Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Čína zarazila výzvu k „jasmínové revoluci“, která kolovala internetem

  • 45
Na čínském internetu se objevila výzva k rozpoutání podobné revoluce, která vedla k pádů režimu v severoafrickém Tunisku. Nespokojení Číňané se měli sejít v neděli ve 13 městech komunistické velmoci. Pekingské úřady zareagovaly bryskně: na internetu zablokovaly určitá slova a zatkly několik aktivistů.

Kupříkladu pekingského právníka Ťiang Tchien-junga, kterého policie zadržela na ulici, strčila do auta a odvezla neznámo kam. Agentuře AP to potvrdila jeho manželka, která o muži neměla žádné informace ani po několika hodinách.

Jasmínová revoluce

Tak pojmenovala tuniskou revoluci zahraniční média, a to podle národní květiny severoafrického státu. Pojmenování spadá do konceptu tzv. barevných revolucí, tedy revolucí, které se snaží protestovat nenásilně proti zkorumpovaným či autoritářským vládám (viz sametová revoluce v ČSSR v roce 1989). Významnou roli při nich hrají nevládní organizace a studenti.

Tunisané ovšem s pojmenování "jasmínová revoluce" příliš nesouhlasí a ani ho nepoužívají.

Zdroj: Wikipedia.org

Výzva, aby lidé nejlidnatější země světa v neděli vyrazili do ulic třinácti čínských měst a skandovali heslo "chceme jídlo, chceme práci, chceme spravedlnost", se jako první objevila na čínsky psaném serveru Boxun.com. Ve Spojených státech zaregistrovaný portál se stal takřka okamžitě terčem kybernetického útoku.

Kromě zatýkání aktivistů čínské úřady zastavily i další šíření výzvy na internetu. A to třeba tak, že zablokovaly heslo "jasmín" na největší čínské mikroblogové síti, na níž uživatelé zveřejňují krátké zprávy podobně jako na Twitteru.

Není jasné, kdo výzvu k rozpoutání "jasmínové revoluce" zveřejnil. Podle agentury AP to zřejmě netuší ani ostatní aktivisté, kteří sami přesně nevědí, jak po výzvě k protestu v asijské baště komunismu dál postupovat.

Někteří v oznámení spatřují spíše možný "umělecký počin", než skutečný apel j protestu inspirovaný nedávnými úspěšnými revolucemi v Egyptě a Tunisku a současnými revoltami v arabském Jemenu, Libyii, Bahrajnu a dalších zemích.

Čína o nepokojích v Africe a na Blízkém východě informuje velmi sporadicky a náznaky protestů ve vlastní zemi ničí v samém zárodku. Přesto výzvu bere vážně, úřady varovaly mnohé aktivisty, že pokud se nějaké takové akce zúčastní, skončí za mřížemi.

Podle čínské aktivistky Su Jü-tchung, která žije v Německu, počínání úřadů ukazuje, že i když tuší, že nejde o nic vážného, mají určité obavy, "Pokud reagují tímto způsobem, mohou i umělecký počin přetvořit ve skutečnou věc," řekla AP.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video