BODYGUARD. Ochranka na osmnáctém Národním kongresu čínské komunistické strany...

BODYGUARD. Ochranka na osmnáctém Národním kongresu čínské komunistické strany stojí na svém místě, zatímco mluví prezident Chu Ťin-tchao (8. listopadu 2012) | foto: Jason Lee , Reuters

Komunistická strana Číny zůstává pánským klubem i kvůli večerním pitkám

  • 11
Když čínští komunisté v roce 1949 dokončili své revoluční tažení napříč zemí, kromě jiného se oháněli i rovnoprávností obou pohlaví. Pohled na dnešní stav ve vedení strany ale ukazuje, že pro ženy není ve vrcholných místech stále moc místa.

Jak spočítala agentura AFP, na současném sjezdu Komunistické strany Číny tvoří ženy asi čtvrtinu delegátů. Čím se ovšem jde v pyramidě moci výš, tím jich ubývá. Ve zhruba 350členném Ústředním výboru už je jich pouze šest procent, ve vlivném 25členném politbyru je pak pouze jedna žena - Liou Jang-tung. 

A nejdůležitější stranický orgán - nyní devítičlenný, do budoucna sedmičlenný stálý výbor politbyra - je pak výhradně pánským klubem. Tento stav je připisován dvěma navzájem se doplňujícím jevům. Jednak jsou to čínské společenské tradice, na jejichž základě muži při řešení politických záležitostí dominují. A potom je to také pro ženy těžko stravitelná "politická kultura" popíjení dlouho do noci...a zábavy s lehkými děvami.

Stranická knížka a zájem žen

Být ve straně se v Číně skutečně vyplatí. Podle britského deníku The Telegraph totiž stranická knížka přitahuje krásné ženy. Číňané do strany vstupují hlavně proto, aby ve společnosti požívali většího respektu, který je spojen i se zvýšeným zájmem něžného pohlaví. List teorii dokládá i na příkladu budoucího čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, jehož žena patří prý mezi nejkrásnější.

-ts-

Ostatně i státní tisková agentura Sin-chua nedávno přinesla zprávu, podle níž večerní politické pitky "ztěžují ženám integrování". "Společenská cena za vstup do politiky je v Číně u žen vyšší, než u mužů," uvedla s odkazem na rodinné povinnosti političek-matek.

Minulost mluví proti

A pak tu jsou i některé neslavné případy z minulosti. Někdejší žena někdejšího čínského vůdce Mao Ce-tunga, členka "gangu čtyř" Ťiang Čching“, byla proslula svými nelítostnými metodami a je jí připisována odpovědnost za rozpoutání krvavé, tzv. kulturní revoluce v 60. letech. A poslední mocná žena čínského císařství – císařovna Cch'-si – je zase považována za viníka oslabení země na přelomu 19. a 20. století.

V poslední době to dotáhla nejvýše politička Wu I. Bývalá čínská vicepremiérka a členka politbyra byla dokonce časopisem Forbes označena za druhou nejmocnější ženu světa, v roce 2008 odešla do ústraní. Ani ona se ale do "elitního" stálého výboru politbyra Komunistické strany Číny nepropracovala.

, Lidové noviny

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video