Sjezd čínské komunistické strany se koná jednou za pět let.

Sjezd čínské komunistické strany se koná jednou za pět let. | foto: Jason LeeReuters

Čínští komunisté si na sjezdu určí nové úkoly

  • 155
V Číně včera začal sjezd nejpočetnější politické strany světa. Už sedmnáctý v historii. A když vládci nejlidnatější země planety rokují, svět vždycky zpozorní a lačně hltá všechny informace. Nic naplat, to, co tamní komunisté na sjezdu "upečou", se už zdaleka netýká jen samotné říše středu.

Zájem navíc ještě zvýrazňuje předolympijské období. Čína je přes všechny podstatné vady na kráse svého režimu v současnosti nejrychleji se rozvíjející velmocí, má ty nejničivější zbraně, které lidstvo vyrobilo, i stálé křeslo v Radě bezpečnosti OSN.

A vypadá to, že v příštích letech bude každé rozhodnutí jejích vládců ovlivňovat zbytek světa víc a víc. Proto je tak důležité vědět, kam se probouzející čínský drak hodlá vydat, co plánuje do budoucna. A rovněž to, kdo bude nové plány řídit, případně jak je silný "v kramflecích".

Sjezd čínské komunistické strany

Sjezd komunistické strany, stále všemocné a všudypřítomné, se schází jen jednou za pět let a právě na něm se představují a schvalují všechny "nové úkoly" a vrcholí nejrůznější zákulisní šťouchance o moc.

Partaj: rudá je pořád dobrá
Jde bezesporu o velkou a významnou událost, která se připravuje dlouho dopředu a s patřičnou pompou. V čínské diktatuře k tomu neodmyslitelně patří i "úklid" nepohodlných disidentů a všeobecné utužení policejní kontroly. V ulicích i na internetu.

Na druhé straně televizní stanice dostaly "decentní" upozornění, aby se před sjezdem zbavily vulgarit a "špatného vkusu". O co jde? Z televizních reklam zmizely například reklamy na podprsenky, různé reality show a zakázány byly i "sexuálně provokativní zvuky". Aby, nedejbože, velice zaměstnané sjezdové delegáty neodváděly od myšlenek na blaho lidu.

Sjezd čínské komunistické strany

Jedno je jisté: na pětidenním rokování zcela jistě nedojde k tomu, že by se komunistická strana se svými pětasedmdesáti miliony členů dobrovolně vzdala monopolu na moc. Vládne zemi už skoro šedesát let a hodlá v tom pokračovat i nadále. Stejně tak se nerozloučí ani s temnými komunistickými symboly, byť její stratégové v praxi už dávno pragmaticky rehabilitovali kapitalismus. Rudá je prostě stále dobrá.

Tady to máte černé na bílém: "Čínská společnost se rychle mění, ale úloha Komunistické strany Číny zůstane nezměněná," prohlásil podle agentury Reuters oficiální mluvčí sjezdu Li Tung-šeng. Úplně sice nevyloučil, že sjezd k nějakým politickým reformám přikročí, ale dodal, že jakékoli podobné změny budou nadále udržovat pevné vedení strany.

"Naše strana bude dál držet standartu socialismu s charakteristickými čínskými prvky," řekl mluvčí. "Politické reformy musí být prosazovány aktivně, ale moudře. Nebudeme nikdy kopírovat model západního politického systému," dodal.

Sjezd čínské komunistické strany

Jisté je i to, že Chu Ťin-tchao, který vládne Číně od roku 2002 a na rozdíl od svých předchůdců se profiluje více jako manažer než rudý ideolog, si vedle funkce generálního tajemníka partaje ponechá i supervlivné předsednictví Ústřední vojenské komise. Mnohé však naznačí další personální změny, jež se čekají. Vždyť jen do hlavního partajního orgánu, ústředního výboru, bude zvoleno přes 350 členů.

Kdo vystřídá Chu Ťin-tchaa?
Očekává se, že "čtvrtá generace vůdců", jejímž je Chu vrcholným představitelem, odejde až v roce 2012, u příležitosti 18. sjezdu. (První generaci představovali souputníci Mao Ce-tunga, druhou lidé obklopující Teng Siao-pchinga a třetí stoupenci Ťiang Ce-mina.)

Na tomto sjezdu by si Chu Ťin-tchao podle všech analýz měl mocenskou pozici posílit a rozšířit řady svých příznivců. Především mezi "mladými" aparátníky, v čínském kontextu tedy mezi padesátníky.

Sjezd čínské komunistické strany

Spekuluje se i o tom, že Chu by na sjezdu mohl předeslat jméno svého budoucího nástupce či alespoň naznačit okruh možných kandidátů. Hovoří se zejména o šanghajském "rudém princi“"Si Ťin-pchingovi či o Chuově chráněnci Li Kche-čchiangovi, který vede průmyslovou provincii Liao-ning. Překvapení ovšem nejsou vůbec vyloučena.


Jak se v Číně vládne 

Komunistická strana zůstává jedinou všemocnou institucí, která kontroluje vládu i parlament a prakticky veškeré dění v zemi.

Nejen svých 75 milionů členů řídí prostřednictvím 24 členů politického byra ústředního výboru. Tomu pak vévodí nejmocnější politický "klub" Číny - devítičlenný stálý výbor politbyra. Jeho členem je i generální tajemník strany. Zde se tvoří veškerá stranická i státní politika.

Jednou za pět let se schází sjezd komunistické strany. Schvaluje trendy na další pětiletku.

Formální hlavou země je prezident, který většinou bývá i šéfem strany, tak jako v případě nynější hlavy státu Chu Ťin-tchaa.

Vládu v čele s premiérem tvoří 29 ministrů či předsedů státních výborů.

Teoreticky nejvyšším orgánem státu je parlament, Všečínské shromáždění lidových zástupců. Poslušně však schvaluje to, o čem rozhodne strana. Zhruba 70 procent poslanců má „rudou legitimaci“.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video