Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čína zažívá Airpokalypsu. Sípající lidé zaplavili nemocnice

  14:13
Čína prohrává boj se smogem. V neděli úroveň znečištění ovzduší dosáhla rekordních hodnot, které více než padesátkrát převyšují nejvyšší povolené limity podle Světové zdravotnické organizace. Proti laxnímu přístupu vlády se zvedla nevole na sociálních sítích. Komplexní řešení je však v nedohlednu.

Obyvatelé severovýchodní Číny raději zůstávají doma. Okna mají uzavřena. Když už se odhodlají vyjít na ulici, do obličeje je praští zápach a hustá bílá mlha. Přesně tak vypadala pro miliony Číňanů uplynulá neděle, kdy smog zahalil desítky čínských měst, popsal situaci britský list The Guardian.

OBRAZEM: Čína prohrává boj se smogem. Lidé se chrání rouškami i čajem

V Šen-jangu v provincii Liao-ning naměřili hodnotu polétavých částic PM2,5 (drobné částice pevného skupenství rozptýlené ve vzduchu, jejich zvýšená koncentrace může způsobovat závažné zdravotní problémy, pozn. red.) přes 1400 mikrogramů na metr krychlový, což je o 56krát více, než stanovuje limit podle Světové zdravotnické organizace, který má hodnotu 25 mikrogramů na metr krychlový. Viditelnost ve městě se podle obyvatel pohybovala maximálně okolo stovky metrů. V pondělí se situace zlepšila, hodnoty znečištění však i nadále zůstávají vysoko nad povolenými limity.

Podívejte se, jak rostly hodnoty PM2,5 v Šen-jang:

08.listopadu 2015 v 14:59, příspěvek archivován: 09.listopadu 2015 v 13:42

North East #China horrendous pollution levels at the moment. PM2.5 should be under 50 and in Shenyang it is... pic.twitter.com/WGOeiiKs7f

Podle ekologů za rekordní znečištění může nástup topné sezony. Malé uhelné elektrárny najíždějí na plný výkon, a to se odráží na stavu ovzduší. Následky znečištění naplno pociťují všichni, kdo se odhodlají vyjít na ulici.

„Vzduch smrdí a bolí mě z něj oči a krk, když vyjdu ven. Co bychom s tím měli dělat, netuším,“ sdělila jedna z obyvatelek Šen-jang, která se do ulic vydala shánět respirátor.

Sociální sítě a přeplněné nemocnice

Zdravotní problémy lidí potvrzují i lékaři. Jang Šen-ťia, která pracuje v nemocnici Liao-ning Ťin-čchiou, uvádí, že v uplynulých dvou dnech nemocnice zažívá nárůst počtu pacientů s dechovými obtížemi. „Oddělení respiračních chorob je nyní plně obsazené,“ uvedla.

Čínská zpravodajská agentura Sin-chua o situaci informovala v sérii apokalypticky vyhlížejících fotografií s titulkem: „Pohádková země, nebo soudný den?“.

Agentura AP pak uvedla, že nedělní smogová situace patří k vůbec nejhorším od počátku komplexního měření, které Čína zavedla v roce 2013 právě v reakci na bídný stav ovzduší.

Nedělní smogový opar vyvolal kritické reakce také na čínských sociálních sítích, kde ho diskutující překřtili na „Airpokalypsu“.

„Vláda ví, jak závažný je to problém, tak proč s tím nic nedělá?“ napsal na čínskou obdobu Twitteru s názvem Weibo jeden z uživatelů. Jiní reagují spíše rezignovaně. „Co jiného, než o tom informovat, vlastně může vláda udělat?“ ptají se.

09.listopadu 2015 v 02:06, příspěvek archivován: 09.listopadu 2015 v 13:43

沈阳昨启动重污染天气一级(红色)预警 https://t.co/OcsqhQRvxW pic.twitter.com/tT5HOXGWqh

Najdou se však i lidé, kteří mají velmi kritický pohled. „K čemu nám je, že máme oddělení pro ochranu životního prostředí? Podmínkou pro ekonomický rozvoj je přeci také to, že neničíme životní prostředí. Naši lídři jsou dobře vzdělaní lidé. To nechápou tak jednoduché věci?“ rozčílil se jeden z uživatelů Weiba.

