Útroby Paláce lidu pojmou až tři tisíce delegátů z celé Číny

Útroby Paláce lidu pojmou až tři tisíce delegátů z celé Číny | foto: AP

Čínský premiér vykreslil třem tisícům funkcionářů plán pro světlé zítřky

  • 107
Čínský premiér Wen Ťia-pao zahájil desetidenní setkání komunistických papalášů z celé země čínskou obdobou americké zprávy o stavu unie. Z každé jeho věty čišel strach ze sociálních nepokojů. Peking podle něj hodlá bezodkladně zvyšovat mzdy, zatočit s inflací i korupcí.

Na tradiční Všečínské shromáždění lidových zástupců letos dorazilo 2923 komunistických funkcionářů z celé země. Kromě desetidenního maratonu přitakávání nápadům nejvyšších stranických bossů je čeká přikývnutí dvanácté čínské pětiletce.

Ekonomický plán na léta 2011-2015 počítá s vytvořením trvalého růstu a rád by zpátky sevřel rozevírající se nůžky mezi bohatými a chudými. Čínská vláda dobře ví, že se musí ohánět, protože by rostoucí inflace po vzoru Blízkého východu mohla vyhnat lidi do ulic.

Premiér mluvil o lepších životech a venku se zatýkalo

Některé hlavní problémy současné čínské společnosti pojmenoval premiér i ve svém dvouhodinovém projevu. "Ceny v nedávné době poměrně rychle stouply. Tento problém se týká blahobytu lidí, doléhá na celkové zájmy a působí na sociální stabilitu," prohlásil Wen Ťia-pao. 

Peking se oblékl do slavnostního, Všečínské shromáždění lidových zástupců začíná

Pro Peking je shromáždění komunistů i spektakulární show

Útroby Paláce lidu pojmou až tři tisíce delegátů z celé Číny

Plán v číslech

Vládním cílem bude udržet inflaci kolem čtyř procent a schodek rozpočtu na dvou procentech hrubého domácího produktu.

V letech 2011 až 2015 by vláda chtěla dosáhnout hospodářského růstu sedm procent ročně.

Čína mimo jiné také oznámila zvýšení rozpočtu na policii a pořádkové síly o 14 procent, což nemá v historii země obdobu.

Výdaje na podporu bydlení pro rodiny s nízkými příjmy se mají zvýšit o 35 procent. Wen řekl, že díky růstu výdajů státního rozpočtu půjde více peněz na školství, tvorbu pracovních míst zdravotnictví, důchody i jiné sociální výdaje.

"Musíme zlepšit životy lidí ústřední reformou a růstem a být si jistí, že jsou lidé se svým životem a prací spokojení a společnost je klidná a užívá si mír a stabilitu," hřímal z řečnického pultíku v pekingském Paláci lidu Wen Ťia-pao.

Mezitím před palácem na náměstí Nebeského klidu zrovna policisté zatýkali čtyři lidi, kteří si dovolili provolávat svůj názor nebo rozdávat protirežimní letáky. Fotoreportér německé agentury DPA, který celou scénu zachytil, musel snímky smazat.

Čínské vedení totiž kromě prevence sociálních nepokojů bedlivě dbá i na represe a to i v novém rozpočtu. Ten počítá s rekordním navýšením výdajů na pořádkové síly a justici a vysílá další indicii, že se Čína jasmínových revolucí opravdu obává. (více čtěte zde)

A není divu. Už i v říši středu se objevily výzvy k demonstracím. Peking je sice rychle zadusil a Wen Ťia-pao o nich dnes taktně pomlčel, ale jasně se k nim vyjádřila hlásná trouba režimu - deník Beijing Daily. Protesty à la Egypt podle něj nepřinesly lidem nic kromě chaosu a vyloučil, že by se něco takového mohlo stát v Číně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video