Pekingská univerzita zpřísňuje pravidla a studentům se to nelíbí

Pekingská univerzita zpřísňuje pravidla a studentům se to nelíbí | foto: Profimedia.cz

Čínský Oxford prolustruje studenty s radikálními názory a stížnostmi

  • 8
Strach z revolucí á la Blízký východ dorazil už i na Pekingskou univerzitu. Prestižní instituce s pověstí liberálního ovzduší hodlá kontrolovat studenty s radikálními názory. Opatření, která připomínají represe z dob kulturní revoluce, rozlítila studenty i profesory.

Respektovaná Pekingská univerzita, která je čínským ekvivalentem Oxfordu nebo Cambridge, spustí kontroverzní program v květnu a vedení se v něm chce podle listu The Daily Telegraph zaměřit na deset kategorií problémových studentů.

Hrozí Číně jasmínová revolta?

Revoluce se v říši středu prozatím odkládá

Vedle studentů, kteří mají problémy se zvládáním učiva, jsou závislí na internetu, pocházejí z chudých rodin nebo trpí vážnými nemocemi se vedení univerzity podařilo mezi potížisty, kteří potřebují konzultace, vpašovat i radikální studenty.

Podle Čcha Ťinga, zástupce vedoucího pro studijní záležitosti, je univerzita znepokojená radikálními studenty, kteří podle něj zveličují i malé nedostatky v kampusu. "Někteří kritizují univerzitu i za to, že se jídlo v kantýně zdražilo o 2 jiao (50 haléřů)," postěžoval si Čcha.

Čínské vedení krotí univerzitu, bojí se revoluce

Studenti a profesoři ale chápou nenápadné opatření jako pokus o zadupání volnomyšlenkářského étosu, na kterém byla univerzita v roce 1898 založena. "Nevím, jak chce Pekingská univerzita definovat radikálně smýšlejícího studenta," vytknul vedení na svém mikroblogu uznávaný člen čínské Akademie sociálních věd Jü Ťien-žung.

Bloger o čínských represích

"Jak může být Pekingská univerzita, taková prestižní instituce, tak nestydatá?" ptá se jeden z diskutérů a doplňuje: "Toto zabije svobodu myšlení. Bude to nejčernější moment v historii Pekingské univerzity a totálně to podkope koncept vzdělávání."

Profesor Čang Ming z jiné pekingské univerzity Renmin byl ještě daleko příkřejší. "Zašlo to příliš daleko, že respektovaná univerzita otevřeně kontroluje radikální smýšlení," poznamenal v deníku South China Morning Post. "Vracíme se snad zpět do dob kulturní revoluce? Je to ohavné a děsivé," doplnil profesor.

Stejně jako ostatní se obává, že to je především útok na centrum liberálního myšlení, kde se zrodily i první zárodky povstání na náměstí Nebeského klidu v roce 1989. Čínské komunistické mocipány nyní nejvíce děsí, že by do Číny mohla přeskočit jiskra revolučního nadšení z Blízkého východu.

Nervózní soudruzi už tak utáhli šrouby pro zahraniční novináře a zesílili i represe na internetu. Prezident Chu Ťin-tchao apeloval na stranické bosse, aby se zabývali novými metodami sociálního vládnutí, šířili mezi lidi "zdravé názory" a kontrolovali on-line debaty. (více o utahování šroubů v Číně čtěte zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video