Číňanku prý donutily úřady k potratu v sedmém měsíci těhotenství. Ilustrační foto

Číňanku prý donutily úřady k potratu v sedmém měsíci těhotenství. Ilustrační foto | foto: Reuters

Čínu šokoval případ matky, kterou donutili k potratu v sedmém měsíci

  • 400
Čínské úřady údajně donutily k potratu matku v sedmém měsíci těhotenství, protože čekala druhé dítě. Fotografie ženy s malou mrtvolkou vyvolala mezi čínskými uživateli internetu vlnu rozhořčení. Pravost snímku nelze ověřit.

Čína dlouhodobě prosazuje politiku jednoho dítěte, která většině rodin zakazuje mít více potomků. Feng Ťia-mej z okresu Čen-pching ze severní provincie Šan-si uvedla, že si nemohla dovolit zaplatit pokutu ve výši 40 000 jüanů (128 000 Kč) za porod druhého, "nepovoleného" dítěte.

Politika jednoho dítěte

Takzvanou politiku jednoho dítěte uplatňuje Čína již 30 let, počet kritiků ale v poslední době výrazně roste, mimo jiné kvůli stárnutí čínské populace. Již nyní existují různé výjimky, jež povolují druhé dítě kupříkladu rodinám z řad etnických menšin nebo rodinám žijícím ve venkovských oblastech, kterým se jako první dítě narodila holčička. Ve většině provincií mohou mít druhé dítě i manželské páry, v nichž otec i matka jsou jedináčci.

Místní úřad pro plánovaní rodičovství rozhodl, že plod musí být ženě odebrán.

Manžel Feng vypověděl, že jeho ženu úředníci 2. června odvezli proti její vůli z úřadu pro plánování rodičovství do nemocnice, kde dostala injekci.

"2. června jí dali injekci a dítě se narodilo mrtvé 4. června ve 3:00 ráno. Tu injekci dali dítěti přímo do hlavy," řekl Teng Ťi-jüan. "Nesouhlasila s tím... Popadli ji za ruku a donutili ji podepsat," dodal.

Nejen japonští zlosynové a nacisté

Nejmenovaný místní úředník z okresu Čen-pching popřel, že by Feng byla k potratu donucena. Centrální čínské úřady sdělily, že zahájily vyšetřování případu.

"Příběh Feng Ťia-mej ukazuje, že politika jednoho dítěte pokračuje a používá se k odůvodňování násilí páchaného denně na ženách," citoval zpravodajský server BBC aktivistku Čchaj Ling z organizace pro lidská práva All Girls Allowed.

"Tvrdí se, že toto prováděli japonští zlosynové a nacisté. Ale přitom se to děje dál a není to rozhodně ojedinělý případ... (Ti, kdo o tom rozhodli,) by měli být popraveni," napsal jeden z přispěvatelů na webové stránce netease.com.

Další jedináčci

Čínský prezident Chu Ťin-tchao loni prohlásil, že politika jednoho dítěte, nastolená v roce 1979, zůstane nadále v platnosti vzhledem k omezeným prostředkům vlády na sociální služby a nedostatku přírodních zdrojů.

Jedním z nejznámějších bojovníků proti nuceným potratům v Číně je slepý disident Čchen Kuang-čcheng, který přitáhl pozornost světové veřejnosti, když se mu minulý měsíc podařilo uprchnout z domácího vězení na americkou ambasádu v Pekingu.

Čína, která má v současnosti 1,34 miliardy obyvatel, kontroluje porodnost často surovými metodami, včetně nucených potratů. Podle oficiální statistiky citované agenturou AFP vyvrcholil počet nucených potratů v roce 1983, kdy jich bylo provedeno 14,37 milionu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue