Z Kaddáfího portrétů si nyní Libyjci s oblibou dělají rohožky.

Z Kaddáfího portrétů si nyní Libyjci s oblibou dělají rohožky. | foto: AP

Číňané údajně měsíc před pádem Tripolisu nabízeli Kaddáfímu zbraně

  • 57
Dokumenty nalezené v libyjském hlavním městě Tripolisu naznačují, že čínské zbrojovky nabídly Kaddáfího režimu prodej zbraní a munice za přibližně 200 milionů dolarů. Podle listu The New York Times chtěly diktátorovi přes zákaz OSN prodat raketomety, protitankové střely a další zbraně.

S podobnými informacemi přišel i kanadský list The Globe and Mail, jehož reportér inkriminované spisy údajně našel ve smetí v tripoliské čtvrti obývané činiteli Kaddáfího režimu.

Dokumenty údajně obsahovaly poznámky zástupců Kaddáfího režimu z obchodní cesty do Pekingu, kde je 16. července údajně přijali zástupci tří zbrojovek. Jednou z nich měl být koncern Norinco, který USA dříve vinily z prodeje zbraňových systémů do Íránu.

Čínské firmy podle dokumentů navrhly dopravit zbraně do Libye přes třetí země jako Alžírsko nebo Jihoafrickou republiku. Tyto země se spolu s Čínou postavily proti rezoluci OSN umožňující vzdušné útoky NATO v Libyi. Dřívější rezoluci o embargu na prodej zbraní do Libye ale vyjádřily podporu.

Čína si chce udržet přísun libyjské ropy

Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že libyjští činitelé v Číně s několika zástupci místních zbrojovek jednali. Stalo se tak prý ale bez vědomí čínské vlády. "Čínské společnosti nepodepsaly zbrojní kontrakty ani nevyvezly armádní vybavení do Libye," prohlásila mluvčí čínské diplomacie Ťiang Jüová.

Zničené letadlo na někdejší základně Chámisových brigád nedaleko Baní Valídu
Útok libyjských povstalců přibližně 100 kilometrů východně od Syrty
Libyjští kluci dovádí na pláži v Tripolisu

Podívejte se na snímky z Libye.

Mluvčí povstaleckých sil prohlásil, že rebelové o obchodování mezi Pekingem a Kaddáfím mají důkazy. Americké ministerstvo zahraničí i Pentagon v neděli uvedly, že o takových stycích nic nevědí.

Nejmenovaný vysoký činitel Severoatlantické aliance zprávu označil za vysoce nepravděpodobnou, uvedl ale, že s dokumenty uváděnými v článku kanadského listu obeznámen není. Ani členové výboru OSN dohlížejícího nad sankcemi vůči Libyi o podobných kontraktech nic neví.

Čína je druhým největším odběratelem ropy na světě. Tři procenta objemu jejího dovozu loni tvořila libyjská ropa. Čína na čtvrteční mezinárodní konferenci podle rebelů podpořila požadavek Západu uvolnit Libyi asi 15 miliard dolarů ze zmrazených libyjských účtů v cizině.

Politický orgán rebelů v Libyi zatím neuznala, připustila však "významnou roli" této rady po svržení Kaddáfího. Když se na konci srpna Kaddáfího režim začal hroutit, vyjádřil Peking naději, že "vzájemně výhodné" ekonomické vztahy mezi oběma zeměmi budou pokračovat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video