Zbraňové zkoušky v kosmu jsou mezinárodními smlouvami zakázané. Ilustrační foto

Zbraňové zkoušky v kosmu jsou mezinárodními smlouvami zakázané. Ilustrační foto | foto: Reuters

Číňané sestřelili satelit, Západ žádá vysvětlení

  • 24
Číňané provedli ve vesmíru raketový test, při němž zničili dosluhující meteorologický satelit. Šlo o první takovou zkoušku za posledních více než dvacet let. Západ vyjádřil znepokojení, americká a japonská vláda požádaly Peking o vysvětlení.

Test byl podle americké Rady národní bezpečnosti (NSC) proveden 11. ledna. Balistickou raketu středního doletu odpálili Ćíňané z kosmodromu Si-čchang na meteorologickou družici ve výšce 865 kilometrů nad Zemí.

Satelit, který se po polární oběžné dráze pohyboval od roku 1999, byl nárazem střely zničen. Podle nejmenovaného činitele americké vlády snímky amerických družic potvrdily, že se po zásahu dostaly do prostoru stovky úlomků zničeného stroje. Zmíněný zdroj také televizi CNN sdělil, že Čína už v minulosti provedla tři podobné, ale neúspěšné testy.

"Jsme tím znepokojeni, a to jednak s ohledem na mírové využívání kosmu, jednak z bezpečnostního hlediska," reagoval hlavní tajemník japonské vlády Jasuhisa Šiozaki.

Tokijský kabinet podle něj požádal Peking o potvrzení zkoušky a vysvětlení jejích cílů. K Tokiu se připojil i Washington, podle nějž "vývoj a zkoušení takových zbraní není v souladu s duchem spolupráce, o níž obě země při civilním využití vesmíru usilují."

Podle analytiků oslovených agenturou AP se zničený satelit mohl pohybovat ve stejné výšce jako některé americké špionážní družice, což by představovalo i nepřímé ohrožení obranného systému Spojených států.

Znepokojení nad testem vyjádřily také vlády Kanady a Austrálie. Naproti tomu ruský ministr obrany Sergej Ivanov zprávy o testu označil za "přehnané".

Podle japonské agentury Kjódó již obdržel ministr zahraničních věcí Taró Aso z Pekingu odpověď, v níž ho Čína údajně ujistila, že test je v souladu s mírovým využitím vesmíru.

Oficiálně však zkoušku zatím nepotvrdila. Pokud by se tak stalo, mohlo by to pro Peking znamenat vážné komplikace, neboť zbraňové zkoušky v kosmu jsou mezinárodními smlouvami zakázané.

Poslední známý raketový test v kosmu provedly USA ještě v dobách studené války, 13. září 1985. Washington poté ukončil tyto zkoušky kvůli obavám z možného poškození civilních i vojenských družic pozůstatky zničeného satelitu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue