Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Číňané ukazují Klausovi jen hezké věci

  0:01
Zavřít zničehonic celou dálnici a nechat "obyčejné smrtelníky" stát hodiny v kolonách? Všude ve světě včetně čínského Hongkongu věc skoro vyloučená. Na půdě pevninské Číny je to však běžná záležitost. Dělají to tu skoro obden, kdykoli někdo přijede na státní návštěvu.

Jako teď, kdy do Číny poprvé dorazil český prezident.

Minule, právě před deseti lety jako premiér, tu pobyl jen tři dny. Přitom zjistil, že je to zoufale málo. Český prezident Václav Klaus si proto tentokrát na návštěvu Číny vyhradil jedenáct dní.

A program si nechal zkombinovat tak, aby si Číny užil po všech stránkách: denně trocha politiky, ekonomiky i turistiky. Vedle ekonomických seminářů a politických jednání si prohlíží buddhistické a taoistické chrámy, muzea, vyhlídkové věže, zhlédl i představení v místní opeře.

Odpoledne se svými hostiteli pravidelně popíjí čaj (výhradně zelený a většinou tři šálky), a když se mu to podaří (jako v neděli večer v Šanghaji), zajde večer soukromě i do některé z místních restaurací.

Ulice vylidní čtyři tisíce policistů
I jedenáct dní je na proniknutí do tajů miliardové Číny málo. Ze země, která měří od severu k jihu 4200 kilometrů a od východu na západ 4500 kilometrů, pozná Klaus jen zlomek.

Pod pokličku chudých zemědělských oblastí nahlédl jen z okénka svého cadillaku při projížďce po okolí metropole sečuánské provincie Čcheng-tu. Do detailů však ví, jak vypadají a jak rychle se rozrůstají bohatá města plná mrakodrapů.

Dva dny Klaus pobyl v někdejší britské kolonii Hongkongu, zajel i na ostrov Macao, kde viděl (a uznalým pokývnutím hlavy ocenil) ruiny nejstarší asijské univerzity, prohlédl si sedmnáctimilionovou Šanghaj, na první pohled o poznání chudší město Čcheng-tu, a dnes přijíždí do dvanáctimilionového Pekingu.

Čím blíž hlavního města, tím víc se stupňují manévry, které Číňané podnikají, aby českému prezidentovi umetli z cesty každého obyčejného člověka. "V Pekingu obden kvůli státním návštěvám zavírají půl města. Tentokrát na to vyčlenili čtyři tisíce policistů," podotýká jeden z členů Klausova diplomatického doprovodu.

Krajané a podnikatelé vědí o Číně své
Do jaké míry je obraz výhradně ohromující, bohaté a zářící Číny pokřivený, o tom si Klaus mohl udělat úsudek nejen v Čcheng-tu, ale hlavně během setkání s českými krajany žijícími v Hongkongu.

Dozvěděl se, že obyvatelé bohatého Hongkongu nejsou návratem pod čínskou správu v roce 1997 kdovíjak nadšeni. "Obešli by se i bez Číny. Moje bytná vždycky zdůrazňuje, že tohle je Hongkong, žádná Čína," říká Hana Blažková, která v Hongkongu pracuje.

Českým podnikatelům, kteří Klause při státní návštěvě doprovázejí, se daří pronikat do skutečných místních poměrů mnohem snáz. Čas od času se totiž od prezidenta oddělí a pak poznají, že bez glorioly státní návštěvy neznamenají v Číně nic.

Vyprávět by o tom mohl ředitel továrny Linet na zdravotnickou techniku Zbyněk Frolík. V neděli večer si z Hongkongu "odskočil" do města Kuang-čou, kde si chtěl prohlédnout místní závod na výrobu invalidních vozíků.

Prezidentský speciál měl podle plánu dohnat v Šanghaji, odkud se měl už zase s ostatními přesunout do města Čcheng-tu. Z pohledu Evropana se mu dvanáctihodinová časová rezerva zdála dostatečná. Málem to nestihl.

"Seděli jsme na letišti a čekali na letadlo do Šanghaje. I když už jsme měli odstartovat před dvěma hodinami, nedělo se vůbec nic," vypráví Frolík. Znejistělý český manažer se šel k okénku s informacemi domáhat svého letadla. Měl však smůlu.

