Čínský letoun J-20 | foto: YouTube.com

Číňané testují svou první neviditelnou stíhačku, podívejte se

  • 406
Na internetu se objevily snímky zřejmě prvního čínského stíhacího letounu neviditelného na radaru. Stroj s označením J-20 má mnoho podobných prvků s už létajícími americkými stíhačkami F-22 či F-35. Výroba je zatím ve fázi prototypu, stroj ještě podle dostupných fotografií neletěl.

Nový letoun sice čínští piloti nedostanou ještě několik let, i tak ale prototyp "neviditelného" letounu vypovídá o úsilí, které Čína vynakládá na modernizaci svých vojenských sil.

A možná je v tom i něco víc. Fotografie J-20 na web sice zdánlivě "unikly", je ale pravda, že se objevily jen několik dní předtím, než do Pekingu přiletí americký ministr obrany Robert Gates. To nahrává verzi, že se ve skutečnosti jedná o řízený "únik", demonstraci síly určenou očím Pentagonu.

TECHNOLOGIE "STEALTH"

Letouny s technologií stealth jsou vyvíjené s důrazem na to, aby byly obtížně zjistitelné různými protileteckými prostředky - zejména co do radarového odrazu, infračervené či radiové stopy.

Američané totiž mají v regionu své zájmy a spojence - Tchaj-wan, který Čína považuje za svou vzbouřenou provincii, Jižní Koreu či Japonsko. A také základnu na ostrově Guam, který zřejmě bude v dosahu J-20 (pokud za letu dotankují palivo).

Poměrně velké rozměry J-20 totiž podle magazínu Aviation Week naznačují, že stroj bude mít velký dolet a mohutnou výzbroj. Tu "neviditelné" stíhačky místo podvěšení pod křídly skrývají v trupových pumovnicích.

"Letoun J-20 se plně vyrovná stíhačkám F-22 jak ve schopnostech, tak v číslech, na konci této dekády," míní podle AFP odborník na čínskou vojenskou techniku Rich Fisher z think tanku International Assessment and Strategy Centre. Číňané sami hovoří o letech 2017-2019.

Že zavedení letounu do výzbroje potrvá "roky", soudí i americký viceadmirál David Dorsett, šéf námořní rozvědky (Office of Naval Intelligence).

Nahoře ruský Suchoj T-50 PAK FA (prototy), dole čínský J-20

Nahoře ruský Suchoj T-50 PAK FA (prototyp), dole čínský J-20 (foto AP a YouTube)

Rychlé pojíždění po letišti, při němž byl J-20 vyfotografován, sice může být jednou z posledních zkoušek před samotným letem, na druhou stranu je ale přinejmenším sporné, jaké budou skutečné letové vlastnosti a bojová síla nového letounu.

Čínský letoun J-20F-22 Raptor

Vlevo čínský J-20, vpravo americký F-22 Raptor (foto YouTube a Lockheed Martin)

VZDUŠNÝ boj O TCHAJ-WAN BY ČÍNA VYHRÁLA

Americký think-tank RAND loni vydal studii, podle níž se obrátil poměr sil v oblasti Tchaj-wanu. Nyní by podle studie Čína už vzdušný boj o Tchaj-wan vyhrála, před deseti lety to bylo naopak (vyhrálo by tchajwanské a americké letectvo). Změnu, která ještě neodráží vývoj J-20, způsobil růst kvality čínských strojů. Číňané by navíc podle studie zvítězili, i kdyby protivník nasadil dvě letadlové lodě.

(Studii lze číst on-line.)

Americký F-22 Raptor je považován za dosud nejlepší západní stíhačku zavedenou do výzbroje. Jako letoun páté generace má velmi malý radarový i infračervený odraz a dokáže letět nadzvukovou rychlostí bez přídavného spalování.

Daní za to samozřejmě je vysoká cena. Výroba F-22 pro americké letectvo se má zastavit na počtu 187, přičemž loni na podzim jich piloti USAF měli už 168. Je přímo navržen pro vybojování vzdušné převahy, na rozdíl například od F-35 Lightning II, označovaného za víceúčelový letoun.

Čínský vojenský pokrok bedlivě sleduje i další regionální konkurent - Rusko. Rusové sami vyvíjejí letoun kategorie stealth, zatím nese označení Suchoj T-50 PAK FA. Jeho vývoj je také ve stadiu prototypu, oproti čínskému J-20 už se ale dostal do vzduchu. Kromě ruského letectva chce letouny T-50 i Indie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video