Japonský náboj měla Číňanka v hlavě 64 let.

Japonský náboj měla Číňanka v hlavě 64 let. | foto: Profimedia.cz

Číňanka nosila desítky let v hlavě náboj z války

  • 23
Jak dlouho může člověk přežít s kulkou v hlavě? Sedmasedmdesátiletá Číňanka to zvládala celých 64 let. Vůbec přitom netušila, co jí způsobuje pravidelné bolesti hlavy. Dědictví druhé světové války se nyní čínským lékařům podařilo odstranit během operace bez komplikací.

Paní Jin bylo třináct let, když se v září 1943 nachomýtla k přestřelce mezi japonskými a čínskými vojáky v provincii Džiangsu.

Ve chvíli, kdy svému otci jako obvykle vezla oběd, ji zasáhla japonská kulka. Protože však neměla dost peněz na řádnou lékařskou prohlídku, žila celá léta s přesvědčením, že poranění vyléčil čas.

Tři měsíce po střelbě se totiž její stav viditelně zlepšil, náladu jí kazily pouze opakující se bolesti hlavy.

"Když ji bolela hlava, mumlala někdy nesrozumitelné věty, z úst jí tekla pěna a někdy se bila pěstí do hlavy," citovala BBC dceru paní Jin.

Je to zázrak, říkají lékaři
Bolesti se nedávno zhoršily natolik, že rodina starou paní odvezla na speciální vyšetření. Rentgenové paprsky pak v její hlavě objevily 3 centimetry dlouhý náboj japonského původu.

Lékaři odstranili rezivějící střelu během čtyřhodinové operace, nezakrývali přitom svůj údiv. "Je to zázrak. Operace nebyla sama o sobě těžká, je ale neuvěřitelné, že paní Jin přežila tak dlouho s nábojem v hlavě," řekl chirurg Čou Hong.

Japonský původ střely potvrdili i vojenští experti z Nankingu. Náklady na operaci paní Jin uhradila nemocnice. Zřejmě proto, že náboj je podle její dcery považován za "kus dědictví".

U toho ale rodina nezůstane. Japonskou vládu se prý nyní chystá požádat o kompenzaci a veřejnou omluvu.


Video