Čínský zinscenovaný proces století obnažil spory uvnitř rudé aristokracie

  8:47
Proces, odsouzení a podmíněný trest smrti pro Ku Kchaj-laj, manželku čistkou postiženého čínského pohlavára Po Si-laje, zpochybnily nejen čínský právní systém, ale i jednotnost vedení Komunistické strany Číny.
Ku Kchaj-laj, manželka čínského politika Po Si-laje, u soudu

Ku Kchaj-laj, manželka čínského politika Po Si-laje, u soudu | foto: AP

Začněme u mnoha otázek, které proces vyvolal. Ku Kchaj-laj například tvrdila, že britského podnikatele Neila Heywooda zabila proto, aby ochránila svého syna. Vzhledem k její moci vyplývající z manželovy funkce však stačilo, aby luskla prsty, a Heywood by byl uvězněn nebo vyhoštěn z Číny. Kyanid nebyl zapotřebí.

Přesto Ku nejen přiznala vinu, ale dokonce se zdálo, že trest přijímá jako jakousi historickou nutnost. „V zájmu zachování posvátnosti zákona,“ sdělila soudu, „jsem ochotna akceptovat a pokorně přijmout jakýkoliv rozsudek, který nade mnou bude vynesen, a plně očekávám, že půjde o rozsudek nestranný a spravedlivý.“ Od Stalinových zinscenovaných procesů v třicátých letech minulého století ještě žádný obžalovaný tak vášnivě nechválil soudce, který působil dojmem, že dostal za úkol odsoudit obžalovanou v procesu, kde nevystoupil žádný svědek a nebyly předloženy žádné důkazy proti její osobě.

Čínští policisté střeží budovu soudu ve městě Che-fej, kde se rozhoduje o osudu manželky někdejšího mocného funkcionáře Po Si-laje Ku Kchaj-laj (9. srpna 2012)

Žádná handrkování o slovíčka

Hořkou ironií bleskurychlého procesu s Ku je skutečnost, že tato žena skutečně věřila v čínský právní systém. Po vítězství u jednoho amerického soudu napsala právnička Ku knihu, v níž tvrdila, že Čína uplatňuje „nejspravedlivější metodu procesu“. A pokračovala: „Čínští právníci by se nehandrkovali o význam každého slůvka. Jakmile získají jistotu, že jste někoho zavraždili, čeká vás zatčení, soud a poprava zastřelením.“

Ku byla skutečně zosobněním maoistické formy práva, kterou Čína udržuje i dlouho po Maově smrti. Přestože nesložila přijímací zkoušky na Pekingskou univerzitu, dostala výjimku a byla přijata ke studiu práv krátce poté, co komunistická strana obnovila právnické fakulty. Předtím prodávala vepřové na pekingském tržišti, kde si vysloužila přezdívku „I tao čun“, což v překladu znamená, že dokázala jedinou ranou useknout požadovaný kus flákoty.

Patřila k prvním právníkům, kteří získali licenci. Po událostech na náměstí Tchien-an-men v roce 1989 však úřady omezily autonomii této profese. Strana začala uplatňovat kontrolu nad všemi složkami justice prostřednictvím jednoho ze svých klíčových oddělení: Komise pro politické a právní záležitosti Ústředního výboru Komunistické strany Číny (PLAC).

Po Si-laj a jeho žena Ku Kchaj-laj na archivním snímku

Tento totalitní orgán nemá žádnou veřejnou adresu, a přesto řídí čínskou policii, žalobce, soudy i ministerstvo spravedlnosti a jmenuje jejich vedení. Do jeho gesce spadají všichni právníci. A ze všeho nejdůležitější je, že všichni místní tajemníci PLAC současně stojí v čele místních úřadů pro veřejnou bezpečnost. Není tedy divu, že umělec Aj Wej-wej mohl být tajně zadržen, Liou Siao-po mohl být odsouzen k jedenácti letům vězení za zorganizování petice a Li Wang-jang mohl v nemocnici „spáchat sebevraždu“.

Velmi specifický výzkum

I tento monolitní systém kontroly je však prostupný. Kdyby se Wang Li-ťün, bývalý policejní komisař Čchung-čchingu a blízký spojenec Po Si-laje, nebál o život a neuprchl na konzulát Spojených států v Čcheng-tu, Ku Kchaj-laj by dodnes pomáhala Poovi vládnout městu.