Nákladná opatření a výsledky v nedohlednu

Neprostupný smogový závoj, který pravidelně halí čínská velkoměsta a jejich okolí, donutil vládu v minulosti podstoupit do té doby nevídané ekologické kroky. Došlápla si nejen na uhelné elektrárny, ale i na těžký průmysl. Podle statistik se sedm z deseti měst s nejhorším ovzduším nachází v provincii Che-pej, která obklopuje Peking. Tato oblast platí za centrum čínského ocelářského průmyslu.

Uhelné elektrárny

Čína se v březnu rozhodla uzavřít poslední ze čtyř velkých uhelných elektráren u Pekingu. První velká uhelná elektrárna v Pekingu uzavřela své brány už v průběhu minulého roku. Letos pak produkci ukončily také elektrárny společností Guohua Electric Power Corp. a Beijing Energy Investment. A příští rok by měla přestat pracovat i elektrárna společnosti China Huaneng Group Corp., která ročně vyprodukovala 845 megawattů (pro srovnání: Temelín má celkový výkon 2 110 MW).

Zastaralé a neekologické provozy má nahradit čtveřice paroplynových elektráren. Elektřina v nich vzniká ve dvou fázích: nejprve v plynové turbíně, poté v druhé turbíně poháněné párou z vody ohřívané spalovaným plynem. Dvojitá výroba elektřiny tak zvyšuje energetickou účinnost elektrárny.

Uzavření uhelných elektráren sníží roční spotřebu uhlí o 9,2 milionů tun za rok. Emise oxidu uhličitého by po uvedení paroplynových elektráren do provozu měly klesnout o 30 milionů tun za rok

Čínská vláda proto v únoru loňského roku nařídila na popud ekologů 15 tisícům továren, aby veřejnosti v reálném čase poskytovaly údaje o svých emisích. Kontrolu nad produkcí emisí mohou kontrolovat i obyčejní lidé.

Na základě veřejných dat vyvinuli ochránci životního prostředí speciální aplikaci pro chytré telefony. Ta ukazuje data z jednotlivých továren. Když překročí stanovené emisní limity, zbarví se do červena (více o zveřejňování dat o emisích zde).

Čínská vláda už v minulosti experimentovala s celou řadou opatření, která mají znečištění vzduchu snížit na přijatelnou úroveň.

V hlavním městě omezuje provoz automobilů, některým továrnám zakázala výrobu a dokonce přikročila k zákazu grilování (více čtěte zde).

Nebyla by to však Čína, aby se proti smogu nesnažila bojovat i netradičními prostředky. Státní televize CCTV svého času odvysílala reportáž s názvem Pět nečekaných přínosů smogu. Číňané podle ní mohou mít pocit větší rovnoprávnosti - znečištěný vzduch totiž do svých plic vdechují miliony obyvatel Číny bez ohledu na své bohatství či postavení. Díky smogu jsou prý Číňané také rozvážnější, protože na sobě přímo pociťují cenu, kterou je třeba zaplatit za ekonomický rozmach země (více o reportáži zde).

Ani stamilionové investice a přísná vládní nařízení však podle ekologů nepřinesou okamžité změny. Zlepšení kvality ovzduší a životního prostředí obecně podle nich zabere mnoho let. Nedělní rekordní znečištění jim dává - naneštěstí pro obyčejné Číňany - za pravdu.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Všechny zabijte, vyzval Islámský stát k útokům na čtvrtfinále Ligy mistrů

9. dubna 2024  12:33,  aktualizováno  15:43

Teroristická organizace Islámský stát (IS) zveřejnila výhružnou ilustraci, ve které vyzývá k útokům...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Poslanci budou řešit regulaci návykových látek a zákaz jejich prodeje dětem

16. dubna 2024  5:38

Změnou zákona o návykových látkách s pravidly pro nakládání s látkami typu kratom nebo konopí s...

ANALÝZA: Izrael měl na výběr dvě varianty reakce na útok. Obě špatné

16. dubna 2024

Premium Izrael měl dvě základní možnosti, jak odpovědět na íránský útok, obě jsou špatné. Z gauče se to...

Češi znovu kupují byty. Poptávka roste o desítky procent, ceny šplhají vzhůru

16. dubna 2024

Premium Trh s nemovitostmi, který ochladl vlivem rostoucích úroků a cen energií, se opět zahřívá. Poptávka...

Česko je skvělý spojenec, chválil Biden. S Fialou probral Ukrajinu, Írán i reaktory

15. dubna 2024  20:35,  aktualizováno  23:11

Od zvláštní reportérky v USA Americký Joe Biden přijal premiéra Petra Fialu v Oválné pracovně Bílého domu. Prohlásil, že...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...