Čínský dinosaurus je ptačí bratranec

Sto třicet milionů let staré fosílie zatím neznámého druhu dinosaura nalezl tým čínských, amerických a kanadských vědců v čínské provincii Liao-ning. Badatelé tvrdí, že nový objev dokazuje dosud spornou příbuznost dinosaurů s ptáky, píše francouzský přírodovědecký časopis Nature.

"Tento dinosaurus podřádu Troodon není přímým předchůdcem ptáků, ale jejich velmi blízkým bratrancem," tvrdí Peter Makovicky z chicagského muzea o novém druhu. Ten dostal jméno Sinovenator changii.

Rodové jméno vychází z latinského čínský - Sinae. Venator pak znamená lovec. Druhové jméno má zvíře na počest jednoho z členů pekingského ústavu paleontologie a paleoantropologie.

"Nález sinovenatora je důležitý, protože se jedná o nejmladšího dosud objeveného troodona," upozorňuje Mark Norell z newyorského muzea. "Stářím je velmi blízký nejstarším nalezeným zkamenělinám praptáka archeopteryxe. To znamená, že dosud problematický časový rozdíl mezi výskytem troodonů a původem ptáků tímto mizí," dodává.

Má podobnou kostru jako archeopteryx
Makovicky upozorňuje na nápadné podobnosti ve stavbě kostry obou tvorů. "Kostra sinovenatora je důkazem, že k evolučnímu posunu směrem k ptákům došlo podstatně dříve, než se dříve myslelo," dodává.

Sinovenator byl pravděpodobně opeřený predátor kráčející po dvou nohách jako tyranosaurus. Velký však byl jen asi jako velké kuře. Na délku neměřil víc než metr.

Paleontologové dosud vedli ostré spory o to, zda se ptáci vyvinuli z dinosaurů. Největším otazníkem byla přitom právě existence troodonů, kteří nesou vývojové rysy ptáků i dinosaurů. Podle Makovickeho by nový nález mohl tento spor s konečnou platností vyřešit.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video