Loutky Si Ťin-pchinga i podnikatelská esa. Kdo určuje směr moderní Číny? - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Loutky Si Ťin-pchinga i podnikatelská esa. Kdo určuje směr moderní Číny?

  19:59
Čínu už za pár dní čeká další sjezd Komunistické strany. Server CNN u této příležitosti oslovil desítku expertů a sestavil žebříček pěti nejvlivnějších lidí Číny. Překvapivě se v něm neobjevují pouze politici, ale i úspěšní obchodníci v čele s Jackem Ma. Vůbec největší dopad na směřování země však má prezident Si Ťin-pching.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Posuzování vlivu v komunistické Číně je komplikované nejen pro laickou veřejnost, ale také pro experty na tamní politické dění. Politické postavení ještě nemusí korespondovat se skutečnou mocí. Tu naopak v rukách drží v mnoha případech lidé mimo vedení strany. Experti oslovení serverem CNN se pokusili sestavit žebříček těch nejvlivnějších. Celkem padlo 24 jmen. Kdo z nich se propracoval na nejvyšší příčky?

5. Li Kche-čchiang

Premiér Číny Li Kche-čchiang by měl mít podle západních měřítek patrně nejsilnější postavení v zemi. V komunistické Číně to však neplatí. I přesto se dostal na pátou příčku žebříčku. Na premiérský post ho v roce 2012 dosadil po nástupu do čela strany Si Ťin-pching. „Coby správce druhé největší ekonomiky světa se musí umět vypořádat s komplexní ekonomickou, sociální a technologickou transformací největší země světa,“ upozornil politolog Zhijue Bo.

Li Kche-čchiang

Nabízí se proto otázka, proč se Li neumístil na čele žebříčku. Podle profesora politologie na King’s College v Londýně Kerry Browna mu škodí fakt, že nemá vybudované konexe napříč nejvyšším vedením strany. Do vysoké politiky ho přivedl bývalý prezident Číny Chu Ťin-tchao. Po nástupu Si Ťin-pchinga se sice vyhoupl na premiérský post, další vliv si však nevybudoval.

Brown ho tak považuje spíše za určitého správce ve vedení strany, který má už ze své funkce rozhodující vliv v mnoha ohledech, zároveň však nepřichází s vlastními nápady a nebuduje si síť „svých lidí“, na což může v budoucnu doplatit. Ne náhodou se spekuluje, že na blížícím se stranickém sjezdu přijdou velké personální změny. V krajním případě by mohly stát i místo současného premiéra.

4. Ma Huateng

Čtvrtou příčku opanuje zástupce mimo politickou sféru. Ma Huateng je zakladatelem společnosti Tencent, která provozuje program WeChat nahrazující v Číně zakázaný Facebook a Twitter. Program využívá takřka každý Číňan připojený na internet. Huateng je podle magazínu Forbes považován za třetího nejbohatšího občana Číny.

„Díky WeChatu má ohromný vliv. Několika silným společnostem v uplynulých letech přistřihl křídla. Technologický sektor však tomu unikl takřka bez úhony,“ myslí si Tom Rafferty ze společnosti Economist Intelligence Unit.

Ma Huateng

Příběh Ma Huatenga se podobá osudům zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga. Ma založil společnost Tencent v roce 1998 společně se svými kamarády z univerzity. O dvacet let později se z jejich aplikace WeChat stala nejvyužívanější komunikační aplikace na světě. Může se chlubit miliardou uživatelských účtů.

Experti však varují, že i na velké internetové společnosti může v následujících letech dopadnout krize. Zažehnout ji může stále těsnější kontrola čínského internetu. V srpnu například vešel v platnost zákon, který zakazuje jakákoliv anonymní diskusní fóra nebo příspěvky.

V červenci komunistická vláda rozhodla o zákazu VPN. Ten uživatelům internetu umožňoval přístup i na zahraniční stránky neregulované režimem (více o kontrole internetu v Číně se dočtete zde).

3. Wang Čchi-šan

Pomyslnou bronzovou medaili ukořistil Wang Čchi-šan, obávaný lovec korupčníků, který do funkce nastoupil v roce 2012. Od té doby ukončil kariéru stovkám politiků i obchodníků.

