Čínští aktivisté trhají portréty Mao Ce-tunga

Čínští aktivisté trhají portréty Mao Ce-tunga | foto: Daily Telegraph

Číňané roztrhali fotku Mao Ce-tunga. Jste bastardi, zlobí se veřejnost

  • 48
Čína a svoboda projevu jsou dvě věci, které stále nenalezly stejnou řeč. Doplatili na to i čtyři aktivisté, kteří se před pár dny stali internetovou senzací, když zveřejnili fotografii, na níž trhají obrázek čínské modly Mao Ce-tunga. Teď si na ně došlápla policie a musí snášet i urážky ze strany veřejnosti.

Internetová sláva dvaadvacetiletého sociálního pracovníka Cchao Siao-tunga a jeho kolegů, kteří inkriminovanou fotografii uveřejnili, ale netrvala dlouho. Poté, co se fotografie šířila internetem jako lavina a sbírala celou řadu nenávistných komentářů, si na rebelující skupinku došlápla policie.

K jeho domu se přiřítil neoznačený automobil, z něhož vyskákal zástup agentů, kteří Siao-tungovi nejprve odebrali vzorek krve a následně ho odvezli do vazby. "Během vazby mu nedovolili spát, jíst ani si odskočit na toaletu," cituje Liou Si-mej, kamarádka zadrženého, server Daily Telegraph. Po čtyřiadvaceti hodinách pak zadrženého aktivistu propustili.

Mao Ce-tung

Mao Ce-tung byl od ledna 1935 tajemníkem a od roku 1943 předsedou Komunistické strany Číny. Zvítězil v občanské válce s nacionalisty a od roku 1949 byl nejvýznamnější osobností v nově vzniklé komunistické Čínské lidové republice, a to až do své smrti v roce 1976. Měl oficiální přezdívku Velký kormidelník. Spolu s Josifem Stalinem a Adolfem Hitlerem patří ke třem nejkrutějším diktátorům 20. století, připisuje se mu několik desítek milionů obětí, přesto se však v Číně těší úctě. Jeho portrét je například vyobrazen na čínských bankovkách.

Zdroj: Wikipedia

Tím ovšem problémy Siao-tunga neskončily. Podle jeho přátel se i spolu se svými kolegy z fotografie skrývá kvůli množství výhrůžek ze strany veřejnosti a vládních pohlavárů.

"Cchao si vyslechl mnoho nenávistných telefonátů, hodně lidí mu i sprostě nadávalo," svěřila se Liou a dodala, že její kamarád je teď schovaný na bezpečném místě a není možné ho kontaktovat. Aktivistická skupinka tak upozornila na neslábnoucí vliv kultu a odkazu Mao Ce-tunga, jehož 120. výročí narození bude Čína oslavovat příští rok.

Aktivisté by se měli stydět

Siao-tunga a jeho kolegy nešetřili ani na čínské sociální síti Weibo, obdobě Twitteru. "Ti čtyři bastardi, kteří roztrhali obrázky Mao Ce-tunga, by se měli stydět," zlobí se jeden z uživatelů na sociální síti. Jiní připomínají, že lidé uctívající Maa tento čin nikdy nezapomenou. "Tahle čtyři zvířata nemají srdce, neměli by nikdy zplodit potomky," nebojí se ostrých slov Číňané.

Naštěstí pro skrývající se skupinku aktivistů převažují umírněnější hlasy. "Naposledy, když jsem to kontrolovala, tak v Číně neexistoval žádný zákon, který by zakazoval trhat fotografie Mao Ce-tunga. Člověka to občas nutí přemýšlet, jestli vůbec někdy skončila Čínská kulturní revoluce," zlobí se Amy Li, editorka jednoho z čínských deníků.

Pekingský právník Čchen Siao-wej nepřekvapivě potvrdil, že žádný zákon, na jehož základě by mohl aktivisty čekat postih, neexistuje. Potomci Mao Ce-tunga však mohou Siao-tunga a jeho kolegy žalovat pro osobní útok.

Kongres zpřísnil bezpečnostní opatření

Přísná bezpečnostní nařízení nejsou v Číně ničím novým. S blížícím se kongresem Komunistické strany Číny, který se uskuteční 8. listopadu, se však už tak přísný režim ještě přitvrzuje. Před několika dny například čínské úřady zakázaly prodej letadélek a vrtulníčků na dálkové ovládání. Vyhlášená bezletová zóna nad Pekingem se pak týká i chovných holubů, jejichž majitelé dostali příkaz držet opeřence během sjezdu v holubnících (více o bezpečnostních nařízeních zde).

Zvýšená bezpečnostní opatření postihla také dopravu v hlavním městě Pekingu. Jeden z uživatelů sociální sítě Weibo se svěřil, že při nástupu do taxíku musel vyplnit osobní formulář včetně svých soukromých údajů, cíle své cesty a slibu, že se vyhne důležitým místům města.

Kongres Komunistické strany Číny je na programu po pěti letech. Strana bude v Pekingu rozhodovat o podobě nového vedení země. Letošní kongres je pro Čínu mimořádně důležitý. Očekává se totiž, že současný prezident Chu Ťin-tchao a premiér Wen Ťia-pao předají své funkce nové generaci politiků. Novým prezidentem by se měl stát dosavadní viceprezident Číny Si Ťin-pching, premiérem pak sedmapadesátiletý Li Kche-čchiang. Kongresu se zúčastní 2 270 delegátů ze 40 volebních obvodů (více o kongresu komunistické strany čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video