Bývalý bezpečnostní šéf Čou Jung-kchang na snímku z března 2011 promlouvá na...

Bývalý bezpečnostní šéf Čou Jung-kchang na snímku z března 2011 promlouvá na Národním lidovém kongresu v Pekingu. | foto: Reuters

Největší úlovek čínské policie. Kvůli korupci zatkla exšéfa bezpečnosti

  • 49
Čínská policie zatkla jednoho z nejmocnějších politiků posledního desetiletí, bývalého šéfa vnitřní bezpečnosti Čou Jung-kchanga. Informovala o tom agentura Reuters. Čínská komunistická strana Čoua vyloučila ze svých řad a byl obviněn z přijímání úplatků a vyzrazení státního tajemství.

„Využíval svého postavení k obohacování jiných a přijímal obrovské úplatky, ať už osobně nebo prostřednictvím své rodiny. Zneužil své moci, aby pomohl příbuzným, milenkám a přátelům k obrovským ziskům na poli obchodu,“ citovala agentura Reuters prohlášení čínských úřadů k zatčení Čou Jung-kchanga. Bývalý šéf vnitřní bezpečnosti údajně rovněž vyzradil státní a stranická tajemství.

Samotná komunistická strana začala jednoho z nejmocnějších politiků vyšetřovat již v červenci s poukazem na údajné „vážné porušení disciplíny“. V žargonu čínského politbyra jednoduše pro korupci. Vyšetřovatelé tehdy zabavili bývalému bezpečnostnímu šéfovi a jeho nejbližším majetek v hodnotě nejméně 90 miliard jüanů, tedy zhruba 289 miliard korun. 

Jenom na bankovních kontech úřady v létě zmrazily zůstatek 37 miliard jüanů, tedy v přepočtu necelých 119 miliard korun (podrobnosti o zátahu na bývalého bezpečnostního šéfa se dočtete zde).

Média následně začala také spekulovat, že si politik objednal vraždu své první ženy.

Jednasedmdesátiletý Čou Jung-kchang je podle agnetury Reuters největším úlovkem v síti protikorupčního tažení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Právě po jeho nástupu do úřadu strana začala s vymetáním korupce, hluboce prorůstající čínskou politickou scénu od zdola až do nejvyšších pater. Bývalý bezpečnostní šéf je zároveň nejvýše postaveným čínským politikem, který bude postaven před spravedlnost, od nástupu komunistické strany k moci v zemi v roce 1949.

Zatčený Čou Jung-kchang se v nejvyšších patrech politiky pohyboval od roku 2007, když coby člen výkonného politbyra a šéf domácího bezpečnostního resortu spravoval rozpočet na obranu země. Do důchodu odešel v roce 2012. Před kariérou ve vysoké politice se pohyboval v ropném a plynařském odvětví.

Zahájením vyšetřování bezpečnostního exšéfa bylo porušeno nepsané pravidlo, podle něhož se na bývalé členy výkonného politbyra vztahuje imunita. Právě politbyro podle Nové Číny rozhodlo předat Čouův případ justici, což znamená, že zavrženého činitele čeká soud. Není zatím jasné, zdali bude proces veřejný, či se budou stání u soudu odehrávat za zavřenými dveřmi.

Za pádem mocného penzionovaného aparátčíka přitom stojí údajně snaha o dosazení jiného vysoce postaveného člena strany, Po Si-laje, na místo šéfa vnitřní bezpečnosti v roce 2012, kdy Čou Jung-kchanga z úřadu odcházel. Po Si-laj nicméně na křeslo nakonec nedosáhl a koncem loňského roku ho soud poslal na doživotí za mříže kvůli přijímání úplatků a zneužití moci. Spletitou korupční síť v jeho případě odhalila nechtěně jeho vlastní manželka, když otrávila britského podnikatele (podrobnosti o tom, jak se případ provalil, si můžete přečíst zde).

Zdroje napojené na nejvyšší vedení čínské politbyra agentuře Reuters uvedly, že strmým a bolestivým pádem bývalého šéfa vnitřní bezpečnosti stojí ale jeho přílišné ambice. Podle nich jeden z nejmocnějších mužů Číny totiž osnoval před stranickým kongresem na podzim roku 2012 spiknutí vůči nynějšímu prezidentovi ve snaze posílit svoji pozici.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video