Čína věří, že našla zbraň proti SARS

  • 1
Čínští vědci úspěšně vyzkoušeli vakcínu proti nemoci SARS, oznámila státní média. V prvním kole klinických testů bylo naočkováno 36 dobrovolníků. U dvou třetin z nich se vyvinuly protilátky proti syndromu akutního respiračního selhání. Od roku 2002 zabil SARS na osm set lidí.

Vakcína byla před necelými dvěma měsíci naočkována osmnácti mužům a stejnému počtu žen ve věku od 21 do 40 let.

U čtyřiadvaceti z nich se vyvinuly protilátky proti SARS. Abnormální reakce nebyly zaznamenány u žádného z dobrovolníků, oznámila agentura Nová Čína s odvoláním na představitele ministerstva vědy a technologie Wang Siao-fanga.

Ten zároveň připomněl, že bude zapotřebí ještě nejméně dvou kol zkoušek, aby se prokázala bezpečnost a účinnost látky.

První případ nemoci SARS, která se vyznačuje náhlým selháním dýchání a na kterou zatím není spolehlivý lék, zaznamenali lékaři v listopadu 2002 v čínské provincii Kuang-tung. Brzy se rozšířila do třiceti zemí světa.

Celkem si SARS vyžádal na 800 životů, z toho tři stovky v Číně. Nakazilo se zhruba osm tisíc lidí. Letos v dubnu se choroba znovu objevila v Pekingu a provincii An-chuej, kde jí onemocnělo osm lidí. Jeden z nich zemřel.

Čínská vláda byla obviňována z toho, že zpočátku výskyt nemoci utajovala. Nyní se však do výzkumného programu zapojilo přes sto vědců, zdůraznil list China Daily.

Badatelé ve světě podle něj v současnosti vyvíjejí kolem deseti typů potenciálních vakcín proti SARS. Čtyři z nich, vyrobené v Kanadě a Spojených státech, by měly vstoupit do fáze klinických zkoušek ještě do konce roku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video