Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Ladislav Kryzánek, MF DNES

Čínský soud tajně potrestal doživotím nejbohatšího Tibeťana

  • 15
Soud ve Lhase vyměřil minulý měsíc v tichosti doživotní trest podnikateli Dorje Tašimu. Jeho bratr stráví za mřížemi šest let. Čínské úřady o rozsudku mlčí, Tibeťané ale tvrdí, že si trest vysloužil za podporu exilových skupin a klášterů.

Sedmatřicetiletý podnikatel si trest vyslechl 26. července po třídenním procesu před soudem ve Lhase, řekl zdroj britského listu The Times. Záhadou ale zůstává, z čeho byl známý podnikatel obviněný.

Zdroj The Times tvrdí, že ho tribunál usvědčil z ilegálních obchodních transakcí. Podle odborníků se ale čínským úřadům znelíbil kvůli podpoře klášterů, exilu a možná i samotného dalajlamy. "Byl odsouzený za podporu exilových skupin," soudí Urgen Tenzin z Tibetského centra pro lidská práva a demokracii.

Jisté je, že Taši na rozsudek čekal déle než dva roky. Úřady ho zatkly už pár týdnů po březnových nepokojích v roce 2008. Od té doby byl bez soudu držený v izolaci na neznámém místě. Jeho bratr skončil v cele o pár měsíců později.

Úřady soud tajily, obávaly se nepokojů

Důvod zatčení je také opředený tajemstvím. Taši byl totiž do roku 2003 v komunistické straně, osobně se setkal s prezidentem Chu Ťin-tchaem a s úřady měl výborné styky. Jen tak mohl ve Lhase vybudovat Yak hotel, nejznámější a nejstarší ubytovací zařízení v tibetské metropoli.

Taši podnikal i v dalších oblastech a čínské úřady ho kdysi za loajalitu zařadily mezi "deset výjimečných mladíků Tibetu". Oblíbený je ale zároveň i mezi Tibeťany. Utajení, v jakém se odehrával soud, nasvědčuje tomu, že jeho případ souvisel s politikou. Úřady zřejmě také nechtěly veřejným soudem s populárním Tibeťanem zažehnout vlnu nepokojů.

Policie Tašimu zabavila majetek, jenž se v přepočtu odhaduje na téměř 13 miliard korun. Podle Robbieho Barnetta z Kolumbijské univerzity je trest jasným odstrašujícím případem pro ty, kteří by chtěli dotovat kláštery, jež byly v roce 2008 centrem odporu proti čínské nadvládě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Dům roku

Video