Čínská stíhačka ohrožovala americký letoun P-8 Poseidon.

Čínská stíhačka ohrožovala americký letoun P-8 Poseidon. | foto: Profimedia.cz

Pentagon se zlobí na Čínu. Její stroj ohrožoval letoun americké armády

  • 155
Spojené státy předaly Pekingu formální protest proti tomu, že čínská stíhačka v mezinárodním vzdušném prostoru z příliš těsné blízkosti sledovala letoun amerického námořnictva. V pátek večer to v oficiálním prohlášení oznámil Pentagon.

Incident se odehrál v úterý asi 200 kilometrů od čínské ostrovní provincie Chaj-nan, píše server USA Today. Podle mluvčího amerického ministerstva obrany Johna Kirbyho se čínská stíhačka J-11 (modifikovaná verze ruského letounu Su-27, pozn. red.) přiblížila k americkému stroji P-8 Poseidon na vzdálenost sedm až deset metrů a následně přes letoun provedla sudový výkrut, což je akrobatický manévr. Následně pak čínský letoun přeletěl kolmo před přídí amerického stroje a podle prohlášení Pentagonu ukazoval jeho posádce svou výzbroj.

„Čínské straně jsme oznámili naše velké znepokojení nad nebezpečným a neprofesionálním pronásledováním, které představovalo riziko, ohrožovalo bezpečnost posádky a bylo v rozporu s mezinárodním právem,“ uvedl na setkání s novináři Kirby. Zároveň dodal, že podobné incidenty podrývají možnou vojenskou spolupráci obou zemí.

Podle vyjádření Pentagonu tento incident jen potvrzuje rostoucí trend „nestandardních, neprofesionálních a nebezpečných pronásledování“ amerických letounů, které se ve větší míře začaly objevovat na počátku roku 2013. Čínské letouny ze stejné letky spadající pod základnu v provincii Chaj-nan už podle Pentagonu podobné manévry podnikly v březnu, dubnu a květnu.

USA musí reagovat rázně, míní analytik

Rostoucí počet amerických průzkumných letů u pobřeží Číny je podle armádního analytika Ricka Fishera odpovědí na snahy Číny o zabrání sporných území. Čína si totiž nárokuje 90 procent Jihočínského moře, plochy o rozloze 3,5 milionu kilometru čtverečních, na jehož dně se mají nacházet zdroje ropy a zemního plynu. O území se proto také zajímají Filipíny, Vietnam, Malajsie, Brunej či Tchaj-wan.

Ve východočínském moři zase vede Čína spor s Japonskem o ostrůvky Senkaku, spadající pod japonskou správu. Japonci nedaleko nich budují základnu, která je Číně trnem v oku (více o ní jsme psali zde).

„Čína pak v reakci odpovídá (Spojeným státům) stejně agresivně, jako jedná s průzkumnými lety japonské armády,“ vysvětluje poslední incident Fisher. Japonci podobné incidenty zaznamenali v květnu a červnu, píše server The Washington Free Beacon. „Spojené státy by měly zvážit jasnou odpověď a ubezpečit Čínu, že podobná nevyprovokovaná agrese by mohla vést ve vojenskou odpověď,“ míní Fisher.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video