Start čínské rakety Dlouhý pochod 3A

Start čínské rakety Dlouhý pochod 3A | foto: Reuters, Reuters

Číňané vykročili k Měsíci, poslali mu mytickou vílu

  • 23
Číňané vykročili k Měsíci. Po poledni našeho času vypustili z kosmodromu Si-čchang raketu Dlouhý pochod-3A s první čínskou lunární družicí Čchang-e 1. Ta bude pořizovat trojrozměrné snímky Měsíce a zkoumat chemické složení jeho povrchu. Peking hodlá do roku 2022 poslat na Měsíc člověka.

Sonda Čchang-e nese jméno mytické víly, jež odletěla na Měsíc před krutým manželem. Oběžné dráhy Měsíce by měla dosáhnout počátkem listopadu. Ještě před tím ale několikrát obkrouží Zemi.

Nad povrchem Měsíce - ve výšce dvou set kilometrů - zůstane minimálně rok a bude pozemskému řídícímu středisku posílat trojrozměrné fotografie. První by měly dorazit koncem listopadu.

Peking má s Měsícem velké plány. Do roku 2012 tam chce vyslat robotické vozítko a do patnácti let dokonce člověka. Tomu odpovídala i kampaň, která předcházela startu "mytické víly". Číňané se z médií dozvídali, jak technicky vyspělá je jejich země.

Samotný start pak vysílala televize a přímo na kosmodromu mu přihlíželi vysocí představitelé komunistické strany, novináři i dva tisíce návštěvníků, kteří si museli koupit vstupenku v přepočtu za 2500 korun.

Ještě před startem úřady z bezpečnostních důvodů evakuovaly lidi z 2,5kilometrového pásma kolem kosmodromu.

Máme vůli, odvahu i schopnosti
Pekingské kontrolní středisko konstatovalo, že start byl zcela úspěšný. "Vypuštění Čchang E-1 bezpochyby znovu ukáže světu, že čínský lid má silnou vůli, odvahu a schopnosti neustále dosahovat toho nejvyššího stupně ve vědě a technologiích," napsala čínská agentura Sina.

"Jsem velmi šťastný. Číňané jsou opravdu skvělý národ," řekl po startu zdejší obyvatel Wu. Raketa o hmotnosti 2,3 tuny zatím stoupala směrem k oběžné dráze Země.

"Toto je velice důležité pro vývoj čínského vesmírného programu," prohlásil Čchan Kwing-lam, hongkongský fyzik, který bude analyzovat data zaslaná sondou na Zemi.

Své sondy k Měsíci dosud vyslaly Spojené státy, bývalý Sovětský svaz, Evropská unie a Japonsko. Lunární programy už také představily Indie, Británie nebo Německo, které plánují vypustit na oběžnou dráhu Měsíce své družice v příštích letech.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video