Čínští vojáci hlídají mešity v Urumči (10. července 2009)

Čínští vojáci hlídají mešity v Urumči (10. července 2009) | foto: Reuters

Číňané chtěli Ujgurům překazit modlení, nakonec všechny mešity nezavřeli

  • 21
Číňané nesplnili sliby, že ve správním středisku Ujgurské autonomní oblasti Urumči v pátek zavřou všechny mešity. Původně se báli, že převážně muslimští Ujgurové během modliteb budou osnovat plány na další nepokoje. Nakonec ale některé mešity otevřeli. Při střetech Ujgurů s etnickými Číňany v minulých dnech zemřelo nejméně 184 lidí.

Ještě ve čtvrtek visely na všech mešitách v Urumči nápisy "Zítřejší modlitba zrušena". Úřady se ale zalekly nespokojenosti převážně muslimských Ujgurů, kteří by nemohli oslavit nejsvětější den islámu, a otevřely nejméně dvě mešity. Jednou z nich byla i Bílá mešita v ujgurské čtvrti.

"Rozhodli jsme se otevřít, protože přišlo hodně lidí. Nechtěli jsme nějaký incident," vysvětlil místní policista.

Už ráno se před vchodem pod dohledem tisíců vojáků tísnily stovky lidí a snažily se dostat dovnitř. Modlitba byla kratší, ale i to vneslo do davu spokojenost. "Jsem šťastný, že nás pustili dovnitř," řekl před mešitou muž ve středním věku, který si říkal Ahmadenadži. "Byla by tu spousta nešťastných lidí, kdyby nás nepustili," dodal.

Ujguři se pokusili demonstrovat

I přes přísná bezpečnostní pravidla se skupinka Ujgurů pokusila při odchodu z mešity o demonstraci. Bezpečnostní složky ji ale zadusily už v zárodku. Policisté zatkli asi 6 demonstrantrů a s rukama nad hlavou je odvedli pryč.

"Vidíte, jak se chovají k Ujgurům? Jako ke zvířatům," pokřikovala na vojáky žena z davu. Zatím nejsou zprávy o tom, že by při incidentu byl někdo zraněn.

Čínští vojáci hlídají mešity v Urumči (10. července 2009)

Čínští vojáci hlídají mešity v Urumči (10. července 2009)

V ulicích dál panuje napětí. Tisíce čínských vojáků a policistů obšancovaly ulice a jsou připraveny zadusit sebemenší náznak nepokojů. Autobusové nádraží v Urumči ohlásilo, že z města už od víkendu odjelo 10 tisíc lidí, tedy dvakrát více než obvykle. Úřady oznámily, že po dvou dnech opět zavádějí noční zákaz vycházení.

Policie zadržela u jedné z mešit čtyři zahraniční reportéry, držela je několik hodin. Podle agentury AFP kolem páté hodiny SELČ stále ještě zadržovala nizozemského novináře. Prý porušil pravidla zákazu vycházení.

Hluboké znepokojení nad postupem čínských úřadů v pátek podle ČTK vyjádřila také organizace Amnesty International. Je znepokojena hlavně výroky čínských oficiálních představitelů o tvrdém potrestání lidí zapojených do nepokojů, kteří tím prý dávají najevo pohrdání nezávislostí soudů.

Čínské úřady navíc podle AI rozšiřují represivní opatření i do dalších částí země, kde dochází k zastrašování ze strany úřadů. Současně naprosto opomíjejí příčinu nepokojů, kterou je dlouhodobé porušování lidských práv Ujgurů.

Za nepokoji je prý i Al-Kajda

Mocné čínské politbyro v čele s prezidentem Chu Ťin-tchaem včera z nepokojů obvinilo "domácí i zahraniční náboženské extremisty" a slíbilo přísné tresty. Úředník ministerstva zahraničí Čchin Kang upřesnil, že někteří z vůdců protestů mají "trénink od zahraničních teroristických buněk včetně Al-Kajdy". - o prohlášení čínského politbyra si přečtěte zde

Čínští vojáci hlídají mešity v Urumči (10. července 2009)

Čínští vojáci hlídají mešity v Urumči (10. července 2009)

STRATEGICKÝ SIN-ŤIANG

Čína si podle odborníků nemůže dovolit ztratit strategickou oblast, která sousedí s Ruskem, Mongolskem, Kazachstánem, Kyrgyzstánem, Tádžikistánem a Afghánistánem a je navíc bohatá na ropu a plyn. Ve městě tak ozbrojené složky zůstanou zřejmě dlouho.

Z rozdmýchání nepokojů Číňané také viní exilové ujgurské skupiny v čele s vůdkyní Světového ujgurského kongresu Rebijou Kadírovou. Ta obvinění odmítá a naopak tvrdí, že Peking úmyslně snižuje počet obětí. Ve skutečnosti prý čínští policisté zastřelili či ubili 400 Ujgurů.

Nepokoje v Sin-ťiangu vypukly v neděli během protestů muslimských Ujgurů, kteří požadovali vyšetření rvačky mezi Ujgury a etnickými Číňany v továrně na jihu země, při níž byli minulý měsíc zabiti dva lidé. Protest se zvrhnul v násilí, když lidé začali zapalovat a převracet auta a napadat kolemjdoucí čínské národnosti.

V odvetě se v úterý v Urumči do ulic vydaly tisíce příslušníků čínského etnika Chan. Vyzbrojeni kyji a mačetami se chtěli pomstít za nepokoje, do nichž byli v předchozích dnech zapojeni muslimští Ujguři. Podle pátečních informací zemřelo při rozbrojích nejméně 184 lidí. Dalších více než tisíc lidí bylo zraněno a přes 1 400 obyvatel čínská policie od neděle zadržela.

UJGUŘI

- Napětí v provincii Sin-ťiang panuje již řadu let. Někteří z asi osmi milionů tamních Ujgurů se chtějí od Číny odtrhnout. Jsou nespokojení se sílícím vlivem Chanů (etnických Číňanů) na území, které považují za své. Ujgurové jsou původními obyvateli Sin-ťiangu, jde převážně o muslimy. Protestují proti kontrole a potlačování své kultury a náboženství ze strany čínské vládnoucí komunistické strany.

- V provincii Sin-Ťiang žije 45 % procent Ujgurů a 40 % Chanů. Číňané kontrolují oblast nepřetržitě od roku 1949, kdy zlikvidovali krátkou existenci státu Východní Turkestán. Občasné střety se objevují od roku 1991. Doposud nejkrvavější byl ten ze 4. srpna 2008, kdy ujgurští povstalci zabili 16 čínských policistů. - o incidentu si přečtěte zde                                                                         zdroj: BBC

Mapa Číny

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video