Halloween každý rok slaví miliony Američanů. Ilustrační foto

Halloween každý rok slaví miliony Američanů. Ilustrační foto | foto: AP

Američanka našla v halloweenské dekoraci zoufalý dopis z čínského lágru

  • 165
Halloween je sice svátek strašidel, ale takový druh hrůzy Američanka Julie Keithová určitě nečekala. V jedné z hororových atrakcí našla dopis z čínského převýchovného tábora, ve kterém neznámý vězeň volal o pomoc. Americké stanici CNN se podařilo autora dopisu vypátrat a navštívila i tábor, odkud psal.

Rok co rok Julie Keithová zdobila koncem října svůj dům v oregonském Damascusu různými hororovými a strašidelnými výjevy. Podobně jako miliony dalších Američanů se tak připravovala na oslavu Halloweenu, zábavné taškařice, která se slaví v předvečer Svátku všech svatých.

Přístup třiačtyřicetileté matky dvou dětí se však k tomuto svátku změnil. Když totiž loni vytáhla z krabic tři falešné náhrobky, jimiž chtěla ozdobit zápraží, z jedné vypadl dopis. Psaní na linkovaném papíru, vytrženém z obyčejného sešitu, napsal výrobce kýčovité dekorace, vězeň z tábora Ma-san-ťia na severovýchodě Číny.

Budou si vás navždy pamatovat

"Pokud náhodou koupíte tento produkt, přepošlete prosím tento dopis Světové organizaci na ochranu lidských práv. Tisíce lidí tady vám za to budou děkovat a budou si vás navždy pamatovat," stálo v něm špatnou angličtinou s řadou čínských znaků.

Rozsáhlý dopis, ukrytý v dekoraci za 29 dolarů z amerického řetězce Kmart, detailně popisoval fyzické i psychické utrpení čínských vězňů v táboře. Keithová byla v šoku. Nejprve si myslela, že je to podvrh, pak si ale dopis přečetla znovu a začala hledat informace na internetu.

Čínské lágry

V Číně se nacházejí stovky takzvaných převýchovných táborů, kam soudy posílají odsouzence za drobné zločiny. Míří sem zloději, prostitutky nebo drogově závislí. V lágru stráví maximálně čtyři roky. Systém převýchovy prací, jemuž se říká lao-ťiao, v Číně praktikují od roku 1957. Podle zprávy OSN bylo v roce 2009 na území země draka nejméně 320 takových táborů a v nich na 190 tisíc vězňů. Všeobecně se však má za to, že počet uvězněných je mnohem vyšší.

CNN upozornila, že Peking v uplynulé době změnil řadu svých nařízení. Stalo se tak po nedávných změnách v politbyru, které bylo z velké části vyměněno. Nová vláda údajně hodlá tábory zásadně reformovat a už začala, kupříkladu Ma-san-ťia už je údajně prázdná.

"Věděla jsem, že v Číně jsou pracovní tábory, ale tohle bylo jako facka do tváře. Nevěděla jsem, jestli ten člověk žije, nebo je mrtvý. Zda je ještě v táboře. Je neuvěřitelné, že se dopis dostal z Číny až sem," popsala nyní americké stanici CNN.

Právě tato stanice si totiž dala tu práci a vydala se po stopách dopisu. Keithová tehdy volala na skupiny ochránců práv v okolí svého bydliště, ti se jí však neozvali zpět, a tak dopis pověsila na svém facebookovém profilu. Zaujal místní noviny, které o čínském zboží podivného původu napsaly článek a ten se dostal k CNN.

"Seberou vám čest a poníží vás"

A pak nastala práce pro korespondenta CNN v Číně, který se jal autora dopisu hledat. Po několika měsících uspěl. Do redakce za ním přišel muž, podle všeho autor dopisu. Pan Čang - jak se mu podle CNN říká - byl příslušníkem zakázané duchovní školy Falun Gong, jíž čínská vláda označuje za nebezpečnou sektu.

Čang byl uvězněn před olympijskými hrami v Pekingu v roce 2008 a ve vězení strávil dva a půl roku. Hned v prvním roce věznění napsal dvacet dopisů, v nichž informoval o bezpráví a krutosti v lágru Ma-san-ťia. Jen jeden dopis se však dostal na veřejnost - ten z Oregonu.

"Lidé, kteří tohle nezažili, si to neumějí představit. První, co udělají, je, že vám seberou vaší čest a poníží vás," popsal CNN Čang. Stejně jako mnoho dalších vězňů věřil, že bude méně trpět, když bude usilovně pracovat v továrně na zboží všeho druhu. "Vyrábění věcí jsme považovali za únik z brutálního násilí. Mysleli jsme, že se ubráníme slovnímu nebo fyzickému násilí, pokud budeme dobře pracovat," popsal s tím, že tomu tak ale nebylo. Trpěli stejně.

Keithová soudí, že američtí zákazníci musí změnit přístup k čínskému zboží. Napsala proto na americký celní úřad a ptala se, jak je možné, že se do země může dostat zboží vyrobené v lágru. Úřady ji odpověděly, že se na případ zaměří. Pak už se jí ale neozvaly. Keithová se obrátila i na společnost Sears, která vlastní Kmart. Tamní ředitelství jí však poslalo zprávu, že "po vnitřním vyšetřování nenašlo žádný důkaz o tom, že by výrobky pocházely z pracovního tábora". Firma však dodala, že se s tímto dodavatelem rozloučila.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video