Stříkačkové útoky zažehly nové protesty v ulicích Urumči (3. září 2009)

Stříkačkové útoky zažehly nové protesty v ulicích Urumči (3. září 2009) | foto: AP

Čínský zákon zakázal Ujgurům bavit se na internetu o nezávislosti

  • 10
Nový zákon, který schválili komunisté v západočínském Sin-ťiangu, zakazuje lidem v ujgurské autonomní oblasti diskutovat na webu o nezávislosti regionu. Poskytovatelé připojení musí hlásit všechny, kdo by se o něco podobného pokusili. Komunističtí bossové tak chtějí předejít nepokojům, které vyústily na začátku července v krveprolití.

Peking se snaží za každou cenu uklidnit autonomní oblast Sin-ťiang. Nejprve vyslal do oblasti armádu sedmi tisíc usmiřovačů, kteří mají obrousit hroty mezi etnickými Číňany (Chany) a Ujgury a teď místní vláda vydala zákon, který lidem zapovídá hovořit o samostatnosti a to především na internetu.

"Zakazujeme používat internet způsobem, který by podkopával celistvost národa nebo podněcoval etnický separatismus a narušoval státní stabilitu," píše se v čerstvě schváleném zákoně.

Norma také operátorům a firmám, které poskytují internetové připojení, ukládá, aby zavedli nebo posílili stávající monitorovací systémy a okamžitě nahlásily každého, kdo se proti zákonu proviní.

Zákon je bič v rukou úřadů

Zákon sice nestanovuje žádné tresty za jeho porušení. Odborníci ale tvrdí, že je v rukou úřadů silným nástrojem pro zatýkání. "Zavedení zákona přišlo včas a je nezbytné," píší o nové normě čínská státní média. "Zaručuje, že internetoví kriminálníci mohou být rychle a efektivně kontrolováni," dodávají.

Čínští komunisté věří, že to byla právě moderní elektronika, která pomohla zažehnout červencové nepokoje, při nichž zemřelo více než 200 lidí. Tehdy úřady v oblasti okamžitě vypnuly signály mobilních operátorů i přístup k internetu.

Stránky jako Twitter, YouTube nebo Facebook jsou v hledáčku čínských cenzorů už dlouho. Díky exilovým ujgurským skupinám se přesto na začátku července dostala na internet přes YouTube citlivá videa z ulic v Urumči. Nové nepokoje rozpoutaly na začátku září v oblasti útoky injekčními stříkačkami. - více čtěte zde

UJGUŘI

- Napětí v provincii Sin-ťiang panuje již řadu let. Někteří z asi osmi milionů tamních Ujgurů se chtějí od Číny odtrhnout. Jsou nespokojení se sílícím vlivem Chanů (etnických Číňanů) na území, které považují za své. Ujgurové jsou původními obyvateli Sin-ťiangu, jde převážně o muslimy. Protestují proti kontrole a potlačování své kultury a náboženství ze strany čínské vládnoucí komunistické strany.

- V provincii Sin-Ťiang žije 45 % procent Ujgurů a 40 % Chanů. Číňané kontrolují oblast nepřetržitě od roku 1949, kdy zlikvidovali krátkou existenci státu Východní Turkestán. Občasné střety se objevují od roku 1991.                                                         zdroj: BBC

Mapa Číny

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video