Čína začala napouštět kontroverzní přehradu

  • 114
Čína začala po deseti letech příprav plnit kontroverzní přehradu Tři soutěsky. Nádrž s největší hydroelektrárnou na světě vznikla na toku mocné řeky Jang-c'-ťiang. Do června hladina dosáhne 135 metrů. Odpůrci přehrady se obávají obrovské ekologické katastrofy.

Podle agentury Nová Čína se zdymadlová vrata na přehradě Ji-ťiang ve středočínské provincii Chu-pej začala uzavírat již v sobotu v 18:00 SELČ.

Výstavba díla v hodnotě 25 miliard dolarů začala v roce 1993. Plně dokončená má být za šest let, kdy vznikne vodní rezervoár dlouhý 600 kilometrů.

Peking: bude třeba elektřiny
Peking označuje přehradu za monumentální dílo a národní pýchu. Kritiky největšího hydroenergetického projektu odmítá s poukazem na fakt, že Čína do budoucna potřebuje velké množství elektrické energie.

Podle plánu začne vodní elektrárna během tří let dodávat elektřinu do Šanghaje a osmi provincií střední, východní a jižní Číny.

První dva sedmisetmegawattové generátory se podle plánu rozběhnou již v srpnu, další dva budou uvedeny do provozu v říjnu. Dvacet šest generátorů má produkovat stejně energie jako deset tepelných elektráren.

Pláčou přestěhovaní i archeologové
Mnozí experti z celého světa se však na vodní dílo dívají s despektem. Kritizují také přestěhování až dvou milionů lidí a korupční skandály, které výstavbu provázely.

Podle čínských projektantů však přehrada Tři soutěsky pomůže zkrotit řeku Jang-c'-ťiang, která jen v minulém století připravila mohutnými záplavami o život přes 300 tisíc lidí.

Přehrada zničí několik významných archeologických nalezišť, z nichž bylo nutné přemístit stovky starobylých památek včetně hrobu slavného krále Liou Peje, který se před 1700 lety snažil o sjednocení čínského území.

Ekologové varují před katastrofou
Ochránci přírody se obávají zejména velkoplošného ohrožení životního prostředí, které by mohlo způsobit obrovskou ekologickou katastrofu.

Pod vodní hladinou zmizí stovky vesnic, měst a továren. Podle ekologů bude zpomalení toku Dlouhé řeky znamenat hromadění usazenin.

"Odpadky nashromážděné po desetiletí v obcích, v jejich nemocnicích a na jejich hřbitovech, včetně vysoce toxického odpadu z továren, nic z toho nebylo odstraněno," upozornila disidentka Taj Čching.

"V údolí se povalují miliony mrtvých krys, které úřady nechaly zahubit v přípravách na zatopení oblasti. Přitom se z nádrže má čerpat pitná voda," dodává disidentka.

Napouštění přehrady Tři soutěsky v Číně (1. června 2003)

Napouštění přehrady Tři soutěsky v Číně (1. června 2003)

Napouštění přehrady Tři soutěsky v Číně (1. června 2003)

Napouštění přehrady Tři soutěsky v Číně (1. června 2003)

Napouštění přehrady Tři soutěsky v Číně (1. června 2003)

Napouštění přehrady Tři soutěsky v Číně (1. června 2003)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video