Město sice stále střeží příslušníci ozbrojených jednotek, ale z ulic mizí zátarasy a někteří obchodníci opět otevřeli své krámky.

Město sice stále střeží příslušníci ozbrojených jednotek, ale z ulic mizí zátarasy a někteří obchodníci opět otevřeli své krámky. | foto: Reuters

Čínská policie zastřelila v Sin-ťiangu dva Ujgury

  • 13
Čínská policie zastřelila v neklidné ujgurské oblasti Sin-ťiang na severozápadě země dva Ujgury. Incident se stal v metropoli regionu Urumči, kde během nedávných nepokojů zahynulo 184 lidí, oznámilo státní rádio.

Podle oficiální zprávy se policie snažila třem Ujgurům zabránit v útoku na dalšího člena stejného etnika. Bezpečnostní složky začaly střílet a kromě dvou mrtvých si incident vyžádal zranění u dalšího Ujgura.

Některé světové agentury už dříve popisovaly, jak policisté vytlačili z velkého orientálního tržiště několik set lidí. "Zaslechl jsem zvuky připomínající sérii výstřelů... Vzápětí jsme spatřili lidi utíkat," líčil nejmenovaný Ujgur. Lidé se při střelbě začali vrhat na zem nebo se dali na útěk. Potom začala policie blokovat přístupové ulice k Velkému bazaru.

Po zuby ozbrojení policisté se vrhli také na jednoho muže, do něhož kopali a tloukli ho, uvedla agentura AP. Důvod incidentu je zatím neznámý.

Policejní zákrok v Urumči. (13. července 2009)

Policejní zákrok v Urumči. (13. července 2009)

Nepokoje se v Sin-ťiangu rozhořely minulý týden. Muslimští Ujguři v ulicích Urumči požadovali vyšetření násilí mezi Ujgury a etnickými Číňany v továrně na jihu země, při němž minulý měsíc zemřeli dva lidé. Protest se zvrhl v násilí.

V úterý pak do ulic metropole regionu vyrazily tisíce příslušníků čínského etnika Chan s kyji a mačetami. Urumči poté zaplavily tisíce vojáků a úřady vyhlásily noční zákaz vycházení.

Vojenská přítomnost podle posledních zpráv nepatrně polevila a do ulic se pomalu začal vracet život. Město sice stále střeží příslušníci ozbrojených jednotek, ale z ulic mizí zátarasy a někteří obchodníci opět otevřeli své krámky. "Obecně se věci pomalu vracejí k normálu. Myslím, že situace se dostává více pod kontrolu," popsal jeden z Chanů. - přečtěte si Do ujgurského města se začíná vracet život. Ale lidé mají pořád strach

Čína minulý týden pohrozila popravou povstalců zodpovědných za nepokoje. Dnes čínská média upozornila, že představitelé státní správy, kteří nedovedli řešit protesty, mohou být potrestáni. Kromě povinné omluvy jim hrozí i odvolání z funkce.

Na klid v ulicích Urumči stále dohlížejí ozbrojené složky (13. července 2009)

Na klid v ulicích Urumči stále dohlížejí ozbrojené složky (13. července 2009)

Agentura Nová Čína dnes také upozornila na zapojení zahraničních sil do nepokojů. Nasvědčují tomu prý demonstrace proti čínským ambasádám v Evropě a USA. Je z nich vidět, že etnické nepokoje byly pečlivě připravené.

"Příznivci separatistů z Východního Turkestánu (území Ujgurů) začali velmi dobře připravené a někdy i násilné útoky na čínské ambasády a konzuláty v několika zemích, jakmile se objevily nepokoje," uvedla Nová Čína a dodala: "Útoky proti čínským diplomatickým misím a nepokoje v Urumči se jeví jako velmi pečlivě organizované."

Protestující házeli například vajíčka či Molotovovy koktejly na některá velvyslanectví a konzuláty například v Ankaře, Oslu, Mnichově či v Nizozemsku. Čína ale neobvinila Západ z protestů v Urumči poprvé, komunistické politbyro svedlo nepokoje na zahraničí už minulý týden. - přečtěte si Za nepokoji v Urumči stojí "zahraniční síly", tvrdí mocné čínské politbyro

UJGUŘI

- Napětí v provincii Sin-ťiang panuje již řadu let. Někteří z asi osmi milionů tamních Ujgurů, kteří jsou jazykově i etnicky spřízněni s Turky, se chtějí od Číny odtrhnout. Jsou nespokojení se sílícím vlivem Chanů (etnických Číňanů) na území, které považují za své. Ujgurové jsou původními obyvateli Sin-ťiangu, jde převážně o muslimy. Protestují proti kontrole a potlačování své kultury a náboženství ze strany čínské vládnoucí komunistické strany.

- V provincii Sin-ťiang žije 45 % procent Ujgurů a 40 % Chanů. Číňané kontrolují oblast nepřetržitě od roku 1949, kdy zlikvidovali krátkou existenci státu Východní Turkestán. Občasné střety se objevují od roku 1991. Doposud nejkrvavější byl ten ze 4. srpna 2008, kdy ujgurští povstalci zabili 16 čínských policistů. - o incidentu si přečtěte zde                                                             zdroj: BBC

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video