Čínský prezident Si Ťin-pching na summitu asijských států (21. 5. 2014).

Čínský prezident Si Ťin-pching na summitu asijských států (21. 5. 2014). | foto: AP

Asijci, braňme se vlivu USA, vyzval sousední země čínský prezident

  • 181
Hlava Číny Si Ťin-pching varoval asijské země, aby neutužovaly spojenectví se státy mimo kontinent. Své záležitosti a problémy by si Asijci měli řešit mezi sebou. Vztahy Číny s řadou jejích sousedů jsou přitom napjaté, zejména kvůli sporům o ostrůvky ve Východočínském moři.

Výzva čínského prezidenta přichází právě v době, kdy se Spojené státy snaží na asijském kontinentu zvyšovat svůj vliv. Vztahy Číny s některými státy v regionu jsou přitom problematické, zejména kvůli sporům o území ve Východočínském moři.

Například Filipíny, které tvrdí, že čínské lodě sporné ostrůvky od loňska okupují, nedávno navštívil americký prezident Barack Obama a zavázal se k "neprůstřelné" podpoře svého asijského spojence, píše BBC.

Obama kromě toho minulý měsíc navštívil také Malajsii, Jižní Koreu či Japonsko, které rovněž ujistil, že v případě konfliktu s Čínou mohou počítat s americkou ochranou (více čtěte zde).

To však Čína sleduje s nelibostí. "Posilování vojenského spojenectví se třetí stranou nijak nenapomáhá stabilitě regionu, řekl čínský prezident na konferenci o spolupráci a vzájemné podpoře v Asii. "Záležitostmi Asie se musí zabývat výhradně Asijci, asijské problémy musí řešit Asijci a bezpečnost Asie musí zajišťovat také pouze Asijci," dodal Ťin-pching.

Na zajišťování bezpečnosti by se podle něho měly podílet všechny asijské státy.

"Země by se ve snaze zajistit vlastní bezpečnost neměly obětovat jiným mocnostem... Žádná země by si neměla dělat monopol na zajištění bezpečnosti regionu a šlapat po právech ostatních," řekl čínský prezident na konferenci, kde se sešlo více než 40 delegací z různých asijských států.

Zúčastnili se rovněž vietnamský viceprezident Nguyen Thi Doan a zástupci Filipín a Japonska, tedy států, jejichž vztahy s Čínou jsou nejchatrnější.

Začátkem května vyvolala přítomnost čínské ropné plošiny ve vodách, které si nárokuje též Hanoj, v celém Vietnamu protičínské protesty, při nichž zemřeli nejméně dva čínští dělníci.

Filipíny kvůli svým územním nárokům ve Východočínském moři Čínu žalují u Mezinárodního soudu. A na zvýšenou vojenskou aktivitu svého západního souseda a napětí kolem sporných ostrovů zareagovalo též Japonsko, které po letech obnovilo svoji vojenskou techniku (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video