Washington se připravuje na státní návštěvu čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa (18. ledna 2010)

Washington se připravuje na státní návštěvu čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa (18. ledna 2010) | foto: AP

Čínský prezident míří do USA, uslyší salvy a výjimečně odpoví novinářům

  • 49
Čínský prezident Chu Ťin-tchao večer zahájí poslední návštěvu USA ve funkci hlavy státu. Barack Obama ho pozve na soukromou večeři do Bílého domu, vypálí na jeho počest jednadvacet ran a rozvine červený koberec. Chu Ťin-tchao zase proti svým zvyklostem hodlá čelit otázkám novinářů. Začíná nejdůležitější návštěva čínského lídra v USA za posledních 30 let.

Čínský prezident si při čtyřdenní návštěvě Spojených států vychutná veškeré státnické pocty. Už krátce po příjezdu zamíří do Bílého domu, kde v takzvané Old Family Dining Room soukromě povečeří s Barackem Obamou. U stolu prý budou sedět jen nejbližší spolupracovníci.

Oficiální část programu začne, až se bota čínského prezidenta ve středu ráno dotkne červeného koberce na jižním trávníku Bílého domu. To je spolu se salvami z 21 pušek pocta, které se za George W. Bushe dostávalo pouze hlavám demokratických zemí.

Obamův předchůdce také pro Chu Ťin-tchaa uspořádal pouze slavnostní oběd a ne honosnou státní večeři, kterou pro něj Obama chystá na středeční večer.

PROGRAM NÁVŠTĚVY

Úterý
Soukromá večeře s Barackem Obamou

Středa
Přijetí a bilaterální jednání delegací v Bílém domě
Společná tisková konference obou prezidentů
Oběd s viceprezidentem Joe Bidenem na ministerstvu zahraničí
Státní večeře v Bílém domě

Čtvrtek
Návštěva Kapitolu a setkání s lídry demokratů i republikánů v Kongresu
Odlet do Chicaga a večeře se starostou Richardem Daleyem

Pátek
Návštěva čínské továrny na autodíly a odlet zpět do Číny

Po zítřejším jednání delegací oba státníci na žádost Bílého domu předstoupí před novináře. Pro Baracka Obamu to jistě není žádný problém, ale Chu Ťin-tchaa by přímá konfrontace s žurnalisty mohla rozhodit. Na nic takového totiž není zvyklý.

Čtyři novinářské otázky mají vylepšit image Číny

Na čínských obrazovkách je sice Chu Ťin-tchao jako doma, ale většina jeho mediálních výstupů je naplánovaná tak, aby se nemohlo nic nečekaného přihodit. Teď jsou v přímém přenosu naplánované čtyři novinářské otázky. Dvě položí čínští a dvě američtí žurnalisté.

Chu Ťin-tchao prý podobný risk chce podstoupit jen kvůli tomu, aby vylepšil image Číny v zahraničí. Americké veřejné mínění se v předvečere summitu Peking snaží ovlivnit i prostřednictvím obřích obrazovek na newyorském Times Square.

Jen dva dny před návštěvou na šesti zdejších obrazovkách začal běžet minutový klip, kde vystupuje hvězda akčních trháků Jackie Chan, proslulý čínský basketbalista Jao Ming a další čínské celebrity. Kratší verzi prý odvysílají i americké televize.

Americký prezident Barack Obama (vlevo) se svým čínským protějškem Chu Ťin-tchaem (17. listopadu 2009)

OTÁZKY PRO PREZIDENTA

Čínský prezident Chu Ťin-tchao je známý svou fotografickou pamětí a až puntičkářskou přípravou na cesty, ale ví se o něm, že není žádným pohotovým řečníkem. Na otázky novinářů odpovídal například v roce 2005 při tiskové konferenci s Georgem W. Bushem. Při Obamově návštěvě v Pekingu v roce 2009 to ale odmítl. Místo toho oba muži jen suše přečetli prohlášení. Před touto návštěvou odpověděl Chu Ťin-tchao také na písemné otázky deníků Wall Street Journal a Washington Post.

Odborníci soudí, že je návštěva Chu Ťin-tchaa nejdůležitější návštěvou čínského prezidenta ve Spojených státech za posledních třicet let a to především kvůli vojenskému, ekonomickému a diplomatickému růstu říše středu v posledních letech.

Vztahy jitří zbrojení i lidská práva

Vztahy dvou nejsilnějších ekonomik světa navíc jitří nedořešené spory. Klín mezi Peking a Washington vráží podhodnocený jüan, udělení Nobelovy ceny čínskému disidentovi Liou Siao-Poovi, dovoz amerických zbraní na Tchaj-wan nebo tajné čínské zbrojení. (o zbrojení Číny více čtěte zde)

Jen pár dní před návštěvou Čína otestovala prototyp stíhačky J-20, která dokáže obelstít radary. Washington zase podnikl v blízkosti čínských vod vojenské cvičení s Jižní Koreou a Japonskem a Čínu se snaží obklíčit vojenskými spojenectvími se sousedy.

Pozitivní atmosféru se před návštěvou pokusili navodit alespoň obchodníci. Čínské a americké firmy spolu včera v Houstonu podepsaly šest smluv celkem za 600 milionů dolarů. Jestli to bude mít vliv na klima rozhovorů, se teprve uvidí.

TCHAJ-WAN POSLAL VZKAZ DO USA

Testům tchajwanských raket země vzduch přihlížel i prezident (18. ledna 2010)Tchaj-wan uskutečnil v den, kdy přilétá do USA čínský prezident, ostré zkoušky svých raket. Test, který sledoval prezident i novináři, se však nepodařil. Pět z devatenácti střel netrefilo svůj cíl. Daleko důležitější je ale poselství, které Tchajwanci testem vyslali do USA. Tchaj-pej se obává nových čínských zbraní a dal jasně najevo, že stále potřebuje americkou pomoc proti čínské hrozbě.

Zdroj: BBC


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video