Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Čínští kyberšpioni útočí v USA častěji, zajímá je armáda i disidenti

  • 3
Krátce po návratu šéfa Bílého domu Baracka Obamy z Číny vydala komise v Kongresu zprávu, která by mohla do vzájemných vztahů obou velmocí vnést stín. Dokument tvrdí, že se čínští špioni stále častěji snaží krást v USA citlivá data. Zajímají je především údaje o armádě a ekonomice.

Zpráva komise tvrdí, že je čínská špionáž stále sofistikovanější a častější. "Mění se i způsoby špionáže," varuje Carolyn Bartholomew, která komisi předsedá.

Podle Garyho McAluma z ministerstva obrany zaznamenal jen Pentagon loni přes 54 tisíc záludných útoků, což je o dvacet procent více než rok předtím. Toto číslo by letos mohlo poskočit až na šedesát procent.

Špiony zajímají údaje o armádě a disidentech

Číňané přitom podle zprávy stojí za většinou kybernetických výpadů do Spojených států. "Existují rozsáhlé důkazy, že je v těchto aktivitách zapojený i stát," uvádí se v 367stránkové zprávě. Některé akce ale mají na svědomí takzvaní hackeři patrioti, kteří nejsou s vládou v kontaktu.

A co čínské špiony zajímá nejvíce? Podle britského serveru BBC se orientují se na informace o armádě, ekonomice a čínských disidentských skupinách v zahranicí.

Čínské úřady zprávu americké komise odmítly. "Komise vždy apeluje na čínské nebezpečí a vychází ze studenoválečnického uvažování," tvrdí Ma Čao-sü, mluvčí ministerstva zahraničí. "Komise by měla přestat vydávat takové zprávy a místo toho přispívat k čínsko-americkým vztahům," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video