Nehoda, nebo vražda? Tyto fotografie aktivisty Čchien Jün-chueje vyvolaly poplach na čínském internetu

Nehoda, nebo vražda? Tyto fotografie aktivisty Čchien Jün-chueje vyvolaly poplach na čínském internetu | foto: www.chinasmack.com

Číňané na internetu odhalili podivnou smrt aktivisty bojujícího za vesničany

  • 38
Aktivistu Čchien Jün-chueje, který bojoval za práva vesničanů v provincii Če-ťiang, našli mrtvého pod koly náklaďáku. Fotografie se staly hitem na čínském internetu. Naštvaní Číňané tvrdí, že šlo o vraždu, již si objednali místní funkcionáři. Ti se ale brání, podle nich to byla obyčejná dopravní nehoda.

Čínský internet přes mohutnou aktivitu armády cenzorů není tak bezzubý, jak by se snad mohlo zdát. Nyní to prokázal případ podezřelé smrti známého aktivisty Čchien Jün-chueje.

Bez webu by se vše jistojistě ututlalo. Však také úřady urychleně zakročily a stránky s drastickými fotografiemi zablokovaly. Bylo však už pozdě. O záležitosti se dozvěděly desetitisíce Číňanů, kteří si sami utvořili názor: tohle nebyla obyčejná dopravní nehoda. Důkazy ovšem chybí.

Ty fotografie jsou tak názorné, že vás v první chvíli napadne, zda nejde o manipulaci. Nejde. Muž leží na zablácené silnici, oči má zavřené a z pootevřených úst mu proudí krev. Tělo se ztrácí pod obřím předním kolem červeného náklaďáku.

Lidé jsou přesvědčeni, že se jedná o vraždu

Ten muž je Čchien Jün-chuej, lépe řečeno byl. Třiapadesátiletý fotograf a aktivista, který šest let pomáhal vesničanům ve sporech o půdu a pěkně štval místní funkcionáře, jimž překazil mnohé kšefty. Jakmile se fotografie jeho mrtvého těla dostaly o víkendu na internet, strhl se podle deníku The New York Times pořádný poprask. List o události uveřejnil obsáhlou reportáž.

Čchien byl v oblasti známý a vážený. A u úřadů nedobře zapsaný. Rozhněvaní lidé proto hned začali spekulovat, že ho místní papaláši nechali zabít, aby ho jednou provždy umlčeli.

Nehoda nebo vražda?Tyto fotografie aktivisty Čchien Jün-chueje vyvolaly poplach na čínském internetu

Nehoda, nebo vražda? Tyto fotografie aktivisty Čchien Jün-chueje vyvolaly poplach na čínském internetu

Nelegální zábory půdy, korupce, brutální zneužívání moci místními funkcionáři k vlastnímu prospěchu, to všechno jsou jevy pro dnešní Čínu spíše typické. A Číňané se hněvají. Nejen v provincii Če-ťiang.

Jejich nevole však alespoň zatím nemíří na podstatu systému – tu zpochybňuje jen hrstka disidentů, s nimiž si moc hravě poradí – terčem stále častějších bouří v regionech jsou právě místní úřady, jejichž drzost často nezná mezí. Lokální straničtí bossové, mnohdy spíše mafiáni než představitelé veřejné správy, řídí regiony jako svá léna. U nás bychom je asi nazvali "kmotry".

Podivná smrt Čchien Jün-chueje rozpoutala v oblasti protesty, což místní funkcionáře, na něž lidé ukazovali jako na vrahy, donutilo k veřejnému vyjádření. To v Číně nebývá právě obvyklé. Bossové z města Jüe-čching, pod nějž spadá rodná vesnice zemřelého aktivisty, vystoupili v pondělí na tiskové konferenci.

Byla to jen politováníhodná nehoda, tvrdí místní bossové

Tvrdili, že fotografie neukazují nic víc než politováníhodnou dopravní nehodu. Jiné vyjádření od nich ani nikdo neočekával. Nepříjemná pachuť však zůstala, zvláště když brzy prosákly další podezřelé okolnosti Čchienova úmrtí.

Ani včera nebylo jasné, kde se fotografie vůbec vzaly a kdo je na internet umístil. Každopádně prvně se objevily na populárním diskusním fóru Tianya, posléze i na dvou dalších. Za zhruba šestatřicet hodin je okomentovalo přes 20 tisíc Číňanů.

Nehoda nebo vražda?Tyto fotografie aktivisty Čchien Jün-chueje vyvolaly poplach na čínském internetu

Nehoda, nebo vražda? Tyto fotografie aktivisty Čchien Jün-chueje vyvolaly poplach na čínském internetu

Později sice byly zablokovány, cenzoři však zakročili pozdě, nebezpečné podezření se už lavinovitě šířilo. Do věci, jež začala být pořádně "výbušná", se vložili šéfové provincie a nařídili policii, aby zahájila vyšetřování.

Čchien Jün-chuej, někdejší šéf komunistické strany v rodné vesnici, se do prvního střetu s úřady dostal v roce 2004. Tehdy provinční úřady zahájily stavbu hydroelektrárny u vesnice Čaj-čchiao, asi 4 000 vesničanů však za zabranou ornou půdu nevyplatily náhradu.

Tehdy se Čchien poprvé angažoval. Vozil do Pekingu protestní petice, pomáhal vesničanům, jak se dalo. S křížovým tažením nepřestal ani po dvojím uvěznění. Místní noviny psaly, že byl před smrtí hlavním favoritem ve volbách do funkce vesnického předáka.

Podle jeho manželky Wang, již citoval server chinasmack.com, mu v sobotu zhruba v půl deváté ráno kdosi telefonoval. Čchien Jün-chuej odešel ven. O hodinu později ho srazil kamion. Jeho řidič byl údajně zadržen.

Některé čínské servery citovaly očitého svědka Čchien čheng-weje, který prý viděl, jak několik mužů v uniformách bezpečnosti tlačilo oběť k silnici. Pak jeden z nich mávl rukou a kamion pomalu přejel přes tělo. Vesničané, kteří na místo přiběhli, prý policisty nenechali mrtvolu odvézt. Očitý svědek byl později zadržen, jeden z místních funkcionářů o něm tisku sdělil, že je narkoman.

Zůstává řada nezodpovězených otázek. List New York Times nastínil třeba tyto: Proč předek náklaďáku vykazoval jen málo známek poškození, téměř žádné stopy od krve? Proč na křižovatce nefungovala nedávno nainstalovaná bezpečnostní kamera? Kdo oběti ono osudné ráno volal? Nejen nejbližší Čchien Jün-chueje žádají odpovědi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video