V čele Ústředního výboru pro disciplinární inspekci si vybudoval pověst nemilosrdného přisluhovače prezidenta. Podle magazínu The Economist funkcionáři strany říkají, že „by raději potkali ďábla než pana Wanga“.

Wang Čchi-šan

Experti na dění v Číně Wanga považují za klíčovou figurku v ruce Si Ťin-pchinga. Bez něj by byla síla prezidenta poloviční. Paradoxně i sám Wang v posledních měsících čelí útokům a obviněním z korupce. Soupeře našel v čínském podnikateli v exilu Guo Wengujovi. Ten útočí na přední představitele čínského režimu z bezpečí Spojených států.

Další slabinou Wanga může být i jeho věk. V 69 letech bude už na nadcházejícím sjezdu čelit rostoucím tlakům na odchod do důchodu. Za sebou však stále má sílu a vliv Si Ťin-pchinga (více o Wangovi se dočtete zde).

2. Jack Ma

Těsně pod první příčkou skončil zřejmě nejznámější byznysmen z Číny Jack Ma, zakladatel veleúspěšné firmy Alibaba. Ročně se v jeho společnostech protočí stovky miliard dolarů. Ma je nejbohatším Číňanem a osobně se setkal s velikány světové politiky, mezi kterými nechyběl Barack Obama či Donald Trump (profil Jacka Ma si můžete přečíst zde).

Jack Ma

Velkou část zisků investuje do vývoje moderních technologií. Budoucnost vidí v umělé inteligenci, strojovém učení či cloudových technologiích. Do všech těchto sektorů masivně investuje a Čínu tak drží ve světové inovační špičce. V dubnu letošního roku však varoval, že robotizace se musí zavádět s rozmyslem. Robotické technologie by podle něj měly zastávat jen práci, kterou lidé nemohou (více zde).

Ani obchodníci velikosti Jacka Ma však nejsou v Číně nedotknutelní, což v minulosti poznal i jeho blízký spolupracovník Wang Jianlin, který musel pod tlakem Pekingu odstoupit od několika mezinárodních kontraktů.

1. Si Ťin-pching

Nejmocnějším mužem v Číny je nepřekvapivě prezident a generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Číny Si Ťin-pching. Jak už vyplynulo z předchozích řádek, jeho vliv sahá ke všem vysoce postaveným politikům. 

Si Ťin-pching

„Pět nejmocnějších lidí v Číně jsou předseda strany, prezident, vrchní velitel ozbrojených sil, autor knih, které v knihovnách okupují nejlepší poličky a člověk, o kterém Lidový deník píše jako o hlavním komentátorovi globalizace – jinými slovy Si, Si, Si, Si a Si,“ myslí si Jeffrey Wasserstrom, profesor historie na Kalifornské univerzitě.

Si je podle mnohých expertů nejsilnějším vůdcem Číny za mnoho desítek let. Jeho postavení navíc může upevnit i nadcházející stranický sjezd. Jméno prezidenta se v médiích objevuje už nyní výrazně častěji, než jména jeho předchůdců.

Soupeře bude podle expertů v následujících letech hledat jen velmi těžko. Od nástupu do čela strany v roce 2012 v podstatě konstantně upevňuje svou moc. Obklopuje se loajálními lidmi a opatrně buduje také vztahy se zahraničím. Pochopitelně v nejlepších zájmech Číny.

Čína oslavila 90 let své armády. Dvanáct tisíc vojáků ukázalo techniku | (7:01) | video: Reuters
Autor:

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Luxusní dům Katka 10 s měsíční splátkou 16.660 Kč

{LABEL}

Dům s dispozicí 3+kk+G nabízí prostor pro pohodlný život celé rodiny.

Fešná ruská reportérka slavně osvobodila Sudžu, teď ji roztrhala mina

Premium

Perfektně nalíčená a načesaná se vrhala na nejžhavější místa bojů. Anna Prokofjevová nedávno ulovila sólokapra, když jako první ruský novinář přinesla záběry ze znovuzískané Sudže v Kurské oblasti....

Česko zaspalo, říká expert o investicích do obrany. V 3D tisku ale může být lídrem

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v úterý podepsala za svůj resort memorandum s Českým vysokým učením technickým (ČVUT) o spolupráci v oblasti inovací obranného průmyslu. Podle expertů je...