Wang není žádný svatoušek. Než se stal Poovým policejním komisařem, působil jako ředitel Výzkumného centra terénní psychologie, kde se konaly popravy odsouzenců a poté jim byly odebírány živé orgány. Studie s názvem „Výzkum transplantací orgánů a receptorů po popravě injekcí“ vysloužila Wangovi Cenu Kuang-chua za příspěvek k inovacím. Autor ve studii připisuje „naše úspěchy“ faktu, že byly provedeny „tisíce transplantací“.

Jelikož důvěrně znal brutalitu čínského systému, bylo Wangovi bezpochyby jasné, že poté, co se rozkmotřil s Ku a Poem, je americký konzulát možná jediným místem, kde najde bezpečí.

V otázce transplantací orgánů v zájmu veřejné bezpečnosti, soudů a vězeňského systému měla koneckonců vždy poslední slovo Ku. Vystupovala jako manželova poradkyně pro potírání zločinnosti a korupce a byla zodpovědná za uvržení dvou lidí – včetně tajemníka PLAC v okrese Wu-šan – do vězení.

Zleva: Někdejší šéf komunistické strany v Čhung-čchingu Po Si-laj, britský obchodník Neil Heywood a Poova manželka Ku Kchaj-laj

Pár dní po zabití Heywooda si Ku dokonce oblékla uniformu generálmajora (která mohla patřit jejímu otci, generálu Ku Ťing-šengovi), svolala policejní důstojníky v Čchung-čchingu a lživě prohlásila, že od ministerstva pro veřejnou bezpečnost obdržela tajný rozkaz chránit Wangovu osobní bezpečnost. Uniforma měla zřejmě zastrašit čchung-čchingskou policii.

Vlci se začínají obracet proti sobě

Poté však došlo ke zvláštnímu a nevysvětlenému zvratu událostí: Wang z konzulátu odešel a urychleně odletěl do Pekingu, kde předložil stranickému vedení důkazy, které vedly k Poově pádu a k zatčení Ku. Odhalení kostlivců v Poově skříni však zároveň odhalilo i tajný svět „rudé aristokracie“. Wang proto u svého procesu nemůže čekat žádnou shovívavost: s největší pravděpodobností dostane podmíněný trest smrti a nucené práce (text byl napsán před vynesením rozsudku; podmíněný trest smrti skutečně dostala – pozn.red.)

V zájmu ochrany rudé aristokracie se PLAC během procesu s Ku Kchaj-laj ani jednou nezmínila o bezpočtu jejích hospodářských deliktů. Podle dějinného výkladu PLAC tedy Ku Heywooda zavraždila proto, aby ochránila svého syna Po Kua-kua. Wang přitom nehájil čest Číny tím, že odhalí zločinné pikle Po a Ku, ale vyklopil své historky znepřáteleným zahraničním silám. Pouze jeho potrestáním se rozhořčení lidových mas podaří udržet pod kontrolou.

Aféra Po Si-laje a Ku Kchaj-laj však může být pouhou předehrou, jelikož z ní vzešla jediná nepochybná pravda, a to že stranické vedení je rozdrobené. Vlci se začínají obracet proti sobě.

Ma Ťien, čínský spisovatel, při návštěvě Pražského festivalu spisovatelů v roce 2009

Ma Ťien, čínský spisovatel (nar. 1953)

Ma Ťien je čínský spisovatel (nar. 1953), který v současnosti žije v Londýně. Autor čtyř knih, jeho zatím poslední dílo nese název Beijing Coma (Pekingské kóma). V roce 2009 byl Ma Ťien hostem Pražského festivalů spisovatelů.

Copyright: Project Syndicate, 2012. Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka.Titulek a mezititulky jsou redakční.

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

VIDEO: Kdo nejlíp vříská? Soutěž v imitaci racků vyhrál malý chlapec

26. dubna 2024  20:36

Devítiletý Cooper Wallace z britského Chesterfieldu v neděli vyhrál čtvrté mistrovství Evropy v...

Ukrajinci se snaží před bojem utéct do Rumunska, v řece mnozí najdou smrt

26. dubna 2024  20:26

Tisíce Ukrajinců se od počátku ruské invaze pokusily překonat řeku Tisu na hranici s Rumunskem ve...

Mohly by hlídat tisíce dětí. Většině z dětských skupin ale stát nedá peníze

26. dubna 2024

Premium Míst pro děti ve školkách je zoufalý nedostatek. Státu se pro letošek přihlásilo 180 lidí z...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...