Tibetské mnichy na každém kroku hlídají policisté v civilu (na pozadí)

Tibetské mnichy na každém kroku hlídají policisté v civilu (na pozadí) | foto: ČTK

Čínský soud poslal za protistátní činnost do vězení osm Tibeťanů

  • 3
Až na sedm let poslal čínský soud za mříže osm Tibeťanů, včetně šesti mnichů, kteří se letos v březnu vzbouřili ve Lhase. K protestům je dohnala sebevražda mladého mnicha z kláštera Ragya. Nejvyšší trest si vyslechl představený kláštera.

Když letos v březnu, v den padesátého výročí násilně potlačeného povstání Tibeťanů proti nadvládě Pekingu, vyvěsil osmadvacetiletý mnich Ča-si Sang-wu na zeď kláštera Ragya tibetskou vlajku, nenechala na sebe odezva čínských mužů zákona dlouho čekat.

Policisté vpadli do starého chrámu tyčícího se nad Žlutou řekou, mladého mnicha zatkli a odvlekli do vazby. Tomu se po jedenácti dnech výslechů podařilo utéct. Potom zmizel.

Z Tibetu se stala nedobytná pevnost

Krátce na to ale řekla vyplavila Sang-wuovo tělo. Tibetský tisk uvedl, že muž spáchal protestní sebevraždu, a to vyhnalo, rok po krvavých násilnostech v Lhase, rozhořčené Tibeťany znovu do ulic. - více čtěte zde

TIBET PADESÁT LET OD POVSTÁNÍ

Proč jsou vztahy s Čínou stále na bodu mrazu?

Nepokoje potlačila dobře připravená policie a pětadevadesát lidí zadržela. Nyní soud v čínské provincii Čching-chaj poslal osm mužů, včetně šesti mnichů do vězení, informovalo Tibetské centrum pro lidská práva a demokracii, které sídlí v dalajlamově indickém útočišti Dharamsále.

Všichni muži odsouzení za protistátní činnost a vyvolávání protestů pocházejí z tibetské provincie Amdo, v níž se narodil i tibetský nejvyšší duchovní vůdce a která dnes spadá pod čínskou provincii Čching-chaj.

Sedm let vězení jsme nevyměřili, tvrdí čínský soud

Jedním z odsouzených je i představený kláštera Palden Gyatso, který dostal nevyšší tedy sedmiletý trest. Další mniši si vyslechli rozsudky ve výši jednoho až čtyř let a zbývající dva civilisté od soudu odešli s půlročním a ročním trestem, napsal na svých stránkách britský deník The Times.

BUDOUCNOST TIBETU

Pět možností, jak dál. Žádná není ideální

Úředník z čínského soudu, který médiím sdělil pouze své příjmení Wang, potvrdil, že soud odsoudil osm Tibeťanů. Podle něj je ale nejvyšší trest na dva roky. Dodal, že neví, za co byli muži odsouzeni.

V březnu 2008 zažilo tibetské hlavní město Lhasa po několika dnech mírumilovných protestů tibetských mnichů, nejkrvavější nepokoje za posledních několik desítek let. Během násilností zemřelo devatenáct lidí. Protesty se rozbujely po celém Tibetu a nakonec zemřelo asi dvě stě lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video