3. dubna 2025  20:57

Velké peníze za ztrátu důstojnosti. Fekální večírky v Dubaji vyšetřuje policie

Bizarní, sadistické a fekální praktiky ohodnocené hodně penězi jako klíč k luxusnímu životu. Tak by se dal nazvat trend dubajských „Porta potty“ večírků, rozšířený mezi instagramovými influencerkami...

3. dubna 2025  20:24

Prezident oplodnitel. V USA bují hnutí za vyšší porodnost, Trump je pro ně mesiáš

Premium

Američtí pronatalisté v posledních měsících výrazně posílili. Stoupenci co největší porodnosti získali mocné spojence v administrativě Donalda Trumpa. Společnými silami bojují proti uvadající...

3. dubna 2025

Trump je vyřadil z provozu. Pro americké značky jsou cla vůči Vietnamu smrtelná

Vietnam se v uplynulých letech stal klíčovým hráčem výroby místo Číny, která čelila přísnějším celním tarifům ze strany Spojených států. Nyní se však ani tato asijská země nevyhne novým tarifům....

3. dubna 2025

Zbrojovka Colt CZ reaguje na Trumpova cla, zdraží zbraně a změní export

Zbrojovka Colt CZ kvůli clům, jejichž zavedení oznámil americký prezident Donald Trump, zdraží některé své produkty. Plánuje také přesměrovat část exportu na jiné trhy. Zavedení cel bude mít reálný...

3. dubna 2025  19:25

Netanjahu bez obav přijel do Maďarska, odstoupilo od haagského tribunálu

Maďarská vláda se rozhodla odstoupit od Mezinárodního trestního soudu (ICC), oznámil šéf kanceláře premiéra Gergely Gulyás poté, co do Maďarska přijel na návštěvu izraelský ministerský předseda...

3. dubna 2025  9:13,  aktualizováno  19:11

Bombardéry B-2 a letadlové lodě USA se hromadí u Íránu. Rusko vydalo varování

Spojené státy posílají na Blízký východ svou druhou letadlovou loď. Pentagon to vysvětluje nutností chránit obchodní trasy. Nejméně čtyři bombardéry B-2 se přemístily na americko-britskou základnu na...

3. dubna 2025  18:37

Trump zatloukl poslední hřebík do rakve globalizace, říká ekonom Hampl

Vysíláme

Svět se deglobalizuje, mění se velmocenská rovnováha – a do toho Donald Trump naplno rozehrál izolacionistickou kartu. Výsledkem bude, že svět už nebude bohatnout jako dřív a hrozí výrazné oslabení...

3. dubna 2025  18:14

OBRAZEM: Kvetoucí sakury zbarvily ulici dorůžova, Turnovští se ale obávají mrazu

V Turnově začaly kvést sakury a Nádražní ulici zbarvily dorůžova. Pod rozkvetlými stromy se zastavují místní obyvatelé i návštěvníci města v srdci Českého ráje, aby si udělali fotku nebo se jenom...

3. dubna 2025  17:48

Česko kvůli slintavce od půlnoci výrazně omezí nákladní dopravu ze Slovenska

Česko kvůli šíření slintavky omezí nákladní dopravu ze Slovenska na pět přechodů. K Mostům u Jablunkova, Starému Hrozenkovu, Bílé a Lanžhotu přibude Hodonín, oznámil ministr zemědělství Marek Výborný...

3. dubna 2025  16:18,  aktualizováno  17:31

„Jsi podjatá jako kráva!“ Za výhrůžky soudkyni vůdce sekty obvinili a zadrželi

Policisté ve středu obvinili sedmačtyřicetiletého Lukáše S. z Plas na Plzeňsku, který si říká Bůh Šašek, z přečinů vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci a výtržnictví. Podle zjištění...

3. dubna 2025  12:07,  aktualizováno  17:29

Na hlavním nádraží v Ostravě vykolejil vlak, některé spoje stále jezdí odklonem

Na hlavním nádraží v Ostravě vykolejily ve středu ráno dva vozy expresního vlaku společnosti RegioJet. Hasiči evakuovali 61 lidí, nikdo z nich nebyl zraněn. Provoz na frekventované trati byl asi...

2. dubna 2025  7:44,  aktualizováno  3.4 17:20