Severokorejský voják nedaleko hraničního přechodu Dandong

Severokorejský voják nedaleko hraničního přechodu Dandong | foto: Profimedia.cz

Čína zadržela u hranic materiál na výrobu raket, který mířil do KLDR

  • 19
Čínští celníci zadrželi na hranicích s KLDR 70 kilogramů strategické suroviny vanad, která se používá při výrobě raket. Pašeráci se ji pokusili dostat do stalinistické říše i přes sankce OSN, které dovoz vojenského materiálu zakazují. Peking přislíbil důsledné vymáhaní sankcí po letošních jaderných pokusech KLDR.

Pohraničníci zadrželi zásilku 68 lahví se 70 kilogramy vanadu za více než půl milionu korun na hraničním přechodu Dandong. "Kontrola odhalila šest beden vanadu skrytých pod bednami s ovocem," napsal lokální deník Dandong. Kontraband celníci zřejmě zadrželi už 24. července.

Vanad se používá do odolných slitin, vystužuje ocel a chrání ji před korozí. Severokorejci ho používají zejména na výrobu plášťů pro své rakety. Čína sama export strategické suroviny postihuje, ale na materiál se zároveň vztahují přísné sankce OSN. - o zpřísnění sankcí OSN si přečtěte zde

PUTOVÁNÍ SEVEROKOREJSKÝCH ZBRANÍ

KLDR obchází sankce. Zbraně do Íránu a Barmy vozí po zemi a tajnými letadly

Rada bezpečnosti OSN je na tajnůstkářský stalinistický režim poprvé uvalila po prvním jaderném testu v roce 2006. Rezoluce 1718 zapovídala dovoz materiálu, který by mohl sloužit vojenským účelům. Čína, největší spojenec a chlebodárce Pchjongjangu, však sankce v praxi nikdy nevymáhala.

Čína hodlá sankce vymáhat

Po jaderném testu, který Pchjongjang provedl na konci května, ale i Číňané zřejmě ustoupili od Mao Ce-tungova rčení, že Čína a KLDR k sobě mají tak blízko jako zuby a rty a podpořili zpřísnění sankcí proti režimu "milovaného vůdce" Kim Čong-ila.

Severokorejští vojáci střeží severokorejskou hraniciPřísnější sankce dovolují státům kontrolovat podezřelé zásilky, které směřují na sever Korejského poloostrova, a pozorovatelé už od počátku jejich úspěch spojovali s vůlí Číny sankce vymáhat. Přes 1416 kilometrů dlouhou hranici s Čínou se totiž uskutečňuje velká část zahraničního obchodu KLDR.

Číně už zřejmě došla trpělivost s nevypočitatelným režimem a přislíbila, že bude sankce důsledně vymáhat. Zadržení kontrabandu by mohlo být prvním ukázkou spolupráce s mezinárodním společenstvím. Podle analytiků se teď kontroly na silnici a železnici ještě zpřísní.

Krátce po zavedení přísnějších sankcí se v Tichém oceánu obrátila zpátky do KLDR loď s podezřelým nákladem, která zřejmě směřovala do Barmy. V patách jí byla vojenská loď USA. Severokorejci prý ale hledají nové cesty, jak zbraně, které tvoří velkou část jejich příjmů, dopravovat "spřáteleným" režimům. Zásilky prý putují právě po zemi přes Čínu. - o podezřelé severokorejské lodi si přečtěte zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video