Zásah protikorupční policie v České exportní bance v lednu 2014.

Zásah protikorupční policie v České exportní bance v lednu 2014. | foto: Petr Topič, MAFRA

Protikorupční policie loni vyšetřovala případy se škodou přes 97 miliard

  • 4
Policejní Útvar odhalování korupce a finanční kriminality loni obvinil 379 lidí, zajistil majetek ve výši téměř 3,4 miliardy korun a podal padesát návrhů na obžalobu. Na čtvrteční tiskové konferenci to uvedl jeho ředitel Jaroslav Vild. Letos se policisté hodlají více zaměřit na regiony.

Nejčastěji Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) řeší případy krácení daně a zneužívání pravomoci. Jejich vyšetřování loni zabralo celkem 40 procent práce tohoto útvaru. „Kritériem je pro nás výše škody,“ říká k daňové a hospodářské kriminalitě Vild. Teprv při odhadované škodě vyšší než 150 milionů se o případ začínají zajímat jeho lidé. A právě takových řešil ÚOKFK hned několik.

Celkem 220 případů přibylo v loňském roce k balíku 228 trestních spisů, které protikorupční policii zbyly k šetření z minulých let. Útvar, který má v současnosti zhruba 353 lidí, dokázal za uplynulý rok 218 případů uzavřít a v 50 z nich podat návrh na podání obžaloby. Průměrná doba dořešení jednoho trestního spisu činila 476 dní, což je víc než v roce předchozím. Tehdy to bylo 421 dní. „Je to ovlivněné skladbou trestních věcí,“ vysvětlil náměstek ředitele Petr Lysák.

Práce protikorupční policie v číslech
201220132014
Počet nových kauz304204220
Počet vyřízených spisů celkem331215218
Obviněné osoby334393379
Návrh na podání obžaloby806050
Délka vyšetřování ve dnech481421476
Prověřovaná škoda (v mld Kč)109,499,297,5

Zdroj: ÚOKFK SKPV

Mezi největší kauzy loňského roku patřil případ Krajské zdravotní a.s.. „Zde byly nastaveny podmínky výběrového řízení tak, že vedly k tomu, že nakonec zůstal jen jediný uchazeč. A to přesto, že všichni věděli, že dané zařízení by bylo možno koupit jinde levněji,“ objasnil Lysák. V tomto případě podala protikorupční policie návrh na obžalobu pěti lidí a vznikla škoda nejméně 82 milionů korun.

Další případy jsou stále v šetření. Výší škody se mezi nimi vymyká obchodování s nezdaněným lihem. „Jde o krácení daní. Škoda 6,7 miliardy korun je dosud nejvyšší,“ zmínil náměstek Lysák. Skupina lidí je v tomto případě podezřelá, že čistila technický líh a uváděla ho do oběhu. Také obchodovala s nezdaněným lihem, který před příslušnými úřady velmi dobře skrývala na různých místech, podle Lysáka například i v zazděných místnostech.

Výjimečná je dosud neuzavřená kauza Key Investments, kde v roli poškozených vystupují mimo jiné i některá města a městské části. „Nabízela zhodnocení finančních prostředků, ale svou pozornost zaměřila na portfolio vysoce rizikové,“ řekl Lysák. Klienti poté přišli o peníze, které hodlali zhodnotit. Dosud vyčíslená škoda zde dosahuje 840 milionů korun.

Před půlrokem vznikla v rámci protikorupční policie také Daňová kobra, která se specializuje na ty nejtěžší hospodářské delikty. „Daňová kobra není útvar v pravém slova smyslu. Je to forma spolupráce. Tady funguje celní správa, finanční správa a Policie České republiky. V minulosti to bylo tak, že spolupráce fungovala spíše na osobní bázi,“ vysvětlil ředitel Útvaru Vild.

V roce 2015 hodlá protikorupční policie posílit spolupráci s jednotlivými regiony a krajskými ředitelstvími policie. „Jde o to vytvořit funkční celek, který bude partnerem pro finanční správu a celní správu. Musíme si uvědomit, že ty daňové věci neprobíhají v jednom teritoriu, ty probíhají napříč,“ vysvětlil Vild. Jednání s krajskými policejními řediteli podle něj již začala.


Video