Na závěr svého projevu si zateskal i sám prezident Chu Ťin-tchao.

Na závěr svého projevu si zateskal i sám prezident Chu Ťin-tchao. - Na závěr svého projevu si zateskal i sám prezident Chu Ťin-tchao. (15.10.2007) | foto: Reuters

Čínský vůdce: Reformujme, ale pod dohledem strany

  • 31
Před více než dvěma tisíci čínských straníků v unifikovaných černých oblecích vystoupil jeden z nich. Od kolegů se lišil jen visačkou: prezident Chu Ťin-tchao. Pod rudou vlajkou a mezi květinovou výzdobou přislíbil na 17. sjezdu komunistů další hospodářské reformy.

Podle tiskových agentur zároveň potvrdil další upevňování moci komunistické strany. V zahraničněpolitické oblasti vyzval Tchaj-wan k uzavření "mírové  dohody", ale separatistický ostrov současně varoval před snahami o vyhlášení nezávislosti na kontinentální Číně.

Chu podle očekávání spolustraníky ujistil, že komunistická strana bude i nadále "ústředním bodem, který řídí celkovou situaci". "I při prohlubování
politické restrukturalizace musíme udržovat správnou politickou orientaci," odmítl jakoukoli zásadní změnu dosavadního kurzu.

Dodal nicméně, že Čína musí v následujícím období klást větší důraz na vědecký rozvoj a ještě důsledněji potírat korupci. "Vítáme-li to, čeho se nám podařilo dosáhnout, musíme si také být vědomi toho, že v některých oblastech stále výsledky zaostávají za očekáváním lidu," řekl Chu.

Co s Tchaj-wanem?
Některé z problémů, jimž čelí obyčejní lidé, podle jeho slov souvisejí se zaměstnaností, bydlením, sociálním zabezpečením a vzděláváním. Zvláště kriticky se vyslovil proti vedoucím činitelům strany, kteří zneužívají svého postavení.

"Malá část stranických kádrů není čestná a poctivá," prohlásil. "Jejich výstřednosti, plýtvání, korupce a další nežádoucí chování je nadále vážným problémem."

V příští pětiletce se chce Čína podle Chua také zaměřit na řešení napjatých vztahů s Tchaj-wanem. "Pojďme na principu jedné Číny diskutovat o formálním ukončení stavu nepřátelství mezi oběma stranami a o uzavření mírové dohody," vyzval. Vzápětí však dodal, že Peking nikdy nesvolí k odtržení Tchaj-wanu.

Potenciální nástupce
Prezidentův projev je nejveřejnější událostí pětidenního sjezdu, jehož hlavním úkolem je znovujmenovat Chua na další pětileté období do funkce generálního tajemníka strany.

Klíčovým indikátorem Chuova vlivu bude to, kolik politických spojenců se mu podaří protlačit na nejvyšší stranické posty. Jejich výběrem by také Chu
mohl napovědět, kdo má šanci stát se jeho potenciálním nástupcem, který by jej měl podle spekulací vystřídat v roce 2012.

Nejčastěji se v této souvislosti hovoří o Li Kche-čchiangovi, který stojí v čele provincie Liao-ning; mezi favority patří i vedoucí strany v Šanghaji Si Ťin-pching.


Prezidentův projev

1. Politické reformy
Politické reformy musejí pokračovat, ale ústředním bodem, který řídí celkovou situaci, musí zůstat úloha komunistické strany. Vláda ale musí potlačit - i s pomocí tvrdých trestů - široce rozšířenou korupci, která ohrožuje oblibu strany.

2. Tchaj-wan
Jednání s Tchaj-wanem s cílem dosáhnout mírové dohody a ukončit nepřátelství by se měla konat na základě zásady jedné Číny. Peking bude nadále usilovat o mírové sjednocení ostrovního Tchaj-wanu s pevninskou Čínou a "nikdy nikomu, žádným způsobem a žádnými prostředky," nedovolí odtržení Tchaj-wanu od mateřské pevniny.

3. Obrana
Je třeba urychlit rozvoj technologicky sofistikovanějších obranných sil, podporovat inovace ve vojenské teorii, technologii, organizaci i vedení.

4. Kapitálové trhy
Fiskální a měnová politika bude aplikována s cílem lépe regulovat trhy a investice. Peking postupně zavede konvertibilitu jüanu a bude udržovat základní platební rovnováhu.

5. Energetika a životní prostředí
Je třeba chránit životní prostředí a zachovávat zdroje, které jsou životně důležité pro přežití a rozvoj čínského národa. Čínský ekonomický růst je realizován za cenu nepřiměřeně vysoké spotřeby zdrojů a nepříznivého dopadu na životní prostředí.

6. Rozdíly ve výdělcích
Čínský ekonomický růst je nerovnoměrný. Životní podmínky lidí se všeobecně zlepšily, ale trend rozšiřujících se rozdílů mezi výdělky se nepodařilo zvrátit.

7. Globální konkurence
Je třeba zajistit kvalitu a bezpečnost čínských výrobků v době, kdy země usiluje o větší úlohu v globálním obchodu, kde se zvyšuje konkurenční soutěž. Čínská ekonomická síla se sice podstatně zvýšila, ale celková produktivita zůstává nízká, kapacita pro inovace slabá a dlouhodobé strukturální problémy se zatím nepodařilo vyřešit.

8. Průmyslová politika
V nové cestě industrializace s čínskými znaky je třeba pokračovat, podporovat politiku posilování domácí poptávky, především pak ve spotřebitelské oblasti.


,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue