Číňané vyrábějí diamanty z odpadu

  • 16
Drahokamy vyrobené z odpadního plynu? V 21. století je to možné. Čínští vědci oznámili, že jsou schopni vyrobit drobné diamanty z oxidu uhličitého, píše New Scientist. "Dokážeme přeměnit odpadní plyn v drahé kamení," tvrdí šéf týmu Čchien Wang-čchen, který diamanty vyrábí na univerzitě.

Číňané sice nejsou v syntéze diamantů první, ale podstatně tento proces zjednodušili. Dosud byla syntéza možná při tlaku pěti milionů atmosfér a teplotě 1400 stupňů Celsia.

Čchienův tým je schopen to dokázat při reakci oxidu uhličitého s kovovým sodíkem při teplotě 440 stupňů a tlaku 800 atmosfér.

"Je to zatím nejnižší doložená teplota zaznamenaná při syntéze diamantů," tvrdí Čchien. V tlakové nádobě lze po 12 hodinách oddělit zrníčka diamantů od uhličitanu sodného, grafitu a nespotřebovaného oxidu.

Kovový sodík je nebezpečný, protože prudce reaguje s vodní párou. Číňané ale používají velké množství oxidu uhličitého Čchiena neměli při osmdesátkrát opakovaném procesu žádné bezpečnostní problémy.

Ve zprávě pro časopis americké chemické společnosti čínský tým tvrdí, že první diamanty, které získal, byly velké asi čtvrtinu milimetru.

Pro nákladné šperky to jistě nestačí, ale je to dobře použitelné v průmyslu pro řezání či broušení tvrdých předmětů. Nyní už Číňané vyrábějí diamanty o průměru 1,2 milimetru.

"Jsou průhledné a bezbarvé, a tedy využitelné pro výrobu šperků," řekl Čchien.

Alison Mainwoodová, která vede britský tým zabývající se diamanty, tvrdí, že ačkoli Číňané proceduru zjednodušili, tlak 800 atmosfér je pro výrobu stále "strašný".

Velikost umělých diamantů je podle ní stále velmi malá a Mainwoodová si není jista, zda budou velkým soupeřem v průmyslovém využití.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video