Nezájem dětí o jejich staré rodiče v Číně vedl k vytvoření nového zákona

Nezájem dětí o jejich staré rodiče v Číně vedl k vytvoření nového zákona (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Čínský soud poprvé nařídil, aby dcera navštěvovala svou starou matku

  • 3
V Číně začal platit zákon, který nařizuje, aby se lidé lépe starali o své rodiče a hlavně, aby je pravidelně navštěvovali. První verdikt na sebe nenechal čekat: soud ve východočínské provincii Ťiang-su nařídil ženě, aby svou matku navštěvovala jednou za dva měsíce. Má ji také finančně podporovat.

Případ dala k soudu sedmasedmdesátiletá Číňanka, která po hádce s dcerou marně čekala na její návštěvu. Zhruba padesátiletá žena matce v rozhořčení řekla, že už jí nikdy neuvidí a odešla. Starší z žen se proto rozhodla využít nového zákona, o kterém se v Číně hovořilo už od konce minulého roku (více o povinnosti navštěvovat příbuzné zde)

Musela si však počkat, až nařízení vstoupí v platnost, což se stalo v pondělí. Soud ve městě Wu-si ve východočínské provincii Ťiang-su pak okamžitě uložil neposlušné dceři trest. Svou matku nyní musí jednou za dva měsíce navštívit, navíc ji musí se svým manželem finančně podporovat, jinak jí hrozí pokuta. Verdikt soudu byl první, který v této souvislosti v Číně padl, citovala stanice BBC čínskou agenturu Nová Čína.

Na sociálních sítích ale okamžitě vyvolal bouřlivou debatu. Mnozí ho totiž považují za zcestný. Nikdo by podle kritiků neměl lidem nařizovat, kdy a jak mají navštěvovat své staré rodiče. To si však čínské úřady nemyslí.

V zemi draka v posledních letech roste počet starých lidí, které jejich potomci opomíjejí. Něco takového je přitom v rozporu s tradiční čínskou kulturou, která vždy kladla vysoko úctu ke starším lidem. Může za to několik dekád radikálních reforem, které sice z Číny vytvořily jednu z ekonomických velmocí, zásadně však proměnily podobu tradiční rodiny.

Na většině území platí politika jednoho dítěte, kterou čínské úřady regulují počet obyvatel. Kdysi byly rodiny početnější, takže si sourozenci mohli péči o starší rodiče rozdělit. Tak tomu nyní většinou není. Lidé se nyní také mnohem častěji zaměřují na budování kariéry v "našlápnuté" Číně, takže jim nezbývá příliš času cokoli jiného.

Nový zákon však není dokonalý. Nijak neurčuje, co přesně je špatné chování dětí a jak velké absence návštěv už jsou na pováženou. To zřejmě bude muset rozhodnout soudce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video