Čínské úřady evidují už 20 mrtvých, kteří podlehli novému typu ptačí chřipky.

Čínské úřady evidují už 20 mrtvých, kteří podlehli novému typu ptačí chřipky. | foto: AP

Čína panikaří kvůli nové ptačí chřipce, vybíjení ptáků je přitom ukvapené

  • 11
Čínské úřady ve velkém vybíjejí drůbež i další druhy ptactva ze strachu před možným šířením nové pandemie. Omezení se nicméně zdají být poněkud ukvapená. Vědci dosud spolehlivě neidentifikovali původce viru ani to, zda se přenáší mezi lidmi navzájem.

 Ačkoli novým virem ptačí chřipky H7N9 se v Číně nakazilo doposud jen 16 lidí, tamní úřady naplno brojí proti opeřencům a hromadně je nechávají vybíjet. Východoasijská velmoc se až úzkostlivě obává možného rozšíření nákazy mezi lidmi. Snaží se tak ve světle nových událostí zamaskovat své dřívější mlčení a zatajování informací o příbuzném viru H5N1, jež před deseti lety strašil celý svět.

Hromadné vybíjení drůbeže a dalších ptáků se děje navzdory poznatkům Světové zdravotnické organizace (WHO), že doposud neexistuje jediný důkaz, že by se virus přenášel i mezi lidmi navzájem. Žádný případ takovéhoto přenosu se zatím jasně neprokázal, píše organizace na svých webových stránkách.

Lidé mají strach, popisují Číňané

Zatím si nový druh koronaviru vyžádal v Číně šest životů. Nejstriktnější opatření proti jeho případnému šíření zavádí Šanghaj, odkud pocházely čtyři oběti. Tamní úřady již před několika dny začaly hromadně vybíjet drůbež a další opeřence. 

K poněkud ukvapenému závěru, že za smrt čtveřice obyvatel čínské metropole můžou ptáci, dospěli úředníci poté, co virus H7N9 identifikovali u několika holubů. Následovalo uzavření tradičních trhů s drůbeží a zákaz dovozu jakéhokoli živého ptactva do města.

Doposud čínské úřady vybily v Šanghaji podle odhadů na dvacet tisíc ptáků, píše zpravodajský server bbc.co.uk.

"Lidé mají strach," popsal atmosféru hysterických čistek postarší obyvatel metropole. "Lidé v Šanghaji jedí hodně kachny a kuřata. Teď se jich nesmíme ani dotknout," dodal. Zatímco někteří raději vyškrtli maso opeřenců ze svých jídelníčků, jiní se s důvěrou obracejí k supermarketům, o nichž se domnívají, že do styku s infikovanými zvířaty nepřijdou.

Ke striktnímu postupu vůči drůbeži a ptákům se ovšem neuchyluje jen kontinentální Čína, preventivní opatření zavádí i ostrovní Hongkong, kde úřady zesílily imigrační prohlídky. A zvláštní omezení hlásí i další města. Po Šanghaji uzavřelo trhy s drůbeží  také hlavní město provincie Ťiang-su.

Čínská vláda přislíbila, že tentokrát bude o aktuálním vývoji nákazy informovat otevřeně . Prodejci drůbeže postižení restrikcemi by měli od státu dostat odškodnění.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video