Výzvědný letoun EP-3 (archiv)

Výzvědný letoun EP-3 (archiv) | foto: EPA, ČTK

Čínský pilot viní Američany ze srážky

Čínský pilot obvinil posádku amerického výzvědného letounu ze zavinění srážky se stíhačkou jeho kolegy. Čao Jü tvrdí, že Američané se náhle obrátili proti čínskému stroji, narazili do něho a vrtulí mu vážně poškodili ocas. "Wang Wej neměl šanci uniknout," prohlásil o druhém pilotovi v rozhovoru odvysílaném v čínské státní televizi.
Čína stále žádá od USA oficiální omluvu. Prezident George Bush to sice učinit nemíní, přesto hovoří o tom, že jednání mezi oběma státy směřují k vyřešení krize.

Pilot byl s kolegou do poslední minuty v kontaktu
Čao agentuře Nová Čína Čao sdělil, že jeho kolega vysílačkou upozornil na zničenou ocasní část a řekl mu, aby udržoval kurs. O půl minuty později však Waga ztratil kontrolu nad svým strojem, který se začal naklánět doprava. Wang požádal, zda může vyskočit padákem, což mu Čao potvrdil. Vzápětí s ním ztratil kontakt.

Po stále pohřešovaném Wangovi už šest dní pátrají stovky lodí, letadel a rybářských člunů, které pročesávají 36 tisíc kilometrů čtverečních moře. V Číně je Wang považován za národního hrdinu. Státní televize ukázala jeho matku a otce na nemocničních lůžkách "choré starostí".

Podle Číňanů byl Wang přijat na leteckou školu v 18 letech díky dobré fyzické kondici, bystrému postřehu a vynikajícím studijním výsledkům. Poslanci ve Washingtonu nicméně tvrdí, že byl Wang znám americkým posádkám jako nebezpečný pilot, který pravidelně americké letce znepokojoval.

Členové americké posádky se cítí dobře
"Prezident věří, že jdeme vpřed," řekl mluvčí Bílého domu Ari Fleischer po intenzivních jednáních, která mezi oběma zeměmi probíhala v noci na pátek. Jejich výsledkem bylo i páteční druhé setkání amerických diplomatů se zadržovanými 24 členy americké posádky.

"Členové posádky jsou pohromadě a cítí se dobře. Obdrželi toaletní potřeby, knihy a další osobní věci," řekl ke schůzce bez dalšího upřesnění jeden z účastníků setkání Neal Sealock z vojenského oddělení velvyslanectví USA v Pekingu.

Další schůzka s piloty zadržovanými v Číně se plánuje na sobotu.

Poslanci zrušili cestu do Číny
Poslanci amerického Kongresu v pátek zrušili v souvislosti s krizí kolem srážky amerického a čínského letounu plánované cesty to Číny. Shodlo se na tom 22 poslanců s tím, že termín návštěvy není vhodný.

George Bush vyjádřil lítost nad osudem čínského pilota
Ve čtvrtek vyjádřil politování nad pohřešováním čínského pilota po střetu s americkým výzvědným letounem i prezident George Bush. "Lituji, že je čínský pilot pohřešován, a lituji, že ztratili jedno ze svých letadel. Naše modlitby patří pilotovi a jeho rodině, stejně tak ale patří i našim mužům a ženám," řekl Bush.

Hlava USA čínskou stranu vyzvala, aby urychleně vrátila posádku. I když Čína Američany obviňuje z porušení mezinárodního práva, soudí Bush, že incident by neměl destabilitovat důležité americko-čínské vztahy.

Číňané vyslechli posádku letounu
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Sun Jü-si neupřesnil, zda úřady považují čtyřiadvacet členů posádky letounu EP-3E za špióny ani jaké tresty by jim mohly hrozit.

Američané jsou zadržováni na jihočínském ostrově Chaj-nan, kde po srážce nouzově přistáli. "Zapříčinili tento incident, tuto srážku ve vzduchu," uvedl Sun na tiskové konferenci. "Pro příslušné úřady v Číně je naprosto přirozené je vyslýchat kvůli tomuto incidentu," dodal. Nesdělil, zda Američany vyslýchá čínská armáda nebo bezpečnostní síly.

Na otázku, co by měl Washington ještě udělat, Sun uvedl: "USA se dopustily chyby a měly by se nejdříve omluvit. USA musí přijmout odpovědnost a vysvětlit věc čínskému lidu." Sun prohlásil, že jestliže USA budou spolupracovat, Čína zváží další schůzku amerických představitelů se zadržovanou posádkou. Neuvedl, co si představuje pod spoluprací.

Americký ministr zahraničí Colin Powell vyzdvihl možnost, že prezident George Bush odloží kvůli incidentu svou oficiální cestu do Číny, připravovanou na podzim letošního roku. "Uvidíme, jak se to bude dále vyvíjet. Naše vztahy však rozvíjení této záležitosti rozhodně neusnadní," řekl Powell.

Bílý dům minulý měsíc oznámil, že prezident Bush přijal pozvání k návštěvě Číny, Japonska a Jižní Koreje. Cesta by se měla uskutečnit při příležitosti summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří, který se bude konat během října v Šanghaji.

