Podle čínské vládnoucí strany by mělo být náboženství a vzdělání odděleno a studenti by neměli být vystavováni náboženským vlivům, píše list Independent. Pravidlo je ovšem zřídkakdy vynucováno v případě dětí čínské nejpočetnější etnické skupiny Chanů, kteří jsou zpravidla buddhisté, taoisté nebo křesťané.

V Číně žije asi 20 milionů muslimů, z nichž jenom část představuje turkické etnikum Ujgurové. Oblast Sin-ťiang je podle serveru International Business Times autonomní od roku 1955, nadále ale zůstává cílem mnoha bezpečnostních omezení ze strany čínských úřadů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video