Odbojné Ujgury hlídá v Urumči na každém kroku čínská armáda

Odbojné Ujgury hlídá v Urumči na každém kroku čínská armáda | foto: AP

Čína zastrašuje Ujgury, za červencové nepokoje jich devět popravila

  • 17
Číňané popravili devět Ujgurů, kteří měli podle úřadů spojitost s červencovými nepokoji na západě země. Při nepokojích mezi etnickými Číňany a Ujgury v Sin-ťiangu zahynulo téměř 200 lidí. Čínské úřady už kvůli tomu vynesly nejméně 12 trestů smrti.

Čínská média uvádějí, že se popravy uskutečnily nedávno, ale přesné datum nezveřejnila. Nejvyšší tresty prý předtím prověřil Nejvyšší lidový soud, jak to vyžadují čínské zákony.

Nepokoje v Urumči vypukly 5. července. Původní obyvatelé oblasti Ujgurové vyšli do ulic a začali napadat etnické Číňany (Chany), kteří si o dva dny později naopak začali vyřizovat účty s Ujgury.

Příčinou protestu Ujgurů byl červnový útok Chanů v továrně na hračky v jižní Číně, při němž byli dva Ujguři zabiti a 14 dalších zraněno. Kvůli krvavým nepokojům, při kterých zemřelo téměř 200 lidí a více než 1 700 utrpělo zranění, už soudy vyměřily trest smrti nejméně 12 lidem. - více čtěte zde

V Urumči vládne napjatá atmosféra

UJGUŘI

- Autonomní oblast Sin-ťiang, bohatá na ropu, leží ve strategické oblasti ve Střední Asii. Je však zasažena etnickým napětím, za nímž stojí mimo jiné přistěhovalectví etnických Chanů. Vláda ho podporuje i podněcuje ve snaze udusit vliv devítimilionového ujgurského etnika v oblasti.

- Muslimští Ujgurové, jazykově a etnicky spříznění s Turky, si stěžují, že Peking diskriminuje jejich náboženství, snaží se zlikvidovat jejich jazyk a kulturu a protežuje čínské Chany.          autor: ČTK

I čtyři měsíce po nepokojích je Urumči obšancované čínskými vojáky a ve městě vládne napjatá atmosféra. Číňané stále omezují internet nelze ani přímo telefonovat do zahraničí. Peking totiž věří, že nepokoje zosnovaly ujgurské exilové skupiny v čele s Rebíjou Kádirovou.

Nadále také pokračuje přísné vyšetřování. V souvislosti s červencovými nepokoji prý bylo dnes obviněno dalších 20 lidí. Většina jmen prý patří Ujgurům. Podle exilových skupin vláda podlehla tlaku etnických Číňanů, kteří jsou nespokojeni, jak se soudy s "rebely" vlečou. V září dokonce přišli svoji nespokojenost vykřičet do ulic. - o zářijových nepokojích si přečtěte zde

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch také zdokumentovala 43 případů zmizení Ujgurů. Vojáci je při červencových nepokojích naložili na armádní vozy a od té doby je nikdo neviděl. Čínská vláda mlčí a úřady vůbec nepřipouštějí, že by někoho zatkly.

Mapa Číny

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video