Čínská Mata Hari hrála dvojí hru s FBI

  • 15
V Los Angeles probíhá proces s dvojitou agentkou Katrinou Leungovou, kterou novináři označují za novodobou Matu Hari. Je obviněna, že získávala tajné informace od svého milence z FBI a předávala je Číně. Dvacet let přitom sama pracovala jako americká federální agentka.

Policie zatkla devětačtyřicetiletou Katrinu Leungovou před týdnem. Obvinila ji ze shromažďování dokumentů týkajících se národní bezpečnosti. Získávala je od svého milence Jamese Smitha, který už třicet let pracuje pro FBI.

Leungová přiznala, že si kopírovala dokumenty kontrarozvědky. Brala si je ze Smithovy tašky, kdykoli přišel k ní domů. Smith o tom zřejmě nevěděl a je obviněn z hrubé nedbalosti. V domě se našlo množství dokumentů.

Američanka čínského původu, která vede v Los Angeles knihkupectví, měla rozsáhlé kontakty zejména mezi místními politiky a čínskou komunitou. Podle žalobce byla rovněž ve spojení se dvěma tisíci vysokých čínských představitelů.

Podle médií FBI Leungovou podezírá, že vyzradila Pekingu údajný americký záměr instalovat štěnice do čínského prezidentského speciálu během jeho opravy v USA. Peking tvrdí, že se v boeingu našlo 27 odposlechů. Jedna štěnice byla i v prezidentské posteli.

Soudce špiónce nepovolil kauci. Obává se, že by se svým vlivem a tučnými konty mohla utéct do Číny. Leungová a její manžel mají asi tři miliony dolarů. Statisíce přitom dostala od vlády jako agentka. Kontrarozvědka ji dvacet let vedla pod krycím jménem "Salónní služebná".

Obhájkyně Janet Levinová odmítá, že by její klientka mohla zmizet do Číny. Agentku FBI by tam prý čekalo v lepším případě vězení, v horším smrt. Leungová podle ní dvacet let dělala cokoli, co chtěla FBI. "Je loajální Američanka, je věrná této zemi," tvrdí obhájkyně.

Leungová prošla několikahodinovým výslechem, kterého se zúčastnil také zvláštní agent FBI. Právníci se měli vyhnout všem utajovaným skutečnostem, ukázalo se ale téměř nemožné, nemluvit o tajném světě špiónů a dvojitých agentů.

Právní zástupce John Vandevelde uvedl, že luxusní sídlo Leungové bylo plné skrytých mikrofonů a kamer, které umožňovaly americkým agentům sledovat její čínské hosty. Jakmile na to přišla řeč, policejní soudce raději výslech přerušil.

Právníci šlápli do vosího hnízda ještě jednou, když identifikovali bývalého experta FBI. Ten minulý týden rezignoval na svůj post v tajném jaderném výzkumu poté, co se zjistilo, že měl také styky s Leungovou. V tomto případu ale nebyl obviněn.

Média přirovnávají Leungovou k Matě Hari. Slavná špiónka získávala za první světové války od svých milenců informace pro Německo, za což byla nakonec ve Francii popravena.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video