Powell vyjádřil lítost nad smrtí pilota, Čína to ocenila
Americký ministr zahraničí Colin Powell vyjádřil lítost nad smrtí pilota čínské stíhačky, která se v neděli srazila s americkým průzkumným letadlem. Powell to uvedl s tím, že USA a Čína by si nyní měly vše vysvětlit a incident dořešit. Čína politování ocenila.

"Jedná se o velmi důležité prohlášení," reagovalo čínské velvyslanectví ve Washingtonu, které bedlivě sleduje americké reakce na požadavek Pekingu, aby se USA za incident omluvily.

"Litujeme toho, že čínský letoun se nedostal bezpečně na zem, a litujeme toho, že čínský pilot přišel o život, ale nyní potřebujeme pokročit a dotáhnout to k nějakému řešení," řekl Powell novinářům před svým ministerstvem. Americký prezident George Bush se ale odmítl omluvit za střet. Podle Washingtonu se letoun nacházel v době incidentu v mezinárodním vzdušném prostoru a kolizi nezavinil.

Čínský mluvčí krok amerického ministra zahraničí Colina Powella uvítal. "Americké vyjádření politování je krok správným směrem," poznamenal.

Američané uchránili před Číňany data
Posádka amerického průzkumného letadla EP-3 zničila všechna zpravodajská data ještě předtím, než se letounu zmocnili Číňané. "Posádce se podařilo dokončit destrukční postupy včas," cituje agentura Reuters zdroj z amerického ministerstva obrany. Pentagon už dříve opakovaně vyjádřil obavy, že se tajné materiály mohly dostaly do rukou čínské armády. Čína navzdory výzvám amerického prezidenta George Bushe nadále zadržuje letadlo i s posádkou.

Citovaný zdroj z ministerstva uvedl, že posádka letounu byla cvičena i pro případ podobné mimořádné události a byla schopna urychleně vymazat všechny údaje z pamětí palubních počítačů a učinit tajné průzkumné zařízení nepoužitelným.

Bush: Incident může ohrozit vztahy s Čínou
Podle prezidenta USA George Bushe může incident s americkým průzkumným letounem podkopat vztahy mezi oběma zeměmi. Americký prezident však zároveň vyzval Peking, aby neprodleně předal USA 24 členů posádky průzkumného letounu i samotný stroj.

"Tato nehoda může podkopat naše naděje na plodný a produktivní vztah mezi našimi zeměmi. Aby se tak nestalo, příslušníci a příslušnice našich branných sil se musejí vrátit domů," řekl Bush v krátkém televizním vystoupení z Bílého domu.

Američané se setkali s posádkou
Američtí diplomaté se v úterý na jihu Číny setkali se zadržovanou posádkou. Setkání se podle agentur uskutečnilo po schůzce amerických diplomatů s čínskými vládními představiteli.

Cílem setkání na ostrově Chaj-nan večer místního času bylo zjistit zdravotní stav členů posádky. Představitel amerického velvyslanectví v Číně řekl, že členové posádky jsou v pořádku.

Vrchní velitel tichomořského námořnictva USA Dennis Blair řekl, že EP-3, který je velký jako Boeing-737 a je vybaven speciálními elektronickými přístroji, je považován za výsostné území USA, podobně jako ambasády.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ču Pang-cao odmítl
uznat jakoukoli imunitu letadla. Zdůraznil, že Čína má právo provádět v souladu s mezinárodním a národním právem vyšetřování stroje.

Číňané prozkoumali letadlo
Velvyslanec USA v Pekingu Joseph Prueher tvrdí, že zástupci čínských úřadů americké špionážní letadlo prozkoumali.

Americká zpravodajská televizní společnost CNN uvedla, že čínští vojáci odnesli ze zadržovaného letounu EP-3, který byl vybaven špičkovou tajnou komunikační a zpravodajskou technikou, nějaká zařízení. Tuto informaci Bílý dům nebyl s to potvrdit.

Čínská veřejnost je pobouřena
Někteří Číňané, které oslovila agentura AP, požadovali, aby se letounu i jeho posádky zmocnily úřady a vyzývali kabinet, aby zabránil americkému zastrašování. Vyskytly se i návrhy, aby vláda letadlo rozebrala a využila ho k získání tajných informací.

"Musíme jednat. Když chtějí válku, budeme s nimi tedy bojovat," nechal se například slyšet mladý muž spěchající do práce.

Obě země se obviňují, že srážku zavinily
Američané tvrdí, že srážku zavinil čínský stroj. Velitel amerických vojsk v Tichomoří admirál Dennis Blair však zároveň prohlásil, že srážku nepovažuje za úmyslnou.

"Akce čínských stíhaček jsou příliš riskantní a agresivní. Ohrožují bezpečnost nejen svou, ale i amerických strojů," řekl admirál doslova.

"Dvě čínské stíhačky zjistily v neděli 1. dubna letadlo a jedna z nich narazila do křídla našeho stroje EP-3, který byl v mezinárodním vzdušném prostoru a plnil rutinní misi," oznámil Blair. "Řekl bych, že to byla náhoda. Není normální hrát si ve vzduchu na vrážení aut do sebe. Je to příliš nebezpečné pro oba," podotkl.

Číňané: Byl to útok Američanů
Čínská strana obvinila americkou posádku z odpovědnosti za nehodu, neboť čínská letadla byla prý na normální hlídce, když se na ně americký letoun vyřítil.

Americké výzvědné letadlo se podle této verze mělo otočit a svou přední částí a levým křídlem narazit do čínské stíhačky.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video