"Anglicky tam nemluvil nikdo. Překládal nám nějaký cestující. Řekli, že letadlo má rozbité kolo, takže se buď časem opraví, nebo let prostě stornují. Ať prý čekáme, že nám nic jiného nezbývá, protože všechny ostatní lety jsou na dva týdny dopředu beztak vyprodané. A na naše výhrady, že nás čeká speciál s českým prezidentem, tamní úředníci jen pozdvihli obočí. Jako bych byl vesnický starosta, který se domáhá vstupu do prezidentského paláce," říká Frolík.

Magie zasáhla prezidentské nákupy
Se čtyřkou je v Číně potíž. Když se vysloví, má stejný zvuk (i když trochu jiný tón) jako slovo smrt. Zkrátka nese smůlu.

Čtyřikrát se nesmí dělat nic: ani jemně zakroužit pokličkou nad hrnkem kouřícího čaje, aby se mohl rozvonět. Jen blázen by si v Číně nechal zavést telefonní číslo začínající čtyřkou, nebo dokonce přistoupit na to, aby se taková číslice objevila na poznávací značce jeho automobilu.

Potíž je v tom, že manželka českého prezidenta má děti, kterým chce z Číny přivézt dárek, právě čtyři - dva syny a dvě snachy. Koupit čtyři kousky čehokoli je přitom vyloučené, takže malovaných porcelánových čajových hrnků musela v obchodě zaplatit hned pět.

"Nějak je podělím," komentovala Livia Klausová svůj první čínský nákup. Z pohledu magie čísel je přitom pětka k ničemu. Mnohem lepší by bylo koupit hrnky jen tři (to pro štěstí), jenže to by se mezi čtyři obdarované špatně dělily.

Číňan by jich nejspíš vzal rovnou osm nebo devět, to aby ti, komu jsou určené, aspoň zbohatli. Zeleno-žluto-bílé čajové hrnky s víčky a sítky zdobené motivy z čínských milostných povídek budou možná tím jediným, co vedle fotografií Livia Klausová svým blízkým do Prahy přiveze.

V nabitém programu si první dáma dokázala vydobýt pětiminutovou pauzu na návštěvu obchodu až v pondělí dopoledne - pátý den pobytu v Číně. Výjimečně nedoprovázela svého manžela při oficiálních jednáních a prohlížela si jednu z hlavních turistických atrakcí v centru sedmnáctimilionové Šanghaje - zahrady Ju-juen.

Návštěva se odehrála ve svižném tempu a zastávek se našlo jen pár. Jako třeba v altánu z roku 1559 nebo u obrovského vyřezávaného draka, který z vršku plotu zahrady střeží, a hlavně u jezírka plného ryb, jejichž roj připluje k hladině, když se nad ní zatleská. Čas posedět na lavičkách v zákoutích zahrad určených k rozjímání nezbyl.

Prezident Václav Klaus se při návštěvě čínské provincie Čcheng-tu nechal zlákat k oblíbenému žánru: snímku se zvířátkem. Dali mu pochovat malou pandu. "Aby tě nevylekali," bál se Klaus, když se na mládě zaměřily blesky fotoaparátů. Předáci čínského komunistického režimu dávají pozor, aby Klaus viděl jen hezké věci. Policie vyhání obyčejné lidi z ulic dlouho před jeho příjezdem, 20. dubna 2004. (jab)

V centru hlavního města provincie S'čchuan stojí skanzen historických staveb, který je vyhledávanou turistickou atrakcí v jinak spíše průmyslovém městě. Prezident si kopie staveb prohlédl v doprovodu manželky Livie. (20. dubna 2004)

Prezident Václav Klaus se během návštěvy Činy projel na loďce spolu s manželkou. (20. dubna 2004)

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

„Není podstatné být vidět, ale mít výsledky.“ Politici reagují na konec ministryně

25. dubna 2024  10:46,  aktualizováno  11:50

O demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) byl premiér Petr Fiala...

Nezvládla jsem prodat svou práci. Neměla jsem lajky, řekla končící Langšádlová

25. dubna 2024  11:44

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, protože...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má 6 miliard korun ročně

25. dubna 2024  11:36

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Rakety ATACMS jsou stěžejní, ale Rusové se mohli připravit, míní analytici

25. dubna 2024  11:30

Rakety dlouhého doletu ATACMS, které USA poskytly Ukrajině, by mohly oslabit ruskou logistiku a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...