Čínský premiér Wen Ťia-pao se připravuje na chat s uživateli internetu

Čínský premiér Wen Ťia-pao se připravuje na chat s uživateli internetu | foto: AP

Peking změří komunistickým papalášům, jak umí obšťastnit prosté Číňany

  • 17
Čína se zalekla erupce nespokojenosti na Blízkém východě a chce více dbát na štěstí Číňanů. Premiér Wen Ťia-pao stranickým pohlavárům pohrozil, že jejich práce bude napříště hodnocená nejen podle hospodářských úspěchů, ale také podle toho, jak dokážou lidi v provinciích učinit šťastnými.

Až dosud byl v kuloárech čínské komunistické strany nejvíc šik výraz harmonie. Módní výraz však teď vystřídala nová mantra - slovo štěstí. "Všechno je teď o dělání lidí šťastnými," řekl listu The Daily Telegraph vládní úředník z provincie na severu Číny.

"Štěstí, štěstí, štěstí, to je teď jediné slovo, které se počítá," přiblížil situaci v místním stranickém aparátu. Rošádu módních slov má na svědomí čínský premiér Wen Ťia-pao, který novou politiku nastínil v neděli v diskusi s internetovými uživateli.

"Výsledky úředníků a politické úspěchy bychom měli hodnotit podle toho, jestli je veřejnost spokojená a šťastná, a ne podle toho, kolik mrakodrapů a projektů pro město zařídili," navrhl premiér. Podle čínských deníků bude štěstí i ústředním tématem příští pětiletky.

Vědci už vymýšlejí Národní index štěstí

S novou politikou mají ale problémy bossové v provinciích. Zatím totiž netuší, jak štěstí mezi lid šířit a především jak ho posléze měřit. Zmatení papalášové z buňky v Kuang-tungu proto alespoň pojmenovali pětiletý plán rozvoje provincie Štastný Kuang-tung.

Jasmínová revolta v komunistické Číně

Revoluce se v říši středu prozatím odkládá

Vstříc jim údajně vyšli akademici, kteří už usilovně pracují na formulce čínského Národního indexu štěstí. Ten by měl brát v úvahu především kvalitu životního prostředí a míru sociální spokojenosti. Podobný používají i vládci pitoreskního Bhútánu.

A co čínské vládce k nové politice dovedlo? Jednoduše si uvědomili, že země sice už třicet let ekonomicky strmě roste, ale přes překotnou výstavbu věžáků, dálnic a mostů zapomněli na fungování společnosti a kvalitu života stamilionů lidí.

Z rauše z neustále rostoucího HDP je probrala i výzva k jasmínové revoluci, která kolovala po internetu a trefně poukazovala na největší problémy průměrných Číňanů. Miliony lidí každý den bojují se špatnou úrovní lékařské péče, vzdělávání, znečištěným životním prostředím, nezaměstnaností, krizí na trhu s nemovitostmi a trápí je i stále větší rozdíly mezi chudými a bohatými.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video