Čínské nemocnice na SARS nestačí

Nový pekingský starosta Wang Čchi-šan přiznal, že nemocnice ve městě nezvládají epidemii SARS. Příští týden podle něj zřejmě rozhodne, zda se podaří šíření nákazy zastavit. V nejpostiženější východní Asii přibylo ve středu 20 nových obětí nebezpečného viru.

Nemocnice nezvládají příliv pacientů
"Vzhledem k nedostatku lůžek ve vyčleněných nemocnicích nemohou být všichni pacienti s podezřením na SARS hospitalizováni včas," prohlásil starosta.

Úřady podle něj zvýšily počet nemocnic, které se zaměřují na syndrom akutního respiračního selhání, na 21.

Severně od Pekingu se navíc staví další zdravotnické zařízení s tisícovkou lůžek, kam by mělo být hned umístěno prvních 195 pacientů.

Město ovládla panika
Pekingem se kvůli epidemii šíří panika. V karanténě je už 10 tisíc lidí.

Čínské úřady nechtějí nic riskovat. I když podle veterinářů neexistuje důkaz o infikování domácích zvířat majitelem, nařizují úřady bez milosti utratit i psi a kočky nakažených lidí.

Šíří se zvěsti o vyhlášení výjimečného stavu, který čínskou metropoli zcela odřízne od světa a letadla ji budou práškovat přípravky proti SARS.

"Panika a strach jsou pro nás skutečně velkým problémem," připustil starosta.

Na SARS zemřelo jen na čínském území za posledních 24 hodin 20 lidí. Jedenáct z nich pochází z pevninské Číny, kde bylo zaznamenáno 166 nových případů.

Sedm nových úmrtí a 17 nových onemocnění hlásí Hongkong. Hongkongské úřady jsou znepokojeny opětovnou nákazou 12 pacientů, kteří se už z choroby dříve uzdravili.

Tchajwan hlásí další dvě oběti. V tchajwanské Tchaj-peji uzavřeli už druhou nemocnici. Budova se dezinfikuje, pacienti a lékaři jsou v karanténě.

Více o SARS

SARS vyvolal v Číně první nepokoje

SARS vrcholí, Vietnam epidemii zvládl

SARS se šíří, výroba vakcíny potrvá až rok

Toronto se opět otevřelo světu
Světová zdravotnická organizace (WHO) odvolala varování před cestami do kanadské obchodní metropole Toronta. Zdravotníci sem nedoporučovali cestovat přesně týden. Od posledního přenosu smrtící nákazy SARS tu uplynulo už 20 dní, což je dvojnásobek inkubační doby.

WHO přesto považuje Toronto za postiženou oblast.

Světová zdravotnická organizace oznámila tento krok po úterním setkání své šéfky Gro Harlem Brundtlandové s delegací vysokých kanadských představitelů.

Zdravotníci jsou spokojeni s opatřeními, kterými se Kanada brání dalšímu postupu epidemie.

Ve městě tak mohla začít dvoudenní mezinárodní konference o SARS. O chorobě tu jednají zdravotníci a vědci ze Spojených států, Kanady, Mexika, Velké Británie, Číny a ze zemí jihovýchodní Asie.

Varování před cestami do Toronta vyhlásila WHO minulou středu. Město s velkou asijskou komunitou je jedinou oblastí mimo Asii, kterou zasáhla epidemie nové plicní nemoci. V Kanadě dosud na SARS zemřelo 21 lidí.
 
Kvůli varování okamžitě klesl počtu turistů, byla zrušena řada akcí včetně koncertu Eltona Johna a Billyho Joela.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video